Tani, domowy sposób mojej babci na gładką skórę. Koi, łagodzi podrażnienia. Zmniejszy wysypkę i objawy AZS. Wystarczą 2 składniki

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To sprawdzony, naturalny sposób na gładką i nawilżoną skórę, który stosowały nasze babcie. Koi, łagodzi podrażnienia, pieczenie i swędzenie. Sprawdzi się przy alergii i atopowym zapaleniu skóry. Składnik do kąpieli masz w swojej kuchni.

Spis treści

Czym jest krochmal i do czego się go stosuje?

Moja babcia stosowała krochmal do kąpieli głównie dla niemowląt. W pielęgnacji delikatnej skóry dziecka sprawdza się idealnie. Do tej pory ten tani i skuteczny środek pomaga nam przy nasileniu objawów alergii i atopowego zapalenia skóry u synka.

Nie musisz szukać specjalnych pudrów czy innych kosmetyków do kąpieli. Aby wygładzić i nawilżyć skórę użyj mąki z kuchennej szafki.
Nie musisz szukać specjalnych pudrów czy innych kosmetyków do kąpieli. Aby wygładzić i nawilżyć skórę użyj mąki z kuchennej szafki. azerbaijan stockers, andreas/freepik.com

Kąpiel w krochmalu sprawdzi się także w przypadku dorosłych. Jeśli masz problem z suchą, łuszczącą się skórą lub cierpisz na egzemę, atopowe zapalenie skóry czy swędzące wysypki to krochmal do kąpieli pomoże ci zmniejszyć uciążliwe dolegliwości. Taki zabieg możesz też stosować w celach pielęgnacyjnych, aby nawilżyć, wygładzić i zmiękczyć skórę. Po kąpieli jest ona wyraźnie gładsza, bardziej elastyczna i sprężysta, nie łuszczy się i nie swędzi.

Krochmal do kąpieli nie tylko dla niemowląt. Na co pomaga?

Na co stosować krochmal do kąpieli? Sprawdzi się on w pielęgnacji i leczeniu skóry. Stosuj go więc na:

  • łuszczenie się skóry,

  • świąd skóry,

  • podrażnienia skóry,

  • odparzenia,

  • potówki,

  • zaczerwienienie,

  • otarcia,

  • pieluszkowe zapalenie skóry,

  • wysypka alergiczna, spowodowana alergią pokarmową lub kontaktową,

  • atopowe zapalenie skóry (AZS),

  • łuszczyca,

  • egzema,

  • trądzik.

Skrobia ziemniaczana tworząc warstwę okluzyjną zabezpiecza skórę przed podrażnieniami, a także zatrzymuje w niej wodę. Naturalnie i delikatnie oczyszcza ją z zanieczyszczeń, absorbuje nadmiar łoju, działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi stany zapalne, zmniejsza istniejące wypryski i zaczerwienienie oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych.

Jak zrobić krochmal do kąpieli?

Czym tak właściwie jest krochmal? To mąka ziemniaczana (czasem też kukurydziana lub ryżowa) rozpuszczona w wodzie. Kiedyś używano go nie tylko do kąpieli, ale także do prania w nim pościeli i ubrań. Wykrochmalony materiał nie gniótł się, a także dłużej pozostawał świeży, bo nie wchłaniał wilgoci i brudu, dzięki czemu nie trzeba było go zbyt często prać. Skrobia ziemniaczana zabezpieczała ubrania i działała antybakteryjnie.

Do przygotowania kąpieli w krochmalu dla dzieci czy dorosłych potrzebujesz tylko 2 tanich składników, które zapewne masz w domu:

  • 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej,

  • 1 szklanka (250 ml) wody.

Jak zrobić krochmal do kąpieli?

  1. Zagotuj 1 litr wody w garnku.

  2. 2 łyżki mąki rozpuść w szklance zimnej wody.

  3. Dolej mąkę wymieszaną w zimnej wodzie do gotującej się wody w garnku. Przed jej wlaniem wymieszaj jeszcze raz mąkę, która opada na dno.

  4. Mieszaj miksturę energicznie do czasu aż powstanie gładki kisiel bez grudek.

  5. Gotuj jeszcze chwilę na małym ogniu, a następnie zdejmij z gazu.

  6. Powstały kisiel wlej do wanienki wypełnionej wodą. Wody musi być tyle, aby dziecko mogło się całe zanurzyć (oprócz głowy).

Kąpiel w krochmalu dla dorosłych zrób w ten sam sposób tylko zwiększ ilość mąki i wody mniej więcej 3-4 krotnie.

Jak często stosować kąpiel w krochmalu?

W zależności od potrzeb kąpiel w krochmalu możesz stosować nawet codziennie w przypadku zaostrzenia się dolegliwości takich jak egzema, świąd czy wysypka na skórze. W przypadku niemowląt i małych dzieci krochmal do kąpieli stosuj maksymalnie 3-4 razy w tygodniu. Nie musisz też maluszka kąpać codziennie, wystarczy co drugi dzień.

W celach pielęgnacyjnych możesz robić kąpiele w krochmalu 1-2 razy w tygodniu. Po kąpieli w krochmalu nie ma też potrzeby spłukiwania go ze skóry. Wręcz przeciwnie, wskazane jest, aby na niej pozostał, ponieważ pokrywając skórę warstwą ochronną skrobia z mąki zabezpiecza ją przed podrażnieniami i uszkodzeniem. Nie ma też konieczności smarowania skóry oliwką czy balsamem. Skóra po kąpieli w mące ziemniaczanej jest wystarczająco nawilżona.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia