Niebezpieczne sprzątanie? Płyny do mycia podłogi czy blatów uszkadzają mózg

Monika Góralska
Opracowanie:
Badacze odkryli, że substancje zawarte w środkach czystości mogą uszkadzać oligodendrocyty – komórki, które wytwarzają osłonkę chroniącą neurony.
Badacze odkryli, że substancje zawarte w środkach czystości mogą uszkadzać oligodendrocyty – komórki, które wytwarzają osłonkę chroniącą neurony. Peter Dazeley/gettyimages.com
Powszechnie używane chemikalia domowe mogą uszkadzać mózg - wskazują nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Case Western Reserve University. W szczególności, mogą one niszczyć komórki mózgowe zwane oligodendrocytami, które są związane z chorobami takimi jak stwardnienie rozsiane czy autyzm.

Spis treści

Płyn do mycia podłogi czy blatu przyczynia się do rozwoju chorób

Badania opublikowane w „Nature Neuroscience” wskazują, że związki chemiczne, które często można znaleźć w domach, mogą być powiązane z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jak zauważają naukowcy, genetyka tłumaczy tylko część rozwoju tych chorób, a ważnym czynnikiem są również czynniki środowiskowe.

Zobacz też: Używasz tego produktu do zmywarki? Narażasz się na choroby jelit

Badacze odkryli, że te substancje mogą uszkadzać oligodendrocyty – komórki, które wytwarzają osłonkę chroniącą neurony.

Utrata oligodendrocytów leży u podstaw stwardnienia rozsianego i innych chorób neurologicznych. Pokazaliśmy, że konkretne chemikalia obecne w codziennych produktach mogą bezpośrednio uszkadzać te komórki. Stanowi to nieznany wcześniej czynnik ryzyka schorzeń neurologicznych – mówi prof. Paul Tesar, autor badania.

Przełomowe odkrycie naukowców. Czy za stwardnienie rozsiane winne są bakterie?

Przełomowe odkrycie naukowców. Czy za stwardnienie rozsiane winne są bakterie?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą neurologiczną, która prowadzi do niepełnosprawności, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Przyczyny jej rozwoju wciąż stanowią przedmiot badań, w ramach których dokon...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Meble, telefony i żele do rąk mogą uszkadzać mózg

Naukowcy dokonali analizy ponad 1,8 tys. substancji chemicznych, które mogą oddziaływać na ludzi. Odkryli, że niektóre z nich, stosowane na przykład w meblach czy elektronice jako środki opóźniające palenie, mogą zapobiegać dojrzewaniu oligodendrocytów. Natomiast czwartorzędowe związki amoniowe używane w wielu środkach dezynfekujących (w tym żelach czy chusteczkach do rąk) mogą te komórki zabijać.

Zobacz też: Tragiczna seria śmierci dzieci. Trujące opary mogą zabić w ciągu kilku godzin. Jakie są objawy zatrucia środkami chemicznymi?

Odkryliśmy, że oligodendrocyty – choć inne komórki nie – są zaskakująco wrażliwe na działanie czwartorzędowych związków amoniowych oraz organofosforanowych opóźniaczy palenia. Zrozumienie narażenia ludzi na działanie tych substancji może pomóc w znalezieniu brakującego czynnika wzrostu zachorowań na zaburzenia neurologiczne – mówi pierwsza autorka publikacji Erin Cohn.

Środki czystości są jak smog. Sprawdź, dlaczego, oraz co robić

Środki czystości są jak smog. Sprawdź, dlaczego, oraz co robić

Używanie w domu chemicznych środków czystości jest źródłem takiego poziomu zanieczyszczeń powietrza, jaki panuje w okolicach dróg publicznych. Na podstawie nowych badań naukowcy ostrzegają przed chemi...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Chemia domowa negatywnie wpływa na zdrowie mózgu

Eksperci zwracają uwagę, że potrzebne są dalsze badania sprawdzające związki między tymi substancjami a zdrowiem mózgu. Zalecają regularne sprawdzanie stężenia tych związków w organizmach dorosłych i dzieci oraz badanie ich wpływu na ryzyko chorób.

Nasze wyniki wskazują, że dokładniejsze badania wpływu na mózg tych powszechnych w domach substancji jest konieczne. Mamy nadzieję, że nasza praca pomoże podejmować lepsze decyzje odnośnie regulacji prawnych oraz wpłynie na zachowania, które zminimalizują ekspozycję i będą chronić zdrowie – mówi prof. Tesar.

Smog i nowe meble przyczyną alergii pokarmowej u dziecka

Smog i nowe meble przyczyną alergii pokarmowej u dziecka

Jeśli dziecko w brzuchu mamy oraz pierwszych latach życia jest narażone na zanieczyszczenie powietrza, grozi mu rozwój alergii. Natomiast nowe meble w pokoju malca zwiększają to ryzyko nawet o 80 proc...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia