Odrobaczanie dzieci: metody i zioła na pasożyty. Jak odrobaczyć dzieci i czy można zastosować do tego domowe metody?

Patrycja Zagórska
Pasożyty znajdujące się w naszym organizmie zabierają nam cenne witaminy, mikroelementy oraz cukier.
Pasożyty znajdujące się w naszym organizmie zabierają nam cenne witaminy, mikroelementy oraz cukier. 123rf.com
W ludzkim organizmie występuje kilka rodzajów pasożytów. Nietrudno się nimi zarazić, gdyż wystarczy kontakt brudnej ręki z buzią i jaja pasożytów, które potrafią długo przetrwać, przedostając się do naszego ciała. Szacuje się, że około 80% społeczeństwa boryka się z chorobami pasożytniczymi. Pasożyty potrafią żyć w naszym ciele przez wiele lat, nie dając przy tym żadnych niepokojących objawów. Jak często pasożyty występują w ludzkim organizmie i czy młode organizmy są na nie częściej narażone? Jak odrobaczyć dzieci i czy można zastosować do tego domowe metody, np. zioła? Wyjaśniamy.

Pasożyty w ludzkim organizmie. Czy każdy z nas ma pasożyty?

Szacuje się, że około 80 proc. społeczeństwa jest zarażona jakimś rodzajem pasożytów. Według danych statystycznych udostępnionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowe Zakłady Higieny, w 2018 r. zanotowano nieco ponad 900 zakażeń pasożytem, jakim jest lamblia. Przypadków zachorowań na bąblowicę było ponad 50, a na toksoplazmozę i malarię – po około 30. Nie są to duże liczby, lecz warto pamiętać, że mimo obowiązku zgłaszania tego typu zachorowań, jak i włośnicy i wągrzycy, nie każdy przypadek jest dokumentowany.

Najczęściej spotykanymi pasożytami żerującymi w naszych organizmach są owsiki, glista ludzka oraz tasiemiec. Zakażenia organizmu tymi pasożytami nie trzeba zgłaszać do instytutu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO, liczba ludzi borykających się z chorobami pochodzenia pasożytniczego sięga aż 4,5 miliarda. Do zakażeń dochodzi najczęściej w biednych dzielnicach miast oraz na wsiach. Wiąże się to z brakiem odpowiedniej higieny, przez co jaja pasożytów są łatwo przenoszone na inne osoby. Nie potrzebują one specjalnych warunków do przetrwania.

Jak podaje WHO, na skutek zakażeń pasożytniczych umiera aż 14 milionów ludzi. W regionach, w ktorych pasożyty występują najczęściej, organizacja ta zaleca cykliczne odrobaczanie ludzi. Ma to na celu zapobieganie rozprzestrzeniania zakażeń.

W Polsce nie ma takich zaleceń. Mimo tego, że na wsiach i w małych miejscowościach jest większy odsetek ich występowania, to właśnie w dużych miastach zrodziła się moda na zapobiegawcze odrobaczanie.

Według statystyk, aż 90 procent dzieci w Polsce jest narażona na zakażenie owsicą. Owsiki występują u prawie 40 proc. dzieci w wieku szkolnym. Natomiast biorąc pod uwagę przedział wiekowy populacji, pasożyty te najczęściej spotykane są w organizmach dzieci między 7 a 14 r.ż.

Odrobaczanie dzieci – czy warto to robić?

Odrobaczanie dzieci niekiedy kojarzy się z wymysłem rodziców i nagonką, prowadzoną przez koncerny farmaceutyczne, które wprowadzają na rynek liczne reklamy rekomendujące środki na odrobaczanie. Rodzice, często słysząc o pasożytach, stosują profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Dokonują tego na podstawie recept od lekarza, nie badając wcześniej dziecka pod kątem rzeczywistego zarażenia pasożytami.

Lekarze, jak i sami rodzice, przed podjęciem decyzji o odrobaczaniu powinni dokładnie obserwować dziecko, czy występują objawy charakterystyczne dla obecności pasożytów, zlecić badania wykluczające inne choroby, jak również badania na obecność pasożytów.

Zobacz też:

Objawy wskazujące obecność pasożytów

Pasożytnictwo to rodzaj współuzależnienia dwóch organizmów. Dokładniej mówiąc, jeden organizm, czerpiąc same korzyści, żeruje na drugim organizmie, który ponosi szkody, czyli traci cenne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nie zawsze te niechciane skutki są widoczne gołym okiem. Niekiedy potrafią się one ukrywać latami.

