Choroby reumatyczne dotykają nie tylko seniorów. Nie lekceważ objawów, dbaj o profilaktykę

Paulina Szymczewska
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. materiały prasowe
Reumatyzm to schorzenie starszych ludzi? Nic bardziej mylnego! Choroby reumatyczne w dużej mierze dotyczą także osób młodych. Kluczem do poprawy stanu zdrowia okazuje się tu profilaktyka oraz wczesna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia.

Z szacunków wynika, że nawet co czwarty Polak mierzy się z chorobą reumatyczną. Na samo reumatoidalne zapalenie stawów cierpieć może nawet 400 tysięcy osób w naszym kraju. Tego typu schorzenia często mają podłoże zapalne i obejmują zmiany w stawach, powodując ich obrzęki, ból i zmniejszenie ruchomości, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitą dysfunkcję wymagającą wszczepienia endoprotezy.

Do tej grupy chorób, obejmującej prawie 200 schorzeń, należą m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Sjögrena. Niestety, wiele spośród tych schorzeń wciąż bardzo trudno się leczy, a wiedza na ich temat w społeczeństwie jest ciągle niedostateczna.

Chorują także ludzie młodzi

– Choroby reumatyczne są postrzegane jako choroby wieku podeszłego, dlatego z reguły o nich nie myślimy, mamy wrażenie, że dotyczą zazwyczaj seniorów. Dlatego warto podkreślić, że często dotykają one również osób stosunkowo młodych – komentuje dr Ewa Górecka, specjalistka w zakresie reumatologii.

Tak jest choćby w przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i tocznia rumieniowatego, gdzie szczyt zachorowań przypada między 20. a 45. rokiem życia, a więc dotyczy osób młodych. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów pierwsze objawy manifestują się często między 30. a 50. rokiem życia. – Musimy rozwijać tę świadomość, bo im wcześniej zdiagnozujemy chorobę i rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse na zminimalizowanie postępu choroby – podkreśla dr Górecka.

Jakie objawy mogą wywoływać choroby reumatyczne? Są one bardzo zróżnicowane, a w dodatku dotykają nie tylko stawów. Mogą także powodować szereg groźnych komplikacji w innych narządach. Do najpoważniejszych można zaliczyć m.in. uszkodzenia nerek, płuc czy serca, jak ma to miejsce np. w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia rumieniowatego.

Leki nowej generacji szansą dla pacjentów

Do dyspozycji chorych jest dziś wiele leków, które wspierają proces terapeutyczny, a nawet hamują postępy choroby. Mimo to wciąż u wielu pacjentów nie udaje się uzyskać poprawy, stosując aktualnie dostępne metody leczenia. Zdarza się również, że stosowane leki i terapie powodują u nich zbyt wiele uciążliwych skutków ubocznych.

Dlatego nieustannie prowadzone są badania kliniczne nad lekami nowych generacji, których zadaniem będzie efektywniejsze hamowanie postępu choroby i poprawa jakości życia pacjentów. – W ostatnich latach widzimy zdecydowany postęp w farmakoterapii chorób reumatycznych, dzięki któremu chorzy otrzymują szansę na potencjalnie skuteczniejsze leczenie – mówi dr Ewa Górecka.

Zwraca przy tym uwagę, że badania kliniczne są szczególnie ważne w obszarze reumatologii. Postęp w leczeniu chorób reumatycznych, jaki się dokonał na świecie w ostatnich dwóch dekadach, był możliwy właśnie dzięki konsekwentnemu prowadzeniu badań klinicznych i wprowadzeniu do leczenia innowacyjnych substancji.

Ostatnie dekady, m.in. dzięki rozwojowi inżynierii genetycznej i biotechnologii, przyczyniły się do wprowadzenia nowych grup leków przeciwreumatycznych (np. biologicznych), które zdecydowanie rozszerzyły możliwości leczenia chorych.

Czytaj też: Chorujemy na nie coraz częściej. Ekspert mówi o nowych terapiach dla pacjentów z chorobami autoimmunizacyjnymi

Bezpłatne konsultacje reumatologiczne

Co bardzo istotne, w przypadku wielu chorób reumatycznych kluczem do poprawy stanu zdrowia jest przede wszystkim profilaktyka oraz wczesna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Już 18 lipca w Centrum Medycznym Pratia MCM Kraków przy ul. Pana Tadeusza 2 będzie można wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach reumatologicznych, prowadzonych przez dr Ewę Górecką i innych specjalistów w dziedzinie reumatologii. Konsultacje będą dotyczyć innowacyjnych możliwości terapeutycznych dla dorosłych pacjentów z następującymi schorzeniami: reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), łuszczycowym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym układowym czy zespołem Sjögrena. Centrum zaprasza osoby z potwierdzoną diagnozą, będące w trakcie leczenia.

Na konsultacje należy się wcześniej zgłosić – przez internet lub telefonicznie: 32 746-25-00. Liczba miejsc ograniczona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Haniaas
na bóle reumatyczne i ogóle osłabienie ja stosuję olej CBD 5% Cannatopia oraz ashwagandhę, które są tak naprawdę popularne wśród osób szukają[wulgaryzm]h naturalnych metod łagodzenia dolegliwości bólowych i podniesienia witalności Oba te produkty przynoszą mi niesamowita ulgę w przypadku bólu reumatycznego oraz wyciszenia organizmu ... mi bardzo te produkty pomagają

Od czasu do czasu piję tez napar z liści laurowych, możesz go pić przez tydzień, aby złagodzić ból i oczyścić organizm następnie przecedzić Liście laurowe zawierają związki, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. napar, przygktowuje się łatwo dodaj kilka liści laurowych do wrzącej wody, gotując przez kilka minut, a następnie przecedzić go i pić całe dnie małymi łykami ale tylko przez tydzień to ważne

Jeśli chodzi o smarowanie bolą[wulgaryzm]h stawów możesz wypróbować maść laurową z ekstraktem eukaliptusem i olejem konopnym ukraińska ale bardzo dobra Ta masc przyniesie natychmiastowa ulgę oraz dobre jest robić kąpiele w soli z morza martwego i oleju konopnego Palacio !!!

Ja nie mam problemu z zakupem tych produktów kupije w Konopnej Farmacji w Poznaniu ale ty możesz sprawdzić ich ofertę na stronie internetowe i tam zakupić Jeśli nie znajdziesz tych produktów w swoim mieście, zawsze możesz poszukać innych sklepów z suplementami konopnymi. Ale napewno warto wypróbować te produkty przyniosą Ci ulgę
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia