Pijesz drinki z napojem energetycznym? Ryzyko skłonności do przemocy fizycznej wzrasta aż sześciokrotnie! Naukowcy ostrzegają

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Weekendy i czas urlopów sprzyjają konsumpcji różnych napojów, nierzadko alkoholowych. Popularne są m.in. drinki z napojem energetycznym. Ich amatorzy zachwalają je ze względu na smak i kopa energetycznego, którego doświadczają po wypiciu takiej mieszanki. Jednak wypicie mikstury alkoholu i energetyka niesie ze sobą także negatywne skutki – nie tylko zdrowotne.

Spis treści

Osoby z drinkami
Osoby spożywające napoje alkoholowe z „energetykami” były sześciokrotnie bardziej skłonne do wdawania się w bójki niż osoby spożywające wyłącznie alkohol. freepik

Alkohol z napojem energetycznym zwiększa ryzyko przemocy

Picie alkoholu z napojem energetycznym (jak np. Jägerbombs – drink przygotowywany przez wrzucenie kieliszka Jägermeistera do napoju energetycznego) zwiększa ryzyko przemocy fizycznej, słownej i seksualnej – alarmują naukowcy w nowym badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie „Clinical Psychology Review”. Przeanalizowano w nim 17 badań, które przeprowadzono na całym świecie w latach 2002-2023.

Jak pojadą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, osoby spożywające napoje alkoholowe z „energetykami” były sześciokrotnie bardziej skłonne do wdawania się w bójki niż osoby spożywające wyłącznie alkohol. Rosło też prawdopodobieństwo do wykorzystywania seksualnego.

Badacze przyjrzeli się nawykom alkoholowym kobiet i mężczyzn w wieku do 25 lat. Najczęstsze zachowania uczestników, którzy pili mieszanki alkoholu i napojów energetycznych, to:

  • bójki,
  • zastraszanie,
  • wiktymizacja,
  • przemoc seksualna.
11 skutecznych sposobów na kaca. Dzięki nim przetrwasz syndrom dnia następnego

11 skutecznych sposobów na kaca. Dzięki nim przetrwasz syndrom dnia następnego

Kac to przykra przypadłość, która zdarza się nam, kiedy wypijemy zbyt dużo alkoholu. Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest niepicie alkoholu. Co zrobić, jeżeli jednak dopadnie nas kac...

Jaka jest różnica między piciem alkoholu a piciem mieszanki alkoholu z napojem energetycznym?

Wydawać by się mogło, że winnym tych zachowań jest alkohol. Okazuje się jednak, że istnieje pewna różnica między spożywaniem samego alkoholu a alkoholu z „energetykiem”.

– Wiemy, że mieszanki alkoholu i napojów energetycznych różnią się od picia samego alkoholu. – Dodanie napoju energetycznego maskuje efekty uspokajające, które występują przy umiarkowanym lub wyższym poziomie odurzenia – powiedziała MailOnline współautorka badania, profesor Amie Haas z Uniwersytetu Palo Alto w Kalifornii.

Proces ten nazywany jest „szeroko rozbudzonym upojeniem”. Jak podkreśliła prof. Haas, jest to najbardziej powszechne u osób, które są agresywne nawet wtedy, gdy nie piją. W tym przypadku także pora może nie mieć znaczenia – agresja u tych osób jest zauważalna zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych, nie tylko po spożyciu drinka z „energetykiem”.

– Nie przypisuje się tego wyłącznie piciu mieszanek alkoholu i napojów energetycznych – dodała profesor Haas.

Eksperci są zdania, że liczba brutalnych incydentów byłaby mniejsza, gdyby w barach, pubach i klubach nie sprzedawano alkoholi zmieszanych z napojami energetycznymi. Jednocześnie nie wzywają do całkowitego zakazu, a do wyświetlania publicznych ostrzeżeń.

Alkohol na słońcu to gotowa katastrofa. Paradoks, z którego nie zdajesz sobie sprawy

Alkohol na słońcu to gotowa katastrofa. Paradoks, z którego nie zdajesz sobie sprawy

W upalne dni chętnie sięgamy po zimne piwo czy wino, aby ugasić pragnienie i ochłodzić rozgrzane ciało. Czy picie alkoholu latem to dobry pomysł? Nauka zdecydowanie temu przeczy. Spożywanie napojów wy...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Alkohol to główna przyczyna przemocy w społeczeństwie

O wpływie alkoholu na agresywne zachowania mówił też dyrektor organizacji charytatywnej Alcohol Change UK, dr Richard Piper.

– Prawdziwy obraz jest taki, że alkohol jest głównym czynnikiem przemocy w całym społeczeństwie, we wszystkich grupach wiekowych i jest czynnikiem ryzyka zarówno dla ofiar, jak i sprawców – stwierdził.

Codziennie dochodzi do setek incydentów związanych z alkoholem, wiele przestępstw jest popełnianych pod ich wpływem, a dziesiątki osób odczuwa skutki związane z przemocą alkoholową.

– Wielu z tych rzeczy można by zapobiec, gdybyśmy podjęli proste, rozsądne działania w celu zmniejszenia szkodliwości alkoholu – mówił dr Piper.

Dyrektor Alcohol Change UK postuluje o wprowadzenie ograniczeń dotyczących alkoholu w zakresie marketingu oraz promocji w supermarketach i w Internecie. Uważa też, że należy wprowadzić minimalne ceny jednostkowe jak w Szkocji i Walii, gdzie alkohol nie może być sprzedawany w cenie niższej niż 50 pensów za 10 ml czystego alkoholu.

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) zaleca picie nie więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo, rozłożonych na trzy lub więcej dni, co odpowiada około sześciu średnim (175 ml) kieliszkom wina lub sześciu kuflom czteroprocentowego piwa.

Mit obalony! Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą podnosić ciśnienie krwi

Mit obalony! Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą podnosić ciśnienie krwi

Codziennie wypijasz „tylko” małe piwo lub kieliszek wina? Jesteś na najlepszej drodze do nadciśnienia tętniczego. Badanie na prawie 20 tys. dorosłych wykazało, że nawet niewielkie ilości alkoholu, wyp...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia