Spis treści
Czym jest krochmal i do czego się go stosuje?
Moja babcia stosowała krochmal do kąpieli głównie dla niemowląt. W pielęgnacji delikatnej skóry dziecka sprawdza się idealnie. Do tej pory ten tani i skuteczny środek pomaga nam przy nasileniu objawów alergii i atopowego zapalenia skóry u synka.
Kąpiel w krochmalu sprawdzi się także w przypadku dorosłych. Jeśli masz problem z suchą, łuszczącą się skórą lub cierpisz na egzemę, atopowe zapalenie skóry czy swędzące wysypki to krochmal do kąpieli pomoże ci zmniejszyć uciążliwe dolegliwości. Taki zabieg możesz też stosować w celach pielęgnacyjnych, aby nawilżyć, wygładzić i zmiękczyć skórę. Po kąpieli jest ona wyraźnie gładsza, bardziej elastyczna i sprężysta, nie łuszczy się i nie swędzi.
Krochmal do kąpieli nie tylko dla niemowląt. Na co pomaga?
Na co stosować krochmal do kąpieli? Sprawdzi się on w pielęgnacji i leczeniu skóry. Stosuj go więc na:
łuszczenie się skóry,
świąd skóry,
podrażnienia skóry,
odparzenia,
potówki,
zaczerwienienie,
otarcia,
pieluszkowe zapalenie skóry,
wysypka alergiczna, spowodowana alergią pokarmową lub kontaktową,
łuszczyca,
egzema,
trądzik.
Skrobia ziemniaczana tworząc warstwę okluzyjną zabezpiecza skórę przed podrażnieniami, a także zatrzymuje w niej wodę. Naturalnie i delikatnie oczyszcza ją z zanieczyszczeń, absorbuje nadmiar łoju, działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi stany zapalne, zmniejsza istniejące wypryski i zaczerwienienie oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych.
Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Czym tak właściwie jest krochmal? To mąka ziemniaczana (czasem też kukurydziana lub ryżowa) rozpuszczona w wodzie. Kiedyś używano go nie tylko do kąpieli, ale także do prania w nim pościeli i ubrań. Wykrochmalony materiał nie gniótł się, a także dłużej pozostawał świeży, bo nie wchłaniał wilgoci i brudu, dzięki czemu nie trzeba było go zbyt często prać. Skrobia ziemniaczana zabezpieczała ubrania i działała antybakteryjnie.
Do przygotowania kąpieli w krochmalu dla dzieci czy dorosłych potrzebujesz tylko 2 tanich składników, które zapewne masz w domu:
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej,
1 szklanka (250 ml) wody.
Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Zagotuj 1 litr wody w garnku.
2 łyżki mąki rozpuść w szklance zimnej wody.
Dolej mąkę wymieszaną w zimnej wodzie do gotującej się wody w garnku. Przed jej wlaniem wymieszaj jeszcze raz mąkę, która opada na dno.
Mieszaj miksturę energicznie do czasu aż powstanie gładki kisiel bez grudek.
Gotuj jeszcze chwilę na małym ogniu, a następnie zdejmij z gazu.
Powstały kisiel wlej do wanienki wypełnionej wodą. Wody musi być tyle, aby dziecko mogło się całe zanurzyć (oprócz głowy).
Kąpiel w krochmalu dla dorosłych zrób w ten sam sposób tylko zwiększ ilość mąki i wody mniej więcej 3-4 krotnie.
Jak często stosować kąpiel w krochmalu?
W zależności od potrzeb kąpiel w krochmalu możesz stosować nawet codziennie w przypadku zaostrzenia się dolegliwości takich jak egzema, świąd czy wysypka na skórze. W przypadku niemowląt i małych dzieci krochmal do kąpieli stosuj maksymalnie 3-4 razy w tygodniu. Nie musisz też maluszka kąpać codziennie, wystarczy co drugi dzień.
W celach pielęgnacyjnych możesz robić kąpiele w krochmalu 1-2 razy w tygodniu. Po kąpieli w krochmalu nie ma też potrzeby spłukiwania go ze skóry. Wręcz przeciwnie, wskazane jest, aby na niej pozostał, ponieważ pokrywając skórę warstwą ochronną skrobia z mąki zabezpiecza ją przed podrażnieniami i uszkodzeniem. Nie ma też konieczności smarowania skóry oliwką czy balsamem. Skóra po kąpieli w mące ziemniaczanej jest wystarczająco nawilżona.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Oto śliczna żona Krzysztofa Stanowskiego - zdjęcia. Marta spełnia się jako dietetyk
- Mężczyźni o tych imionach są najgorszymi mężami. Mają trudny charakter
- Oto najśmieszniejsze nazwy miejscowości w Polsce! To nie jest żart. One istnieją!
- Felicjan Andrzejczak: "Jolka" była moim przekleństwem - WYWIAD WIDEO