Wybierasz się do lekarza? Kto poświęci ci więcej uwagi? Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Do lekarza idziesz, ufając, że jak najlepiej zajmie się twoim zdrowiem. Wysłucha, zada pyta, wyjaśni i wdroży skuteczne leczenie. Ale czy istotne jest, jakiej płci jest lekarz? Albo mówiąc wprost: kto jest lepszym lekarzem – kobieta czy mężczyzna? Badanie opublikowane w JAMA Network Open odpowiada na to arcyciekawe pytanie.

Spis treści

Kto jest lepszym lekarzem – kobieta czy mężczyzna? Liczy się jakość, nie ilość

Czy płeć lekarza ma znaczenie? Naukowcy postanowili odpowiedzieć na to pytanie i przyjrzeli się interakcjom między ponad 200 tys. pacjentów i ponad 200 chirurgami. Z badania opublikowanego w JAMA Network Open wynika, że kobiety poświęcają pacjentom więcej uwagi niż ich koledzy, wykonujący ten sam zawód.

Naukowcy ocenili ponad 222 tys. spotkań 224 chirurgów z pacjentami w jednym szpitalu.
Naukowcy ocenili ponad 222 tys. spotkań 224 chirurgów z pacjentami w jednym szpitalu. freepik

Kobiety-chirurdzy spędzają średnio spośród 14 specjalności więcej czasu na dokumentowaniu czasu spędzonego z pacjentami, ich notatki są dłuższe notatki z opieki, a także poświęcają więcej czasu na przeglądanie elektronicznej dokumentacji pacjentów. Choć to mężczyźni-chirurdzy logowali się do elektronicznych systemów opieki zdrowotnej więcej razy w miesiącu, to kobiety robiły to częściej w dni wolne.

Badanie to jest częścią analiz, które sugerują, że kobiety-lekarze są bardziej współczujące i częściej ratują życie pacjentów.

Jest ich mniej, ale pracują więcej

Z ankiety przeprowadzonej przez Association of American Medical Colleges wynika, że zaledwie 38 proc. lekarzy w USA to kobiety. Naukowcy ocenili ponad 222 tys. spotkań 224 chirurgów z pacjentami w jednym szpitalu. 70 proc. lekarzy stanowili mężczyźni. 

Po analizie 171 812 notatek z postępów pacjentów, 252 883 dokumentów i 2,1 miliona minut spędzonych w systemie elektronicznej dokumentacji medycznej naukowcy stwierdzili, że to kobiety poświęcają więcej uwagi swoim pacjentom.

Badani byli chirurdzy 14 specjalności, z których najczęstszą była chirurgia ogólna. Najwięcej chirurgów-mężczyzn było w specjalności chirurgia ortopedyczna (84 proc.), a chirurgów-kobiet w chirurgii ogólnej (51 proc.). Bardziej doświadczeni byli mężczyźni (średnio 17 lat) niż kobiety (średnio 9 lat). Ich pacjenci to kobiety i mężczyźni średnio w wieku od 57 do 59 lat.

Chirurdzy-mężczyźni planowali o 12 proc. więcej wizyt dziennie i o 26 więcej tygodniowo niż ich chirurdzy-kobiety. Mężczyźni logowali się do elektronicznych systemów opieki zdrowotnej około 18 razy w miesiącu, a kobiety 16.

To jednak kobiety-lekarze spędzały do 158 proc. więcej czasu w systemie poza godzinami pracy w porównaniu do swoich kolegów. Mimo że mężczyźni-lekarze pisali o 32 proc. więcej notatek medycznych niż kobiety-lekarze, to kobiety pisały je o 40 proc. dłuższe i poświęcały na to prawie dwa razy więcej czasu. Kobiety częściej też pisały swoje notatki ręcznie, nie korzystając ze sztucznej inteligencji lub narzędzia do transkrypcji.

– Odkrycia te są spójne z wcześniejszymi badaniami wykazującymi różnice między płciami w korzystaniu z elektronicznej dokumentacji medycznej wśród pracowników służby zdrowia – napisali naukowcy.

Badacze podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które wyjaśnią te różnice. Jedną z sugestii jest decydowanie się na lżejsze harmonogramy przez kobiety-chirurgów, żeby móc zrównoważyć obowiązki osobiste i zawodowe. Z kolei posiadanie mniejszej liczby pacjentów może pozostawić kobietom więcej czasu na zadania administracyjne, takie jak ręczne wpisywanie notatek pacjentów.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia