Spis treści
Płyn do mycia podłogi czy blatu przyczynia się do rozwoju chorób
Badania opublikowane w „Nature Neuroscience” wskazują, że związki chemiczne, które często można znaleźć w domach, mogą być powiązane z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jak zauważają naukowcy, genetyka tłumaczy tylko część rozwoju tych chorób, a ważnym czynnikiem są również czynniki środowiskowe.
Zobacz też: Używasz tego produktu do zmywarki? Narażasz się na choroby jelit
Badacze odkryli, że te substancje mogą uszkadzać oligodendrocyty – komórki, które wytwarzają osłonkę chroniącą neurony.
Utrata oligodendrocytów leży u podstaw stwardnienia rozsianego i innych chorób neurologicznych. Pokazaliśmy, że konkretne chemikalia obecne w codziennych produktach mogą bezpośrednio uszkadzać te komórki. Stanowi to nieznany wcześniej czynnik ryzyka schorzeń neurologicznych – mówi prof. Paul Tesar, autor badania.
Meble, telefony i żele do rąk mogą uszkadzać mózg
Naukowcy dokonali analizy ponad 1,8 tys. substancji chemicznych, które mogą oddziaływać na ludzi. Odkryli, że niektóre z nich, stosowane na przykład w meblach czy elektronice jako środki opóźniające palenie, mogą zapobiegać dojrzewaniu oligodendrocytów. Natomiast czwartorzędowe związki amoniowe używane w wielu środkach dezynfekujących (w tym żelach czy chusteczkach do rąk) mogą te komórki zabijać.
Odkryliśmy, że oligodendrocyty – choć inne komórki nie – są zaskakująco wrażliwe na działanie czwartorzędowych związków amoniowych oraz organofosforanowych opóźniaczy palenia. Zrozumienie narażenia ludzi na działanie tych substancji może pomóc w znalezieniu brakującego czynnika wzrostu zachorowań na zaburzenia neurologiczne – mówi pierwsza autorka publikacji Erin Cohn.
Chemia domowa negatywnie wpływa na zdrowie mózgu
Eksperci zwracają uwagę, że potrzebne są dalsze badania sprawdzające związki między tymi substancjami a zdrowiem mózgu. Zalecają regularne sprawdzanie stężenia tych związków w organizmach dorosłych i dzieci oraz badanie ich wpływu na ryzyko chorób.
Nasze wyniki wskazują, że dokładniejsze badania wpływu na mózg tych powszechnych w domach substancji jest konieczne. Mamy nadzieję, że nasza praca pomoże podejmować lepsze decyzje odnośnie regulacji prawnych oraz wpłynie na zachowania, które zminimalizują ekspozycję i będą chronić zdrowie – mówi prof. Tesar.
Źródło: Pervasive environmental chemicals impair oligodendrocyte development Nature Neuroscience
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: