Powikłania ciąży przy COVID-19 – wiemy, jak często występują poród przedwczesny i martwy oraz nadciśnienie i cukrzyca ciążowa

Anna Rokicka-Żuk
Zarażenie się COVID-19 w ciąży wymaga skrupulatnej kontroli ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi na czczo oraz poziomu białka w moczu nawet przy łagodnym przebiegu infekcji
Zarażenie się COVID-19 w ciąży wymaga skrupulatnej kontroli ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi na czczo oraz poziomu białka w moczu nawet przy łagodnym przebiegu infekcji Dmitrii Shironosov/123RF
Zakażenie koronawirusem w ciąży to niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Infekcja, zwłaszcza nasilona, stwarza bowiem ryzyko rozwoju poważnych komplikacji, ze śmiercią płodu włącznie. Na podstawie wyników najnowszych i największych jak dotąd badań naukowych wyjaśniamy, jak często występują powikłania ciąży związane z COVID-19.

Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 u przyszłej matki to zagrożenie poważnymi powikłaniami ciąży, których częstotliwość nie była jednak wcześniej dobrze znana. Szczegółowych danych na ten temat dostarczają wyniki kanadyjskiej analizy 42 badań naukowych z udziałem ponad 438,5 tys. ciężarnych, przedstawione w piśmie „Canadian Medical Association Journal”.

Jak wykazano, ciężarne z COVID-19 są narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego, które prowadzi do rozwoju tzw. stanu przedrzucawkowego, inaczej preeklampsji. Mówi się o nim w sytuacji, gdy u kobiety, która wcześniej miała normalne ciśnienie krwi, jego wartość po 20. tygodniu wzrasta powyżej 140/90 mm Hg, a jednocześnie występuje białkomocz. Jednym z powikłań tego stanu jest rzucawka, która objawia się w postaci drgawek i utraty przytomności i przy braku odpowiedniej opieki medycznej zagraża życiu matki i dziecka.

Przeczytaj również:

Wykazano, że zakażenie koronawirusem w ciąży oznacza o 1/3 większe ryzyko rozwoju preeklampsji. O 82 proc. rośnie ryzyko porodu przed wyznaczonym terminem, a prawdopodobieństwo urodzenia martwego dziecka (zgon płodu) jest ponad 2 razy większe niż u kobiet zdrowych.

Zagrożenie rośnie wraz z nasileniem zakażenia. Z badań wynika, że ciężarne z nasilonym COVID-19 dwukrotnie częściej rodzą wcześniaki i o 50 proc. częściej wymagają przeprowadzenia cesarskiego cięcia w porównaniu z tymi, które przechodzą infekcję w sposób łagodny. Noworodki chorych matek częściej wymagają też intensywnej terapii[.

U kobiet w ciąży z ciężką postacią COVID-19 ryzyko rozwoju nadciśnienia ciążowego i martwego urodzenia jest ponad 4 razy wyższe niż u tych z mało nasiloną infekcją. Stwierdzono też u nich niemal 2 razy większe zagrożenie rozwojem cukrzycy ciążowej oraz urodzeniem dziecka o niskiej wadze.

Autorzy badania przypuszczają, że powikłania u ciężarnych mają związek z procesami zapalnymi w obrębie naczyń krwionośnych i zmianami prowadzącym do ich zwężenia.

Dowiedz się więcej na temat:

ZOBACZ: Brytyjska mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 atakuje młodszych ludzi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia