Nadciśnienie w ciąży a psychika dziecka. Wysokie ciśnienie u ciężarnej może prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego u potomstwa!

Marianna Leśniewicz
Stan przedrzucawkowy u przyszłej matki może mieć związek ze wzrostem prawdopodobieństwa zaburzeń psychicznych u potomstwa.
Stan przedrzucawkowy u przyszłej matki może mieć związek ze wzrostem prawdopodobieństwa zaburzeń psychicznych u potomstwa. 123rf.com/Andriy Popov
Według badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association), nadciśnienie w czasie ciąży, a w szczególności stan przedrzucawkowy, który jest konsekwencją wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży, może prowadzić do niekorzystnych zmian psychicznych u potomstwa.

Czym może grozić nadciśnienie u kobiety w ciąży?

Stan przedrzucawkowy (preeklampsja) jest powikłaniem, które pojawia się po 20. tygodniu ciąży. Charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi (powyżej 140/90 mm Hg ) i białkomoczem u kobiet, które nie miały wcześniej nadciśnienia. Konsekwencją braku lub niewłaściwego leczenia stanu przedrzucawkowego może być rzucawka. Objawia się ona drgawkami, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączką u ciężarnej.

Zobacz także: Upał w czasie ciąży szkodzi dziecku. Narażenie na wysokie temperatury wpływa na długość jego życia, a nawet na... zarobki

Nadciśnienie w ciąży jest istotnym czynnikiem, który może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, urodzenia martwego dziecka, a także chorób sercowo-naczyniowych zarówno u matki, jak i potomstwa.

Nadciśnienie u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych u potomstwa

Badania przeprowadzone przez fińskich naukowców z udziałem 4743 matek i ich potomstwa wykazały związek między nadciśnieniem w ciąży – w tym przewlekłym nadciśnieniem, stanem przedrzucawkowym i rzucawką – a zaburzeniami psychicznymi w dzieciństwie u potomstwa. Okazało się, że stan przedrzucawkowy u przyszłej matki i jego nasilenie były związane ze wzrostem ryzyka zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania i emocji u dzieci.

Zaobserwowano, że:

  •  wśród dzieci, których matki miały stan przedrzucawkowy, aż 66% miało wyższe ryzyko zaburzeń psychicznych,
  •  u dzieci, których matki miały ciężki stan przedrzucawkowy występowało dwukrotnie wyższe ryzyko problemów psychicznych w okresie dzieciństwa.

„Podczas gdy poprzednie badania wykazały znaczący wpływ stanu przedrzucawkowego na ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu i schizofrenię u potomstwa, nowym aspektem naszych odkryć było to, że skutki stanu przedrzucawkowego u matki obejmowały wszelkie zaburzenia psychiczne u potomstwa” – powiedział dr Marius Lahti-Pulkkinen z Uniwersytetu Helsińskiego.

Nadwaga i cukrzyca w ciąży jeszcze bardziej pogarszają problem

Naukowcy zauważyli również, że połączenie zaburzeń nadciśnieniowych, otyłości i cukrzycy w czasie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo występowania zaburzeń psychicznych u dzieci z 6,6% do 22,2%, w porównaniu do tych, które nie były narażone na wszystkie trzy wyżej wymienione czynniki.

„Odkrycia podkreślają potrzebę profilaktyki i leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, co przyniesie korzyści zarówno przyszłej matce, jak i jej potomstwu” – dr Marius Lahti-Pulkkinen

Badania rzucają też nowe światło na etiologię zaburzeń psychicznych. Uzyskane informacje mogą pomóc w rozpowszechnianiu działań profilaktycznych oraz poszerzyć wiedzę lekarzy na temat przyczyn zaburzeń psychicznych, w szczególności tych u dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia