W dobie pandemii koronawirusa wiele kobiet obawia się zajścia w ciążę. Nie powinno to dziwić nikogo, gdyż w tym trudnym okresie ograniczony jest dostęp do specjalistów, a wizyty w placówkach zdrowia wyglądają zupełnie inaczej niż wcześniej. Wiedza na temat wpływu zakażenia na przebieg ciąży wciąż nie jest pełna, co bywa kolejnym powodem do niepokoju.
Koronawirus w ciąży to zagrożenie dla matki i dziecka
Już wcześniejsze badania wykazały, że infekcja wirusem SARS-CoV-2 w ciąży nie jest obojętna dla organizmu matki i dziecka. Zaobserwowano m.in., że postępujący w organizmie stan zapalny jest związany ze złymi rokowaniami okołoporodowymi. Grupa naukowców z Hiszpanii postanowiła przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Skupili się na ocenie wpływu zakażenia na ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i zwiększoną liczbę przyjęć noworodków na oddział intensywnej terapii (OIOM).
Koronawirus w ciąży zwiększa nie tylko ryzyko przedwczesnego porodu
W badaniu wzięło udział 1009 ciężarnych Hiszpanek, które urodziły dziecko między 23 marca a 31 maja b.r. Spośród nich 246 miało dodatni wynik testu na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Większość zakażonych uczestniczek, bo aż 80 procent z nich, przechodziła chorobę bezobjawowo.
Naukowcy zaobserwowali, że wśród kobiet z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 było dwa razy więcej przedwczesnych porodów niż wśród pacjentek zdrowych (14 proc. vs. 7 proc.).
Ponadto w grupie ciężarnych z koronawirusem czterokrotnie częściej (5 proc. vs. 1 proc.) dochodziło do jatrogennych przedwczesnych porodów, czyli wymuszonych przez lekarza z powodu m.in. ciężkiego stanu przedrzucawkowego lub ciężkiego zapalenia płuc.
Żadna matka nie zmarła w trakcie trwania badania, lecz odsetek wewnątrzmacicznych zgonów płodu był dziesięciokrotnie wyższy u kobiet z koronawirusem niż u zdrowych (1,2 proc. vs. 0,1 proc.).
Zaobserwowano także, że noworodki urodzone przez zakażone matki 4,5 razy częściej były przyjmowane na OIOM. Powodem był przedwczesny poród i związane z nim trudności w oddychaniu. Na szczęście żadne z niemowląt nie wymagało opieki z powodu zakażenia COVID-19.
Autorzy badania podkreślają, że to pierwsze tego typu badanie, a wstępny raport ukazał się w formie nierecenzowanego przeddruku na platformie medRxiv. Konieczne są więc dalsze prace.
Źródło:
The association between COVID-19 and preterm delivery: A cohort study with a multivariate analysis medRxiv