Spis treści
Babciny przepis na nalewkę z arniki górskiej
Arnika górska (Arnica montana), inaczej nazywana kupalnikiem, pomornikiem i trankiem, to bylina z rodziny astrowatych. Surowcem zielarskim są jej kwiaty, a także korzenie i całe ziele. Arnika górska dziko rosnąca jest objęta ścisłą ochroną, a pozyskiwane ziele pochodzi ze specjalnych upraw. Składniki czynne tej rośliny wykazują korzystny wpływ na organizm, dlatego często jej kwiaty wykorzystuje się do produkcji maści, naparów i nalewek o leczniczych właściwościach. Do jej przygotowania potrzebujesz tylko kilku produktów, w tym kwiatów arniki górskiej, które najlepiej jest kupić w certyfikowanym sklepie zielarskim.
Składniki na nalewkę z arniki:
- 50 g suszonych kwiatów arniki górskiej,
- 500 ml wódki o 40 proc. zaw. alk.,
- 350 spirytusu nalewkowego o 60-70 proc. zaw. alk.
Jak przygotować ziołową nalewkę?
- Suszone kwiaty lub ziele arniki górskiej przesiać przez sto, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń, np. piasku.
- Arnikę górską wrzucić do wyparzonego słoika o pojemności 3 litrów, zalać alkoholem i odstawić w ciemne miejsce na 3 tygodnie, pamiętając o tym, żeby codziennie potrząsnąć słoikiem.
- Po tym czasie miksturę przefiltrować przez sito lub grubą gazę złożoną w kilka warstw.
- Całość rozlać do butelek i pozostawić w ciemnym miejscu na kolejne 3-4 tygodnie.
- Po tym czasie lecznicza nalewka jest gotowa do spożycia.
Przy jakich dolegliwościach pomaga nalewka z arniki górskiej?
Arnika górska to roślina o cennych właściwościach zdrowotnych. Decydując się na kupno kwiatów, należy wybierać certyfikowane zielarnie, ponieważ jej kwiaty bardzo często fałszowane są nagietkiem, jastrzębcem i mniszkiem lekarskim.
Jak podaje dr Henryk Różański, ceniony fitoterapeuta, ziele arniki górskiej zawiera wiele cennych składników, które przenikają do nalewki. Wśród głównych związków można wymienić: laktatony seskwiterpenowe, olejek eteryczny, kwasy tłuszczowe, tymol, flawonoidy (głównie izokwercetyna, astragalina, luteolina, kwasy organiczne, kumarynę, cholinę i garbniki.
Laktony seskwiterpenowe to związki o szerokim spektrum właściwości. Wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe i przeciwdrobnoustrojowe, dlatego nalewka z arniki górskiej może wspierać odrobaczanie organizmu, a także łagodnie obniżać poziom cukru we krwi.
Natomiast tymol to związek eteryczny, który korzystnie wpływa na układ oddechowy, działa wykrztuśnie, a także odkażająco. Dodatkowo pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych, dlatego nalewka z arniki może wspierać leczenie objawów niestrawności.
Warto także wspomnieć o flawonoidach, które jako silne antyoksydanty chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, łagodzą stan zapalny i spowalniają proces starzenia się komórek.
Nalewka z arniki górskiej stanowi również źródło kumarun, które wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, dlatego nalewka sprawdzi się również jako nasączenie do okładów przykładanych na miejsca dotknięte obrzękami lub siniakami.
Dzięki zawartości wszystkich tych związków nalewka z arniki górskiej wykazuje działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwreumatyczne,
- wykrztuśne,
- odkażające,
- przeciwbólowe,
- rozkurczowe,
- pobudzające wydzielanie kwasu żołądkowego i soku trzustkowego,
- przeciwzakrzepowe,
- przeciwwirusowe,
- przeciwbakteryjnie,
- moczopędne,
- przeciwobrzękowe,
- obniżające na stężenie kwasu moczowego we krwi.
Ekspert sugeruje również, że nalewka z arniki górskiej poprawia krążenie skórne, obwodowe, w kończynach, naczyń wieńcowych i mózgowych.
Przy jakich dolegliwościach pomaga nalewka z arniki górskiej? Warto rozważyć spożywanie dawek leczniczych w przypadku:
- miażdżycy,
- umiarkowanego nadciśnienia tętniczego krwi,
- zawrotów głowy,
- zadyszki,
- osłabienia organizmu,
- słabego krążenia krwi,
- zakrzepicy żył głębokich,
- zapaleniu żył,
- siniaków,
- obrzęków,
- problemów skórnych, w tym trądziku i łuszczycy.
Jak stosować nalewkę z arniki górskiej?
Nalewka z arniki górskiej to ziołowe remedium na wiele dolegliwości. Doktor Henryk Różański podaje, że dawka lecznicza tej mikstury wynosi 3 razy dziennie po 10 kropli lub 2 razy dziennie po 15 kropli. W przypadku okładów należy przygotować roztwór z: 1 łyżki nalewki, 250 ml wody i łyżki octu. Tak przygotowaną mieszaninę warto przyłożyć na 15 minut w miejsca dotknięte urazem, opuchlizną, a nawet owrzodzeniem – należy pamiętać, że przykładanie okładów z nalewki dozwolone jest tylko w przypadku braku uszkodzenia skóry.
Kto powinien unikać ziołowej nalewki z arniki?
Niestety mimo dobroczynnych właściwości nie wszyscy mogą sięgać po nalewkę arnikową. Nie powinny jej pić kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także dzieci i młodzież do 18. Roku życia, ponieważ zawarty w niej alkohol może uszkadzać komórki nerwowe i zaburzać prawidłowy rozwój mózgu dziecka.
Wśród innych przeciwwskazań wymienia się również:
- alergię na alkohol lub jego nietolerancję,
- stosowanie leków, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne z alkoholem,
- alergię na arnikę górską lub inne rośliny z rodziny astrowatych np. chaber, cykorię, krwawnik, oman.
Stosowanie dawek wyższych niż ustalone może prowadzić do przedawkowania substancji czynnych i wywołania zatrucia, które objawia się przez:
- wymioty,
- biegunkę,
- silny ból brzucha,
- zawroty i bol głowy,
- arytmię serca,
- utratę przytomności.