Cierpisz na zespół suchego oka? Naukowcy odkryli darmową alternatywę dla kropli do oczu. Masz ją w zasięgu ręki

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Jeżeli zmagasz się z suchością oczu, to ten tekst jest dla ciebie. Uciążliwe schorzenie, które powoduje dyskomfort w wielu sytuacjach, możesz złagodzić darmowym „lekiem”. Jego skuteczność potwierdziły badania brytyjskich i chińskich naukowców. Sprawdź, co pomaga na zespół suchego oka i wypróbuj ten sposób już dziś.

Spis treści

Jak pozbyć się zespołu suchego oka? Prosta metoda naukowców

Śmiech to zdrowie – okazuje się, że również dla oczu, a szczególnie tych suchych. Jak wykazali brytyjscy i chińscy naukowcy, śmiech może być równie skuteczny jak krople do oczu w łagodzeniu objawów choroby suchego oka. Wyniki badania klinicznego przeprowadzonego w Chinach zostały opublikowane 11 września 2024 roku w czasopiśmie BMJ.

Naukowcy sugerują, że ćwiczenia ze śmiechem mogą być początkowym sposobem leczenia w celu złagodzenia objawów zespołu suchego oka – przewlekłej choroby, na którą może cierpieć około 360 milionów osób na całym świecie.

Terapia śmiechem może mieć korzystny wpływ na wiele dolegliwości.
Terapia śmiechem może mieć korzystny wpływ na wiele dolegliwości. Ahmad Mohammadnejad/Unsplash

– Ćwiczenia śmiechowe to bezpieczna, przyjazna dla środowiska i tania metoda dla pacjentów – powiedziała dr Lingyi Liang z Uniwersytetu Sun Yat-sen w Chinach.

Typowe objawy zespołu suchego oka to:

  • pieczenie, swędzenie lub kłucie,

  • niewyraźne widzenie,

  • zaczerwienienie,

  • wrażliwość na światło,

  • łzawienie oczu,

  • uczucie obecności piasku w oczach,

  • dyskomfort podczas długotrwałego czytania lub korzystania z komputera.

Śmiech dobry nie tylko na stres

Jak sugerują dowody, terapia śmiechem może mieć korzystny wpływ na wiele dolegliwości. Śmiech łagodzi depresję, lęk, stres i przewlekły ból, a także wzmacnia odporność. Terapia śmiechem jest uznawana za korzystne leczenie uzupełniające i dodatkowe w przypadku różnych chorób przewlekłych, w tym zaburzeń zdrowia psychicznego, raka i cukrzycy.

Naukowcy z Chin i Wielkiej Brytanii postanowili ocenić skuteczność i bezpieczeństwo ćwiczeń śmiechowych u pacjentów z objawami zespołu suchego oka, aby sprawdzić, czy terapia śmiechem ma na niego korzystny wpływ. W badaniach udział wzięło 283 uczestników w wieku od 18 do 45 lat (średnia wieku wynosiła 29 lat). 74 procent badanych stanowiły kobiety.

Badacze ocenili uczestników pod kątem zespołu suchego oka za pomocą wskaźnika choroby powierzchni oka (OSDI). Każda osoba została losowo przydzielona do stosowania ćwiczeń śmiechowych lub otrzymywania 0,1-procentowych kropli do oczu z kwasem hialuronowym sodu cztery razy dziennie przez osiem tygodni.

Jak śmiech działa na oczy?

Z badania wykluczono uczestników, którzy mieli już istniejące schorzenia oczu, urazy, infekcje lub alergie, a także ci, którzy niedawno używali soczewek kontaktowych lub stosowali jakiekolwiek leczenie zespołu suchego oka.

Grupa ćwicząca śmiech miała obejrzeć film instruktażowy oraz wymuszać śmiech, dopóki naprawdę się nie śmiała na pięciominutowej sesji przy użyciu aplikacji mobilnej do rozpoznawania twarzy w celu standaryzacji ćwiczenia i wzmocnienia ruchów twarzy.

Grupa kontrolna stosowała krople do oczu z 0,1-procentowym kwasem hialuronowym sodu do obu oczu cztery razy dziennie przez osiem tygodni. Częstotliwość ich stosowania śledziła za pomocą tej samej aplikacji. 

Po ośmiu tygodniach grupa śmiejąca się oceniła swój dyskomfort średnio o 10,5 punktu niżej, podczas gdy grupa stosująca krople do oczu uzyskała wynik o 8,8 punktu niższy. Co ważne, w żadnej z badanych grup nie odnotowano działań niepożądanych.

Choć badania miały pewne ograniczenia, które mogły wpłynąć na wyniki, to ćwiczenia śmiechowe nie były gorsze od 0,1-procentowego kwasu hialuronowego sodu w poprawie objawów zespołu suchego oka i objawów klinicznych – twierdzą autorzy.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia