Zapisz się na bezpłatne badanie w kierunku raka jelita grubego. Sprawdź, czy spełniasz warunki

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Dodatkowo jest on trudny do wykrycia, bo może nie dawać objawów przez wiele lat. Dlatego Ministerstwo Zdrowia zachęca do wykonania badania przesiewowego w celu wczesnej diagnozy raka jelita grubego. Skorzystasz z niego za darmo i bez skierowania, ale musisz spełniać określone warunki.

Spis treści

Bezpłatne badania w kierunku raka jelita grubego

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia:

Rak jelita grubego to drugi najczęstszy nowotwór w Polsce, tuż po raku płuc. Przez lata może rozwijać się bezobjawowo. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Program #MZ obejmuje około 8 milionów Polaków, a do udziału w nim nie jest potrzebne skierowanie.

Ważne jest więc, aby badać się i wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju, gdy istnieją duże szanse na jej całkowite wyleczenie. Badanie wykonasz bez skierowania w ośrodku zdrowia w twojej okolicy.

Rak jelita grubego często rozwija się bezobjawowo przez długie lata. Przez to wykrywany jest w zaawansowanym stadium rozwoju, gdy szanse na wyleczenie są bardzo małe.
Rak jelita grubego często rozwija się bezobjawowo przez długie lata. Przez to wykrywany jest w zaawansowanym stadium rozwoju, gdy szanse na wyleczenie są bardzo małe. champpixs/gettyimages.com

Wejdź na stronę Gdzie się leczyć i wyszukaj najbliższą przychodnię, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wybierz swoje województwo, nazwę programu, czyli w tym przypadku będzie to kolonoskopia. Możesz też wpisać nazwę wybranej miejscowości lub zaznaczyć jedynie powiat. Po kliknięciu w przycisk „szukaj” otrzymasz listę placówek wraz z ich adresem, godzinami otwarcia oraz numerami telefonów, pod którymi możesz zapisać się na darmowe badanie.

Dla kogo badanie jest darmowe? Zobacz, czy spełniasz warunki

Żeby skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii i sprawdzić zdrowie swoich jelit, musisz spełnić te warunki:

  • jesteś pomiędzy 40. a 49. rokiem życia i masz krewnego I stopnia, który miał raka jelita grubego,

  • jesteś w wieku 50-65 lat,

  • nie miałeś wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia