Spis treści
Tragiczna seria śmierci dzieci. Zatruły się oparami środków chemicznych
W ciągu ostatnich kilku dni doszło do tragicznej serii śmierci dzieci. Prawdopodobną przyczyną ich zgonów było zatrucie środkami chemicznymi używanymi do zwalczania gryzoni. 6 listopada w szpitalu w Olsztynie zmarł 2-letni chłopiec pochodzący z gminy Jonkowo. Prawdopodobnie zatruł się środkiem chemicznym przeznaczonym do zwalczania kretów. Policja zabezpieczyła znalezione na miejscu opakowanie po preparacie.
7 listopada w wielkopolskim Nowym Tomyślu zmarła 3-letnia dziewczynka. W zewnętrznej części ścian jej rodzinnego domu znaleziono pastylki z silnym środkiem chemicznym przeciw gryzoniom. Dziewczynka najprawdopodobniej zmarła na skutek zatrucia oparami tego preparatu.
Natomiast 9 listopada w Tomaszowie Lubelskim zmarło dwuletnie dziecko, a 4 dorosłe osoby z jego rodziny trafiły do szpitala z objawami zatrucia. W piwnicy domu znaleziono silny środek gryzoniobójczy i owadobójczy przeznaczony do stosowania wyłącznie przez osoby przeszkolone w używaniu tego typu trucizny.
Jakie są objawy zatrucia chemicznego? Trujące opary mogą zabić w ciągu kilku godzin
Jak poinformowała policja i prokuratura na miejscu tragicznych wydarzeń znaleziono specjalistyczne i bardzo silnie trujące substancje chemiczne na bazie fosforku glinu używane do zwalczania owadów i gryzoni takich jak krety, szczury, myszy czy nornice. Jesienią gryzonie te często szukają schronienia przed zimnem w domach, mieszkaniach czy piwnicach. Jednak środki te są przeznaczone do profesjonalnego użycia wyłącznie przez osoby przeszkolone w deratyzacji (rolników, leśników) posiadające ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Nie można ich używać w domach jako zwykłej trutki na myszy.
Preparaty te zawierają fosforek glinu, który w kontakcie z powietrzem uwalnia silnie toksyczny gaz – fosforowodór. Chemikalia te działają toksycznie na układ oddechowy gryzoni, ale też ludzi. Toksyna dostaje się poprzez wdychanie do dróg oddechowych, skąd jest transportowana wraz z cząsteczkami tlenu do krwi, a następnie trafia do wszystkich narządów i komórek ciała.
Do objawów zatrucia chemicznego drogą oddechową należą:
duszności,
problemy z oddychaniem,
ból i zawroty głowy,
nudności,
wymioty,
silne osłabienie,
zaburzenia pracy serca,
dezorientacja.
W konsekwencji zatrucia następuje silnie niedotlenienie organizmu, dochodzi do upośledzenia funkcjonowania poszczególnych narządów takich jak nerki czy wątroba, zatrzymania akcji serca i ostatecznie śmierci. Zgon zwykle następuje w ciągu 12 godzin od kontaktu ze środkiem chemicznym. W przypadku dzieci objawy i śmierć zwykle następują szybciej, ponieważ dawka trucizny przeliczana jest na kilogram masy ciała. Im mniejsza powierzchnia ciała tym większa dawka trującej substancji.
W przypadku rozpoznania objawów zatrucia chemicznego należy odizolować chorego od substancji chemicznej i niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia lub udać się po pomoc lekarską.