Autyzm dotyczy tylko dzieci? To jeden z mitów! Nie daj się oszukać i sprawdź, co jest prawdą, a co kłamstwem na temat spektrum autyzmu

Agata Siemiaszko
Autyzm to zaburzenie, które diagnozowane jest głównie u dzieci. Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem, jeśli chodzi o autyzm. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Autyzm to zaburzenie, które diagnozowane jest głównie u dzieci. Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem, jeśli chodzi o autyzm. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. goodmoments/gettyimages
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które diagnozuje się głównie przed skończeniem 3. roku życia, jednak coraz częściej wykrywane jest u osób dorosłych. Wśród najczęstszych objawów spektrum autyzmu wymienia się wycofanie społeczne, wrażliwość na dźwięk i światło oraz unikanie kontaktu wzrokowego. W związku ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który wypada 2 kwietnia, przedstawiamy fakty i mity na temat autyzmu.

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które związane jest z nieprawidłową pracą mózgu. Objawy zazwyczaj pojawiają się przed ukończeniem trzeciego roku życia, jednak w niektórych przypadkach ma to miejsce nawet przed pierwszymi urodzinami. Coraz częściej zdarzają się również sytuacje, gdy autyzm diagnozowany jest dopiero u nastolatków lub dorosłych.

Poznaj fakty i mity na temat autyzmu

Jakie są przyczyny autyzmu?

Niestety dotychczas nie udało się znaleźć konkretnych przyczyn rozwoju autyzmu. Wielu naukowców sugeruje, że zaburzenie może mieć podłoże genetyczne oraz środowiskowe.

Czytaj także: Zespół Angelmana, czyli dzieci marionetki. Choroba ma specyficzne objawy. Jak wyglądają dzieci aniołki i jak leczyć syndrom Angelmana?

W kilku badaniach naukowych zaobserwowano, że wielu autystycznych pacjentów ma nieprawidłowości w budowie kilku rejonów mózgu. Natomiast wyniki innego badania wykazały, że takie osoby mają zbyt niski poziom serotoniny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zasypianie, nastrój i kontrolę emocji.

Czytaj także: Niebezpieczne sprzątanie? Płyn do mycia podłogi czy blatów uszkadzają mózg

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka mogą należeć również:

  • rodzinne występowanie autyzmu,
  • mutacje genetyczne,
  • niska masa urodzeniowa dziecka,
  • przebyte infekcje wirusowe podczas ciąży,
  • niektóre leki przyjmowane podczas ciąży np. na padaczkę,
  • choroby autoimmunologiczne u matki.

Czytaj też: Nowa epidemia zalewa Polskę. Najbardziej narażone dzieci i młodzież

Jednak naukowcy podkreślają, że ciągle trwają badania, które w przyszłości pozwoliłyby dokładnie poznać przyczyny występowania spektrum autyzmu.

To zaburzenie występuje nie tylko u dzieci. Jakie są objawy autyzmu?

To zaburzenie występuje nie tylko u dzieci. Jakie są objawy autyzmu?

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurorozwojowym. Powstaje do 3. roku życia dziecka, choć coraz częściej jest rozpoznawane także u osób dorosłych. Mimo że przyczyny rozwoju autyzmu nie zostały do...

Objawy autyzmu

Autyzm wykazuje szereg objawów, a każdy pacjent może inaczej się zachowywać. Wśród najczęstszych objawów autyzmu u dzieci wymienia się:

  • brak kontaktu wzrokowego,
  • unikanie relacji z innymi dziećmi,
  • nadwrażliwość na światło i hałas,
  • wpatrywanie się w jeden punkt,
  • brak empatii,
  • nadmierne przywiązywanie się do niektórych przedmiotów,
  • kręcenie się w kółko, wymachiwanie rękami.

Co jest prawdą, a co mitem na temat autyzmu?

Wokół autyzmu krąży wiele informacji, które nie zawsze są zgodne z prawdą. To sprawia, że osoby zainteresowane tym tematem gubią się w natłoku informacji i nie wiedzą co jest prawdą, a co kłamstwem.

W galerii przedstawiamy kilka faktów i mitów na temat autyzmu. Kliknij w przycisk galerii i sprawdź, czy wiesz wszystko na temat tego zaburzenia.

Poznaj fakty i mity na temat autyzmu

W jakim wieku maluch siada, raczkuje, wstaje, zaczyna chodzić? Zobacz etapy rozwoju

W jakim wieku maluch siada, raczkuje, wstaje, zaczyna chodzić? Zobacz etapy rozwoju

Rozwój ruchowy dziecka zaczyna kształtować się już w czasie ciąży, a w ciągu pierwszego roku życia malca jest niezwykle intensywny. Od bezbronnego noworodka, który na początku niemal cały czas śpi, ni...

Monika Góralska
Monika Góralska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia