Spis treści
Czerniak i inne rodzaje raka skóry
Nowotwory skóry dzieli się na dwie grupy: czerniaka oraz niebarwnikowe nowotwory skóry. Wśród tych drugich wyróżnia się kilka najczęstszych rodzajów nowotworów złośliwych skóry:
- rak podstawnokomórkowy – odpowiada za ok. 97 proc. wszystkich nowotworów skóry i około 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych, najmniej zagraża życiu i zdrowiu człowieka;
- rak płaskonabłonkowy (inaczej kolczystokomórkowy) – występuje zdecydowanie rzadziej niż rak podstawnokomórkowy, wcześnie wykryty i usunięty jest całkowicie wyleczalny,
- inne rzadkie nowotwory, takie jak: mięsak Kaposiego, włókniakomięsak guzowaty skóry, mięsak naczyniopochodny czy pierwotne chłoniaki skóry.
Czerniak, choć występuje najrzadziej, jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry. Jednocześnie jest zmianą najłatwiejszą do zidentyfikowania, ponieważ rozwija się na powierzchni skóry.
Jak wygląda czerniak i inne nowotwory skóry?
W diagnostyce czerniaka stosuje się kryteria ABCDE. Po każdą z liter kryje się charakterystyczna zmiana mogąca wskazywać na rozwój nowotoru:
- A – asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,
- B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
- C – czerwony, czarny, niejednolity kolor,
- D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm,
- E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.
Nie jesteś pewien czy to zwykła zmiana skórna? Zobacz w galerii objawy czerniaka i innych nowotworów skóry
Kto jest bardziej narażony na zachorowanie na raka skóry?
Należy pamiętać, że nowotwory skóry najczęściej rozwijają się u osób, które są narażone na promieniowanie słoneczne przed dłuższy czas. W szczególności tych, którzy nie używają kremów z filtrami ochronnymi.
Sprawdź także: Nie chcesz spalić się na słońcu? Użyj darmowego kalkulatora opalania. Oblicz ile czasu przebywać na słońcu i jaki krem z filtrem wybrać
Inne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka skóry to:
- jasna karnacja,
- uwarunkowania genetyczne,
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
- wiek powyżej 40 lat,
- niektóre infekcje wirusowe.
Zobacz też: Po wakacyjnym wyjeździe przyjrzyj się dokładnie swojej skórze. Może ci to uratować życie
Jak chronić się przed czerniakiem? Trzymaj się „złotych zasad”
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania? Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka rozwoju raka skóry, jest chronienie jej przed szkodliwym działaniem promieni UV. Akademia Czerniaka podaje złote zasady, które mogą zapobiec wystąpieniu czerniaka i innych nowotworów lub wykryciu ich odpowiednio wcześnie:
- Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub, czy nie pojawiły się nowe.
- Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa.
- Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00.
- Nie opalaj się w solarium!
- Przynajmniej raz na rok odwiedzaj kontrolnie dermatologa lub chirurga-onkologa.
- Jeśli chcesz się opalać, rób to z głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych.
Źródła:
- Poznaj ABCDE czerniaka Akademia Czerniaka
- Nowotwory skóry Zwrotnik Raka