Pasożyty najczęściej znajdują się w jelitach, ale mogą też bytować w innych częściach ciała, tj. płuca, przewód pokarmowy, stawy, mięśnie, krew, a nawet skóra. Objawy są zależne od miejsca ich występowania.

Pasożyty znajdujące się w naszym organizmie żywiąc się, zabierają nam cenne witaminy, mikroelementy oraz cukier. Zaburzają pracę i rozwój wewnętrznych tkanek oraz narządów. Osłabiają również odporność, a także często powodują anemię. Dzieje się tak, gdyż narządy nie mają odpowiednich warunków do funkcjonowania, a także nie są im dostarczane główne wartości odżywcze.

Podstawowym objawem występowania pasożytów, jaki pojawia się u dzieci, są: mdłości, wymioty i bóle brzucha. Na skutek tego dochodzi również do utraty masy ciała. Dodatkowo, ważnymi symptomami, które mogą wskazywać na obecność pasożytów, są:

  • utrata apetytu,
  • bóle mięśniowe i stawowe,
  • pogorszenie koncentracji,
  • drażliwość,
  • zasinienia pod oczami,
  • częste bóle głowy.

Zdarza się, że występuje również uporczywy kaszel, czy świąd skóry. Podczas owsicy, dziecko może narzekać na swędzenie okolic odbytu, z racji tego, że to właśnie w końcowym odcinku jelita grubego i przy okolicach odbytu owsiki bytują.

Objawy chorób pasożytnicznych nie są jednoznaczne i charakterystyczne. Nie każdy ból brzucha, czy utrata apetytu są sygnałem do przeprowadzenia odrobaczania. Przed rozpoczęciem leczenia, podczas długo utrzymujących się objawów, trzeba dokładnie zbadać osobę, by wykluczyć inne choroby. Gdy organizm dalej wskazuje na pasożyty, należy zrobić badanie na ich obecność.

Często firmy farmaceutyczne polecają wykonywanie pakietów badań krwi, bądź tzw. badanie żywej kropli krwi, w celu rozpoznania obecności pasożytów. Kosztują one nawet kilkaset złotych i nie muszą być jednoznaczne. Lepszą meotodą jest badanie kału, bądź w przypadku owsicy – wymaz z okolicy odbytu. Trzykrotnie powtórzone daje miarodajny wynik na obecność pasożytów. W porównaniu z badaniami krwi zalecanymi przez koncerny i różnych specjalistów, są one znacznie tańsze. Można rownież uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu i wykonać je w pobliskim laboratorium.

Zobacz też:

Jak się odrobaczyć? Czy zioła na pasożyty są skuteczne?

Generalnie nie zaleca się podawania żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, szczególnie gdy chodzi o organizm małego dziecka. Ryzyko wystąpienia niechcianych powikłań jest dość duże. Mowa tu nie tylko o lekach dostępnych na receptę, ale także domowych sposobach, czyli ziołach i mieszankach roślinnego pochodzenia. Każda substancja podana w nieodpowiednich dawkach może źle wpłynąć na organizm.

W przypadku potwierdzenia obecności pasożytów w organizmie, lekarz przepisuje odpowiedni lek wydawany na receptę i zaleca optymalną dawkę. Z reguły jest to jednorazowe leczenie i gwarantuje całkowite pozbycie się niechcianych lokatorów.

Domowych sposobów, które mogą pomóc pozbyć się pasożytów jest kilka, nie są one jednak tak skuteczne i nie dają pewności całkowitego ich usunięcia z organizmu. Można zastosować świeże pestki dyni, które powinny być spożywane na czczo. Często używane są też soki z kiszonek w połączeniu z czosnkiem. Jeśli chodzi o zioła o działaniu przeciwpasożytniczym, należy wymienić: bylicę piołunbylicę piołunbylicę piołun, ostropest, kurkumę, tymianek, czarnuszkę, tatarak, a także oregano.

Niektóre choroby mogą latami rozwijać się w naszym ciele, nie dając początkowo żadnych widocznych objawów. Sprawdź, o jakich schorzeniach mowa i zareaguj, zanim będzie za późno!

Ukryte choroby. 8 schorzeń, które nie dają typowych objawów ...

Pasożyty w twoim mózgu cz1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia