Ozdoba ogrodu i ziołowej apteczki na trawienie, ból gardła i rany. Wypróbuj prosty przepis na leczniczą nalewkę do picia, płukania i okładów

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Nagietek lekarski to piękny ozdobny kwiat, ale też lecznicze zioło, które wspomaga trawienie, łagodzi ból brzucha, oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga leczenie grypy czy anginy. Nalewkę z nagietka można stosować do picia, ale też do przemywania ran, wyprysków i płukania gardła. Wypróbuj prosty przepis na leczniczą nalewkę z nagietka, która przyspieszy gojenie i regenerację skóry oraz złagodzi stan zapalny.

Spis treści

Nalewka z nagietka na trawienie, przeziębienie i rany. Lecznicze właściwości nagietka lekarskiego

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae), tak jak słonecznik, rumianek czy stokrotka. Jest to roślina jednoroczna często sadzona w przydomowych ogródkach czy na balkonach ze względu na jego ozdobne, duże, pomarańczowe kwiaty. Jednak nagietek to również roślina o wielu cennych dla zdrowia leczniczych właściwościach. Surowcem zielarskim są głównie kwiaty nagietka, ale też całe kwitnące ziele. Zbiera się je w okresie kwitnienia, od czerwca do września. Z nagietka można przygotować maść nagietkową, herbatkę lub nalewkę z nagietka.

Buteleczka  nalewką z nagietka i kwiaty nagietka lekarskiego
Nalewka z nagietka wspomaga trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. mescioglu/gettyimages.com

Kwiaty nagietka zawierają glikozydy i saponiny triterpenowe, flawonoidy (izoramnetyna, kwercetyna), karotenoidy (karoten, ksantofilen), polisacharydy, olejek eteryczny, kumaryny, kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy), sterole, glikozydy sterolowe, glikozydy seskwiterpenowe oraz witaminy i składniki mineralne takie jak magnez i mangan.

Sprawdź również: Na dnę moczanową, nadciśnienie i trawienie. Nie musisz czekać do wakacji. Kwiatową nalewkę zrobisz już teraz

Nalewka z nagietka działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, rozkurczowo, antybakteryjnie, antywirusowo oraz immunostymulująco. Dzięki tym właściwościom warto ją stosować w celu:

  • wspomagania trawienia,
  • łagodzenia niestrawności i bólów brzucha,
  • oczyszczania organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii,
  • wspomagania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych takich jak grypa, przeziębienie, angina,
  • łagodzenia chorób skóry np. trądziku, grzybicy,
  • płukania i przemywania gardła i błon śluzowych jamy ustnej,
  • do przemywania trudno gojących się, sączących, ropnych ran,
  • w czasie bolesnych miesiączek.

Jak zrobić nalewkę z nagietka? Wypróbuj prosty przepis

Nalewka z nagietka (Tinctura Calendulae) jest łatwo dostępna w aptekach jako gotowy produkt leczniczy przygotowywany na bazie etanolu. Można ją jednak łatwo zrobić samodzielnie z kwiatów z własnej hodowli. Mamy wtedy pewność, że surowiec nie został zanieczyszczony czy niewłaściwie przygotowany do przetwarzania, jak to często zdarza się w produktach robionych na masową skalę.

Czytaj też: Szukasz niebanalnego prezentu dla mamy? Na Dzień Matki podaruj zdrowie zamknięte w butelce

Składniki:

  • 100 g świeżych kwiatów nagietka lub całego kwitnącego ziela nagietka lekarskiego,
  • 300 ml wódki 40 proc. obj. alk.

Jak zrobić nalewkę z nagietka?

  1. Do przygotowania nalewki można użyć również suszonych kwiatów nagietka, ale w takim przypadku należy użyć dwa razy więcej surowca, czyli 200 g suszonych kwiatów nagietka.
  2. Kwiaty należy wsypać do szklanego słoja i zalać alkoholem.
  3. Zamknąć szczelnie naczynie i odstawić na 3-4 tygodnie w ciemne, ciepłe miejsce.
  4. W tym czasie można potrząsać co kilka dni słojem, aby przyspieszyć macerację.
  5. Następnie należy przecedzić płyn przez gazę i przelać do szklanej butelki. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Dawkowanie:

  • wewnętrznie do picia – pić po 5 ml nalewki rozcieńczonej w 1-2 łyżkach miodu lub soku malinowego w czasie przeziębienia, anginy lub grypy. Kuracja powinna trwać 1 miesiąc,
  • zewnętrznie do przemywania i okładów – stosować do przemywania ran i zmian skórnych. Można również robić okłady i przykładać je na ok. 30 minut to zmienionych chorobowo miejsc,
  • zewnętrznie jako płukankę – nalewką można także płukać gardło i jamę ustną przy aftach i podrażnieniach śluzówki. Należy wtedy rozcieńczyć 5 łyżeczek nalewki w 1/4 szklanki wody.

Przeciwwskazania do stosowania nalewki z nagietka

Ze względu na zawartość alkoholu nalewki z nagietka nie mogą spożywać dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby uzależnione od alkoholu lub mające alergię na alkohol.

Zobacz także: Usunie przebarwienia i zmarszczki, poprawi trawienie i krążenie. Wypróbuj też na bóle stawów i pasożyty

Nalewka nie jest również zalecana w przypadku:

  • uczulenia na koszyczek nagietka lub inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae),
  • u dzieci poniżej 12. roku życia jako płukanka do gardła i jamy ustnej,
  • u dzieci poniżej 6. roku życia w postaci okładów i do przemywania ran.

Nagietek jest również rośliną silnie fotouczulającą, dlatego należy ostrożnie stosować go latem. W czasie kuracji nie można się opalać, należy unikać wszelkiej ekspozycji na promienie słoneczne i stosować kremy z filtrem UV podczas przebywania na świeżym powietrzu. Nie zastosowanie się do tych zaleceń grozi poparzeniem i wystąpieniem trwałych przebarwień na skórze.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia