Spis treści
Palenie e-papierosów uszkadza układ krwionośny i zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia
Vaping, czyli wdychanie pary z elektronicznego urządzenia nazywanego e-papierosem, często jest uznawane przez młodzież za nieszkodliwe. Niestety, jest to mylne przekonanie. Choć w dymie z papierosów i wyrobów tytoniowych znajduje się ponad 40 związków o potwierdzonym działaniu rakotwórczym, również opary z e-papierosów (ang. vapor) nie są bezpieczne. Dodatkowo produkty te mają w składzie nikotynę, czyli uzależniającą substancję o wielu niekorzystnych działaniach zdrowotnych. Obecnie pojawia się coraz więcej dowodów na to, że używanie e-papierosów jest równie niebezpieczne, jak sięganie po tradycyjnego „dymka”.
W jednej z analiz zaobserwowano, że regularne wapowanie wpływa niekorzystnie na gospodarkę węglowodanową i może być przyczyną rozwoju stanu przedcukrzycowego. Natomiast w najnowszych badaniach naukowcy postanowili sprawdzić, jak e-papierosy wpływają na układ krwionośny.
Analiza wykazała, że zarówno u palaczy, jak i u waperów występowała zwiększona liczba uderzeń serca na minutę, zwężenie naczyń krwionośnych oraz podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, szczególnie rozkurczowym.
Sprawdź też: Palenie e-papierosów zwiększa ryzyko rozwoju stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2
Na potrzeby badania eksperci przez 3 lata oceniali krótkoterminowy wpływ palenia papierosów i wapowania w porównaniu rówieśnikami, którzy nie stosowali wyrobów z nikotyną. Zespół u każdego uczestnika przed rozpoczęciem analizy zbadał ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi, średnicę tętnicy ramiennej oraz tętno. Badania powtarzano po 10-15 minutach od spalenia papierosa lub wdychania pary z e-papierosa.
Naukowcy zauważyli, że serca osób palących pracowało średnio o 4 uderzenia szybciej na minutę niż u osób niepalących, a dodatkowo zaobserwowano wzrost ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi średnio o 5 mm Hg. Jednocześnie obserwowano zwężenie światła tętnicy ramiennej, oznaczające ograniczenie dopływu krwi, oraz ograniczoną zmienność rytmu serca (HRV), która jest jednym z mierników jego dobrej kondycji. Oznacza to większą skłonność do rozwoju nadciśnienia tętniczego i rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
To pokazuje, jak poważne konsekwencje wynikają ze stosowania wyrobów tytoniowych. Wyniki analizy dotyczącej wpływu używania e-papierosów z nikotyną na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego zostaną opublikowane na sesji naukowej American Heart Association 6 listopada 2022 roku.
Czy vaping jest szkodliwy? Skutki zdrowotne stosowania e-papierosów
Bez wątpienia wyniki analizy dostarczają kolejnych dowodów na to, że używanie wyrobów zawierających nikotynę, w tym e-papierosów, nie tylko nie jest obojętne dla zdrowia, a wręcz może być bardzo szkodliwe. Również poprzez vaping dostarcza się do organizmu nikotynę, która oprócz pożądanego pobudzenia powoduje szereg dolegliwości i zwiększa ryzyko rozwoju chorób, w tym:
- rozedmy płuc,
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP),
- astmy oskrzelowej,
- raka płuc, gardła, języka i krtani,
- nadciśnienia tętniczego krwi,
- choroby niedokrwiennej serca,
- zawału serca,
- raka pęcherza moczowego,
- wrzodów żołądka i dwunastnicy,
- niedowidzenia,
- impotencji,
- niepłodności.
Dodatkowo liquidy stosowane w e-papierosach zawierają rozmaite składniki, w tym dodatki aromatyzujące. Związki te w udowodniony sposób generują stan zapalny w układzie oddechowym, który dotyka też całego organizmu.
Naukowcy są zgodni, że palenie przez kobiety ciężarne wyrobów tytoniowych, w tym również tych bezdymnych, wpływa niekorzystnie na rozwój płodu, zwiększa ryzyko rozwoju wad wrodzonych, może także przyczyniać się do zahamowania jego wzrostu lub obumarcia wewnątrzmacicznego.
Źródła:- Vaping nicotine damages blood vessels, raises blood pressure and heart rate News Medical
- Alarmujące wyniki badań: e-papierosy stały się nałogiem młodzieży Rzecznik Praw Dziecka