Wybierasz się do lekarza? Kto poświęci ci więcej uwagi? Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Do lekarza idziesz, ufając, że jak najlepiej zajmie się twoim zdrowiem. Wysłucha, zada pyta, wyjaśni i wdroży skuteczne leczenie. Ale czy istotne jest, jakiej płci jest lekarz? Albo mówiąc wprost: kto jest lepszym lekarzem – kobieta czy mężczyzna? Badanie opublikowane w JAMA Network Open odpowiada na to arcyciekawe pytanie.

Spis treści

Kto jest lepszym lekarzem – kobieta czy mężczyzna? Liczy się jakość, nie ilość

Czy płeć lekarza ma znaczenie? Naukowcy postanowili odpowiedzieć na to pytanie i przyjrzeli się interakcjom między ponad 200 tys. pacjentów i ponad 200 chirurgami. Z badania opublikowanego w JAMA Network Open wynika, że kobiety poświęcają pacjentom więcej uwagi niż ich koledzy, wykonujący ten sam zawód.

Naukowcy ocenili ponad 222 tys. spotkań 224 chirurgów z pacjentami w jednym szpitalu.
Naukowcy ocenili ponad 222 tys. spotkań 224 chirurgów z pacjentami w jednym szpitalu. freepik

Kobiety-chirurdzy spędzają średnio spośród 14 specjalności więcej czasu na dokumentowaniu czasu spędzonego z pacjentami, ich notatki są dłuższe notatki z opieki, a także poświęcają więcej czasu na przeglądanie elektronicznej dokumentacji pacjentów. Choć to mężczyźni-chirurdzy logowali się do elektronicznych systemów opieki zdrowotnej więcej razy w miesiącu, to kobiety robiły to częściej w dni wolne.

Badanie to jest częścią analiz, które sugerują, że kobiety-lekarze są bardziej współczujące i częściej ratują życie pacjentów.

Jest ich mniej, ale pracują więcej

Z ankiety przeprowadzonej przez Association of American Medical Colleges wynika, że zaledwie 38 proc. lekarzy w USA to kobiety. Naukowcy ocenili ponad 222 tys. spotkań 224 chirurgów z pacjentami w jednym szpitalu. 70 proc. lekarzy stanowili mężczyźni. 

Po analizie 171 812 notatek z postępów pacjentów, 252 883 dokumentów i 2,1 miliona minut spędzonych w systemie elektronicznej dokumentacji medycznej naukowcy stwierdzili, że to kobiety poświęcają więcej uwagi swoim pacjentom.

Badani byli chirurdzy 14 specjalności, z których najczęstszą była chirurgia ogólna. Najwięcej chirurgów-mężczyzn było w specjalności chirurgia ortopedyczna (84 proc.), a chirurgów-kobiet w chirurgii ogólnej (51 proc.). Bardziej doświadczeni byli mężczyźni (średnio 17 lat) niż kobiety (średnio 9 lat). Ich pacjenci to kobiety i mężczyźni średnio w wieku od 57 do 59 lat.

Chirurdzy-mężczyźni planowali o 12 proc. więcej wizyt dziennie i o 26 więcej tygodniowo niż ich chirurdzy-kobiety. Mężczyźni logowali się do elektronicznych systemów opieki zdrowotnej około 18 razy w miesiącu, a kobiety 16.

To jednak kobiety-lekarze spędzały do 158 proc. więcej czasu w systemie poza godzinami pracy w porównaniu do swoich kolegów. Mimo że mężczyźni-lekarze pisali o 32 proc. więcej notatek medycznych niż kobiety-lekarze, to kobiety pisały je o 40 proc. dłuższe i poświęcały na to prawie dwa razy więcej czasu. Kobiety częściej też pisały swoje notatki ręcznie, nie korzystając ze sztucznej inteligencji lub narzędzia do transkrypcji.

– Odkrycia te są spójne z wcześniejszymi badaniami wykazującymi różnice między płciami w korzystaniu z elektronicznej dokumentacji medycznej wśród pracowników służby zdrowia – napisali naukowcy.

Badacze podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które wyjaśnią te różnice. Jedną z sugestii jest decydowanie się na lżejsze harmonogramy przez kobiety-chirurgów, żeby móc zrównoważyć obowiązki osobiste i zawodowe. Z kolei posiadanie mniejszej liczby pacjentów może pozostawić kobietom więcej czasu na zadania administracyjne, takie jak ręczne wpisywanie notatek pacjentów.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia