Nadciśnienie w ciąży a psychika dziecka. Wysokie ciśnienie u ciężarnej może prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego u potomstwa!

Marianna Leśniewicz
Stan przedrzucawkowy u przyszłej matki może mieć związek ze wzrostem prawdopodobieństwa zaburzeń psychicznych u potomstwa.
Stan przedrzucawkowy u przyszłej matki może mieć związek ze wzrostem prawdopodobieństwa zaburzeń psychicznych u potomstwa. 123rf.com/Andriy Popov
Według badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association), nadciśnienie w czasie ciąży, a w szczególności stan przedrzucawkowy, który jest konsekwencją wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży, może prowadzić do niekorzystnych zmian psychicznych u potomstwa.

Czym może grozić nadciśnienie u kobiety w ciąży?

Stan przedrzucawkowy (preeklampsja) jest powikłaniem, które pojawia się po 20. tygodniu ciąży. Charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi (powyżej 140/90 mm Hg ) i białkomoczem u kobiet, które nie miały wcześniej nadciśnienia. Konsekwencją braku lub niewłaściwego leczenia stanu przedrzucawkowego może być rzucawka. Objawia się ona drgawkami, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączką u ciężarnej.

Zobacz także: Upał w czasie ciąży szkodzi dziecku. Narażenie na wysokie temperatury wpływa na długość jego życia, a nawet na... zarobki

Nadciśnienie w ciąży jest istotnym czynnikiem, który może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, urodzenia martwego dziecka, a także chorób sercowo-naczyniowych zarówno u matki, jak i potomstwa.

Nadciśnienie u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych u potomstwa

Badania przeprowadzone przez fińskich naukowców z udziałem 4743 matek i ich potomstwa wykazały związek między nadciśnieniem w ciąży – w tym przewlekłym nadciśnieniem, stanem przedrzucawkowym i rzucawką – a zaburzeniami psychicznymi w dzieciństwie u potomstwa. Okazało się, że stan przedrzucawkowy u przyszłej matki i jego nasilenie były związane ze wzrostem ryzyka zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania i emocji u dzieci.

Zaobserwowano, że:

  •  wśród dzieci, których matki miały stan przedrzucawkowy, aż 66% miało wyższe ryzyko zaburzeń psychicznych,
  •  u dzieci, których matki miały ciężki stan przedrzucawkowy występowało dwukrotnie wyższe ryzyko problemów psychicznych w okresie dzieciństwa.

„Podczas gdy poprzednie badania wykazały znaczący wpływ stanu przedrzucawkowego na ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu i schizofrenię u potomstwa, nowym aspektem naszych odkryć było to, że skutki stanu przedrzucawkowego u matki obejmowały wszelkie zaburzenia psychiczne u potomstwa” – powiedział dr Marius Lahti-Pulkkinen z Uniwersytetu Helsińskiego.

Nadwaga i cukrzyca w ciąży jeszcze bardziej pogarszają problem

Naukowcy zauważyli również, że połączenie zaburzeń nadciśnieniowych, otyłości i cukrzycy w czasie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo występowania zaburzeń psychicznych u dzieci z 6,6% do 22,2%, w porównaniu do tych, które nie były narażone na wszystkie trzy wyżej wymienione czynniki.

„Odkrycia podkreślają potrzebę profilaktyki i leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, co przyniesie korzyści zarówno przyszłej matce, jak i jej potomstwu” – dr Marius Lahti-Pulkkinen

Badania rzucają też nowe światło na etiologię zaburzeń psychicznych. Uzyskane informacje mogą pomóc w rozpowszechnianiu działań profilaktycznych oraz poszerzyć wiedzę lekarzy na temat przyczyn zaburzeń psychicznych, w szczególności tych u dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia