Spis treści
Kiedy koniec program Profilaktyka 40 Plus?
Program „Profilaktyka 40 Plus” zapewniał wszystkim osobom, które skończyły 40 lat, pakiet bezpłatnych badań podstawowych, jeśli wcześniej nie korzystały z niego lub upłynęło już co najmniej 12 miesięcy. Jak się okazuje, z programu skorzystać można już tylko do końca roku.
„Profilaktyka 40 Plus” to program realizowany od 1 lipca 2021 r. Po trzech latach przedłużono możliwość wykonywania badań o kolejne pół roku, czyli do 31 grudnia 2024 r. Niedawno jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że będzie to definitywne zakończenie jego funkcjonowania. Planowaną alternatywą jest rozszerzenie badań medycyny pracy i możliwości lekarzy rodzinnych.
Już w przyszłym roku część badań profilaktycznych będzie trzeba wykonać w ramach medycyny pracy. W przychodniach, które przystąpią do programu, dostępne będą bezpłatne dla pracodawcy i pracownika badania: stężenia lipidów i glukozy we krwi oraz określenie wskaźnika BMI na podstawie pomiaru masy ciała.
Docelowo mają być także badania profilaktyczne antynowotworowe takie, jak mammografia, cytologia i PSA. Zabiegający o to lekarze tłumaczą tę potrzebę niską zgłaszalnością na badania profilaktyczne w Polsce i podkreślają, że wyniki tych badań mają być dostępne tylko dla lekarzy i pacjentów.
Dlaczego warto robić badania profilaktyczne?
Powodem decyzji miało być małe zainteresowanie badaniami profilaktycznymi wśród czterdziestolatków. Zdaniem lekarza Piotra Leszczyńskiego, który specjalizuje się w profilaktyce i edukacji zdrowotnej, niedostateczna popularność badań wynika z braku świadomości, jak potrzebne jest ich wykonywanie.
– Pacjent musi wiedzieć, dlaczego ma się zbadać, jaki jest przebieg procesu oraz musi mieć poczucie bezpieczeństwa, że rezultaty zostaną mu zrozumiale wyjaśnione – mówi Piotr Leszczyński, lekarz i dyrektor medyczny LongLife. – A w przypadku, kiedy pojawi się diagnoza, otrzyma informację o kolejnych krokach i potrzebną pomoc.
Jak pokazują wyniki NFZ, dbanie w profilaktykę długofalowo może zredukować koszty leczenia nawet o 15 procent.
Zdaniem eksperta największym wyzwaniem jest budowanie pozytywnego przekazu związanego z prewencją: głównym celem badań nie jest jego zdaniem udowodnienie istnienia choroby, a potwierdzenia jej braku.
Zadbać o zdrowie przed chorobą. Tym zajmuje się medycyna stylu życia
Jak zadbać o zdrowie, gdy nie jest się chorym? Oprócz profilaktyki zdrowotnej zajmuje się też i medycyna stylu życia. Celem jest zapobieganiem chorobom za pomocą odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i redukcji stresu. Odpowiednie nawyki mogą obniżyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych, czy cukrzycy typu 2 nawet o kilkadziesiąt procent.
– Obecnie kontakt z ochroną zdrowia kojarzony jest głównie z procesem leczenia i wynika z pojawienia się dolegliwości. W świadomości pacjentów zgłaszanie się do lekarza jako osoba zdrowa jest przejawem nadwrażliwości skutkuje nadużywaniem systemu opieki zdrowotnej – tłumaczy lek. Piotr Leszczyński.
Medycyna stylu życia jest dziedziną medycyny, która wykorzystuje wiedzą naukową do kompleksowych zmian codziennych zachowań, by zapobiegać rozwojowi chorób, odwracać ich skutki i wspierać leczenie. Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia istnieje od 2019 roku i zajmuje się prowadzeniem działalności naukowej, edukacyjnej i organizacyjnej.
– Zgodnie z ideą medycyny stylu życia powinniśmy budować poczucie sprawczości wśród pacjentów i umacniać jednostki jako najważniejsze ogniwa w zespole, którego celem jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia – wyjaśnia specjalista, który podkreśla znaczenie nie tylko pracy lekarzy, ale zwłaszcza indywidualnych nawyków ludzi dla stanu całego społeczeństwa. – System ochrony zdrowia to naczynia połączone, w których liczy się każdy podmiot: zarówno placówki medyczne, specjaliści, jak i pacjenci. Wśród pacjentów powinniśmy kształtować zdrowe nawyki, bo dbanie o zdrowy styl życia to fundament zdrowia całej populacji.