Dlaczego jesteśmy agresywni, kiedy coś nas boli? Naukowcy zbadali związek między bólem a relacjami z innymi ludźmi. Wyniki zaskakują

Marta Siesicka-Osiak
Wyniki najnowszych badań pokazują, że ból zwiększa agresję wpływając na aktywność poszczególnych obszarów mózgu.
Wyniki najnowszych badań pokazują, że ból zwiększa agresję wpływając na aktywność poszczególnych obszarów mózgu. deagreez/123RF
Bolący ząb powoduje ataki wściekłości, a ból głowy rozdrażnienie? Naukowcy sprawdzili, czy istnieje realny związek między dolegliwościami bólowymi a naszym zachowaniem. Ich badanie potwierdziło, że ból fizyczny może prowadzić do agresywnych zachowań w kontekście społecznym. Czy środki przeciwbólowe są w tym przypadku najskuteczniejszym rozwiązaniem? Okazuje się, że niekoniecznie.

Spis treści

Naukowcy zbadali wpływ bólu na zachowania społeczne

Ból wpływa na to, jak się zachowujemy, co potwierdzają badania opisane na łamach „Social Cognitive and Affective Neuroscience”. W eksperymencie chińskich naukowców wzięło udział 59 zdrowych uczestników, których podzielono na dwie grupy. Ta określana jako „bólowa” w kluczowej części badania miała nałożony na przedramię krem z rozgrzewającą kapsaicyną, a grupa kontrolna – kremem do rąk.

Do wywołania agresywnego zachowania uczestników wykorzystano ciekawy eksperyment społeczny. Najpierw zostali oni poproszeni o wypełnienie CV i przesłanie swojego zdjęcia. Następnie uczestnikom przedstawiono życiorysy i zdjęcia 30 „studentów” i poproszono o dokonanie oceny z użyciem trzech rodzajów informacji zwrotnej:

  • pozytywne: podoba mi się twoje CV,
  • negatywne: nie podoba mi się twoje CV,
  • neutralne: ani lubię, ani nie lubię.

W międzyczasie uczestnicy zostali poinformowani, że ich życiorysy również zostały ocenione według tych samych kryteriów przez tych 30 osób. Tymczasem uczestnicy nie wiedzieli, że ich życiorysy tak naprawdę nie były oceniane przez innych, a zdjęcia „studentów” zostały pobrane z bazy danych.

Sprawdź 10 najlepszych domowych sposobów na ból głowy!

Sprawdź 10 najlepszych domowych sposobów na ból głowy!

Silny ból głowy może znacząco wpływać na pogorszenie samopoczucia oraz zmniejszyć efektywność naszej pracy. Jak sobie z nim radzić? Jeśli dolegliwości pojawiają się bardzo często, należy przede wszyst...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Ból wywołuje agresję? Wyniki badania potwierdza tę tezę

W drugim etapie badania, który odbył się w laboratorium, uczestnikom nałożono na przedramiona kremy (kapsaicynę lub krem do rąk) i przeprowadzono skanowanie metodą fMRI (funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego). Wtedy uzyskali oni rzekome informacje zwrotne na temat swoich życiorysów i zdjęć ocenianych wcześniej „uczniów”. Po otrzymaniu informacji zwrotnej uczestnicy mieli możliwość podania łagodnego wstrząsu elektrycznego osobie, która teoretycznie była odpowiedzialna za wystawioną ocenę.

Okazało się, że obydwie grupy były bardziej agresywne w stosunku do osób, które wystawiły im złą ocenę. Grupa „bólowa” zareagowała jednak jeszcze bardziej nerwowo na niekorzystne komentarze niż grupa kontrolna. Co istotne, reagowała również bardziej agresywnie na opinie neutralne, a nawet pozytywne! Sugeruje to, że ból zwiększa agresję niezależnie od rodzaju sprzężenia zwrotnego.

Wyniki badania pokazały również, że ból zmniejsza zdolność naszego mózgu do określania i wykonywania odpowiednich reakcji w naszych relacjach z innymi ludźmi.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne? Porady, które poprawiają samopoczucie i nastrój

Jak zadbać o zdrowie psychiczne? Porady, które poprawiają samopoczucie i nastrój

Gdy coś nas boli lub odczuwamy inne dolegliwości fizyczne, szukamy pomocy u lekarza, badamy się, bierzemy leki. Gdy jednak odczuwamy lęk lub silny stres i pogarsza się nasze samopoczucie, ignorujemy t...

Monika Góralska
Monika Góralska

Tabletki przeciwbólowe to rozwiązanie? Niekoniecznie

Jeśli dokuczliwy ból jest odpowiedzialny za nasze agresywne zachowania, to środki, które go uśmierzą, powinny być dobrym rozwiązaniem. Jednak nie jest to takie oczywiste. Badanie opublikowane w „Policy Insights from the Behavioral and Brain Sciences”, wykazało, że kobiety, którym podano ibuprofen, były mniej wrażliwe na bolesne emocjonalnie doznania niż grupa kontrolna otrzymująca placebo. W przypadku mężczyzn reakcja była odwrotna.

Z kolei przyjęcie paracetamolu wiązało się ze spadkiem empatii wobec osób, które były opisywane i doświadczały fizycznego lub emocjonalnego bólu. Również zdjęcia o przyjemnej bądź nieprzyjemnej treści wywoływały w badanych mniej emocji. Świadczy to tym, że środki przeciwbólowe mogą zmniejszać poziom naszego współczucie wobec innych i powodować większą obojętność wobec otoczenia.

Warto mieć więc na uwadze, że przyjmowanie leków przeciwbólowych także nie pozostaje obojętne dla naszej psychiki. Tak naprawdę tylko my sami mamy wpływ na to, jak zareagujemy i zachowamy się w danej sytuacji. Czy pozwolimy, aby ból przejął nad nami kontrolę i zranimy innych? Czy może pozwolimy, aby leki przeciwbólowe stępiły naszą zdolność odczuwania współczucia? Jedynym słusznym rozwiązaniem jest wzięcie odpowiedzialności za swoje zachowanie. Ważne jest także to, by na co dzień potrafić okazać współczucie i wyrozumiałość osobom, które borykają się z bólem lub chorobą.

W Europie przybywa zgonów po zażyciu leków łączących ibuprofen i kodeinę

W Europie przybywa zgonów po zażyciu leków łączących ibuprofen i kodeinę

Popularne leki zawierające połączenie ibuprofenu i kodeiny przyczyniają się do coraz większej liczby zgonów pacjentów, którzy je stosowali. Taką informację przekazały hiszpańskie media, powołując się ...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia