Koronawirus w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Zajście w ciążę w dobie koronawirusa dostarcza przyszłej mamie wielu stresujących styuacji
Zajście w ciążę w dobie koronawirusa dostarcza przyszłej mamie wielu stresujących styuacji freestocks on Unsplash
Udostępnij:
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele kobiet jeszcze bardziej obawia się macierzyństwa. Wpływ mają na to nie tylko liczne obostrzenia i trudności w regularnym odbywaniu wizyt u ginekologa, ale także możliwe komplikacje w przebiegu i rozwiązaniu ciąży, wynikające z ewentualnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak dowodzą wyniki prac naukowców hiszpańskich, u ciężarnych z COVID-19 występuje wyższe ryzyko m.in. przedwczesnego porodu.

W dobie pandemii koronawirusa wiele kobiet obawia się zajścia w ciążę. Nie powinno to dziwić nikogo, gdyż w tym trudnym okresie ograniczony jest dostęp do specjalistów, a wizyty w placówkach zdrowia wyglądają zupełnie inaczej niż wcześniej. Wiedza na temat wpływu zakażenia na przebieg ciąży wciąż nie jest pełna, co bywa kolejnym powodem do niepokoju.

Koronawirus w ciąży to zagrożenie dla matki i dziecka

Już wcześniejsze badania wykazały, że infekcja wirusem SARS-CoV-2 w ciąży nie jest obojętna dla organizmu matki i dziecka. Zaobserwowano m.in., że postępujący w organizmie stan zapalny jest związany ze złymi rokowaniami okołoporodowymi. Grupa naukowców z Hiszpanii postanowiła przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Skupili się na ocenie wpływu zakażenia na ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i zwiększoną liczbę przyjęć noworodków na oddział intensywnej terapii (OIOM).

Koronawirus w ciąży zwiększa nie tylko ryzyko przedwczesnego porodu

W badaniu wzięło udział 1009 ciężarnych Hiszpanek, które urodziły dziecko między 23 marca a 31 maja b.r. Spośród nich 246 miało dodatni wynik testu na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Większość zakażonych uczestniczek, bo aż 80 procent z nich, przechodziła chorobę bezobjawowo.

Naukowcy zaobserwowali, że wśród kobiet z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 było dwa razy więcej przedwczesnych porodów niż wśród pacjentek zdrowych (14 proc. vs. 7 proc.).

Ponadto w grupie ciężarnych z koronawirusem czterokrotnie częściej (5 proc. vs. 1 proc.) dochodziło do jatrogennych przedwczesnych porodów, czyli wymuszonych przez lekarza z powodu m.in. ciężkiego stanu przedrzucawkowego lub ciężkiego zapalenia płuc.

Żadna matka nie zmarła w trakcie trwania badania, lecz odsetek wewnątrzmacicznych zgonów płodu był dziesięciokrotnie wyższy u kobiet z koronawirusem niż u zdrowych (1,2 proc. vs. 0,1 proc.).

Zaobserwowano także, że noworodki urodzone przez zakażone matki 4,5 razy częściej były przyjmowane na OIOM. Powodem był przedwczesny poród i związane z nim trudności w oddychaniu. Na szczęście żadne z niemowląt nie wymagało opieki z powodu zakażenia COVID-19.

Autorzy badania podkreślają, że to pierwsze tego typu badanie, a wstępny raport ukazał się w formie nierecenzowanego przeddruku na platformie medRxiv. Konieczne są więc dalsze prace.

Źródło:
The association between COVID-19 and preterm delivery: A cohort study with a multivariate analysis medRxiv

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie