Jakie objawy daje czerniak? Kiedy je zobaczysz, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty! Raka skóry jest bardzo trudno rozpoznać samodzielnie

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Najczęściej rak skóry jest trudny do zdiagnozowania, bo łatwo pomylić go z niegroźnymi zmianami i nie daje innych wyraźnych objawów. Są jednak pewne sygnały, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Sprawdź na kolejnych slajdach, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Najczęściej rak skóry jest trudny do zdiagnozowania, bo łatwo pomylić go z niegroźnymi zmianami i nie daje innych wyraźnych objawów. Są jednak pewne sygnały, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Sprawdź na kolejnych slajdach, na co należy zwrócić szczególną uwagę. alexraths/123RF
Czerniak nie jest najczęstszym nowotworem skóry, ale wyróżnia go szybkość i agresywność rozwoju. Dlatego nie należy tracić czujności i obserwować zarówno stare, jak i nowe zmiany skórne, w tym pieprzyki. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę i jak rozpoznać objawy raka skóry.

Spis treści

Czerniak i inne rodzaje raka skóry

Nowotwory skóry dzieli się na dwie grupy: czerniaka oraz niebarwnikowe nowotwory skóry. Wśród tych drugich wyróżnia się kilka najczęstszych rodzajów nowotworów złośliwych skóry:

 • rak podstawnokomórkowy – odpowiada za ok. 97 proc. wszystkich nowotworów skóry i około 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych, najmniej zagraża życiu i zdrowiu człowieka;
 • rak płaskonabłonkowy (inaczej kolczystokomórkowy) – występuje zdecydowanie rzadziej niż rak podstawnokomórkowy, wcześnie wykryty i usunięty jest całkowicie wyleczalny,
 • inne rzadkie nowotwory, takie jak: mięsak Kaposiego, włókniakomięsak guzowaty skóry, mięsak naczyniopochodny czy pierwotne chłoniaki skóry.

Czerniak, choć występuje najrzadziej, jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry. Jednocześnie jest zmianą najłatwiejszą do zidentyfikowania, ponieważ rozwija się na powierzchni skóry.

Jak wygląda czerniak i inne nowotwory skóry?

W diagnostyce czerniaka stosuje się kryteria ABCDE. Po każdą z liter kryje się charakterystyczna zmiana mogąca wskazywać na rozwój nowotoru:

 • A – asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,
 • B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
 • C – czerwony, czarny, niejednolity kolor,
 • D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm,
 • E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Czytaj: Czerniak to nie wyrok. Wykryty wcześnie prawie w stu procentach kończy się wyleczeniem – mówi onkolog. Jak chronić się przed rakiem skóry?

Nie jesteś pewien czy to zwykła zmiana skórna? Zobacz w galerii objawy czerniaka i innych nowotworów skóry

Kto jest bardziej narażony na zachorowanie na raka skóry?

Należy pamiętać, że nowotwory skóry najczęściej rozwijają się u osób, które są narażone na promieniowanie słoneczne przed dłuższy czas. W szczególności tych, którzy nie używają kremów z filtrami ochronnymi.

Sprawdź także: Nie chcesz spalić się na słońcu? Użyj darmowego kalkulatora opalania. Oblicz ile czasu przebywać na słońcu i jaki krem z filtrem wybrać

Inne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka skóry to:

 • jasna karnacja,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
 • wiek powyżej 40 lat,
 • niektóre infekcje wirusowe.

Jak chronić się przed czerniakiem? Trzymaj się „złotych zasad”

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania? Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka rozwoju raka skóry, jest chronienie jej przed szkodliwym działaniem promieni UV. Akademia Czerniaka podaje złote zasady, które mogą zapobiec wystąpieniu czerniaka i innych nowotworów lub wykryciu ich odpowiednio wcześnie:

 1. Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub, czy nie pojawiły się nowe.
 2. Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa.
 3. Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00.
 4. Nie opalaj się w solarium!
 5. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj kontrolnie dermatologa lub chirurga-onkologa.
 6. Jeśli chcesz się opalać, rób to z głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia