Czym jest autyzm?
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które związane jest z nieprawidłową pracą mózgu. Objawy zazwyczaj pojawiają się przed ukończeniem trzeciego roku życia, jednak w niektórych przypadkach ma to miejsce nawet przed pierwszymi urodzinami. Coraz częściej zdarzają się również sytuacje, gdy autyzm diagnozowany jest dopiero u nastolatków lub dorosłych.
Poznaj fakty i mity na temat autyzmu
Jakie są przyczyny autyzmu?
Niestety dotychczas nie udało się znaleźć konkretnych przyczyn rozwoju autyzmu. Wielu naukowców sugeruje, że zaburzenie może mieć podłoże genetyczne oraz środowiskowe.
W kilku badaniach naukowych zaobserwowano, że wielu autystycznych pacjentów ma nieprawidłowości w budowie kilku rejonów mózgu. Natomiast wyniki innego badania wykazały, że takie osoby mają zbyt niski poziom serotoniny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zasypianie, nastrój i kontrolę emocji.
Czytaj także: Niebezpieczne sprzątanie? Płyn do mycia podłogi czy blatów uszkadzają mózg
Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka mogą należeć również:
- rodzinne występowanie autyzmu,
- mutacje genetyczne,
- niska masa urodzeniowa dziecka,
- przebyte infekcje wirusowe podczas ciąży,
- niektóre leki przyjmowane podczas ciąży np. na padaczkę,
- choroby autoimmunologiczne u matki.
Czytaj też: Nowa epidemia zalewa Polskę. Najbardziej narażone dzieci i młodzież
Jednak naukowcy podkreślają, że ciągle trwają badania, które w przyszłości pozwoliłyby dokładnie poznać przyczyny występowania spektrum autyzmu.
To zaburzenie występuje nie tylko u dzieci. Jakie są objawy autyzmu?
Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurorozwojowym. Powstaje do 3. roku życia dziecka, choć coraz częściej jest rozpoznawane także u osób dorosłych. Mimo że przyczyny rozwoju autyzmu nie zostały do...
Objawy autyzmu
Autyzm wykazuje szereg objawów, a każdy pacjent może inaczej się zachowywać. Wśród najczęstszych objawów autyzmu u dzieci wymienia się:
- brak kontaktu wzrokowego,
- unikanie relacji z innymi dziećmi,
- nadwrażliwość na światło i hałas,
- wpatrywanie się w jeden punkt,
- brak empatii,
- nadmierne przywiązywanie się do niektórych przedmiotów,
- kręcenie się w kółko, wymachiwanie rękami.
Co jest prawdą, a co mitem na temat autyzmu?
Wokół autyzmu krąży wiele informacji, które nie zawsze są zgodne z prawdą. To sprawia, że osoby zainteresowane tym tematem gubią się w natłoku informacji i nie wiedzą co jest prawdą, a co kłamstwem.
W galerii przedstawiamy kilka faktów i mitów na temat autyzmu. Kliknij w przycisk galerii i sprawdź, czy wiesz wszystko na temat tego zaburzenia.
Poznaj fakty i mity na temat autyzmu
W jakim wieku maluch siada, raczkuje, wstaje, zaczyna chodzić? Zobacz etapy rozwoju
Rozwój ruchowy dziecka zaczyna kształtować się już w czasie ciąży, a w ciągu pierwszego roku życia malca jest niezwykle intensywny. Od bezbronnego noworodka, który na początku niemal cały czas śpi, ni...
Źródło: Gdzie można znaleźć dowody na brak związku przyczynowego pomiędzy autyzmem a szczepieniami? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego