Autyzm dotyczy tylko dzieci? To jeden z mitów! Nie daj się oszukać i sprawdź, co jest prawdą, a co kłamstwem na temat spektrum autyzmu

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Autyzm to zaburzenie, które diagnozowane jest głównie u dzieci. Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem, jeśli chodzi o autyzm. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Autyzm to zaburzenie, które diagnozowane jest głównie u dzieci. Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem, jeśli chodzi o autyzm. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. goodmoments/gettyimages
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które diagnozuje się głównie przed skończeniem 3. roku życia, jednak coraz częściej wykrywane jest u osób dorosłych. Wśród najczęstszych objawów spektrum autyzmu wymienia się wycofanie społeczne, wrażliwość na dźwięk i światło oraz unikanie kontaktu wzrokowego. W związku ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który wypada 2 kwietnia, przedstawiamy fakty i mity na temat autyzmu.

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które związane jest z nieprawidłową pracą mózgu. Objawy zazwyczaj pojawiają się przed ukończeniem trzeciego roku życia, jednak w niektórych przypadkach ma to miejsce nawet przed pierwszymi urodzinami. Coraz częściej zdarzają się również sytuacje, gdy autyzm diagnozowany jest dopiero u nastolatków lub dorosłych.

Poznaj fakty i mity na temat autyzmu

Jakie są przyczyny autyzmu?

Niestety dotychczas nie udało się znaleźć konkretnych przyczyn rozwoju autyzmu. Wielu naukowców sugeruje, że zaburzenie może mieć podłoże genetyczne oraz środowiskowe.

Czytaj także: Zespół Angelmana, czyli dzieci marionetki. Choroba ma specyficzne objawy. Jak wyglądają dzieci aniołki i jak leczyć syndrom Angelmana?

W kilku badaniach naukowych zaobserwowano, że wielu autystycznych pacjentów ma nieprawidłowości w budowie kilku rejonów mózgu. Natomiast wyniki innego badania wykazały, że takie osoby mają zbyt niski poziom serotoniny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zasypianie, nastrój i kontrolę emocji.

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka mogą należeć również:

 • rodzinne występowanie autyzmu,
 • mutacje genetyczne,
 • niska masa urodzeniowa dziecka,
 • przebyte infekcje wirusowe podczas ciąży,
 • niektóre leki przyjmowane podczas ciąży np. na padaczkę,
 • choroby autoimmunologiczne u matki.

Jednak naukowcy podkreślają, że ciągle trwają badania, które w przyszłości pozwoliłyby dokładnie poznać przyczyny występowania spektrum autyzmu.

Objawy autyzmu

Autyzm wykazuje szereg objawów, a każdy pacjent może inaczej się zachowywać. Wśród najczęstszych objawów autyzmu u dzieci wymienia się:

 • brak kontaktu wzrokowego,
 • unikanie relacji z innymi dziećmi,
 • nadwrażliwość na światło i hałas,
 • wpatrywanie się w jeden punkt,
 • brak empatii,
 • nadmierne przywiązywanie się do niektórych przedmiotów,
 • kręcenie się w kółko, wymachiwanie rękami.

Co jest prawdą, a co mitem na temat autyzmu?

Wokół autyzmu krąży wiele informacji, które nie zawsze są zgodne z prawdą. To sprawia, że osoby zainteresowane tym tematem gubią się w natłoku informacji i nie wiedzą co jest prawdą, a co kłamstwem.

W galerii przedstawiamy kilka faktów i mitów na temat autyzmu. Kliknij w przycisk galerii i sprawdź, czy wiesz wszystko na temat tego zaburzenia.

Poznaj fakty i mity na temat autyzmu

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia