Spis treści
Czym jest kolagen i do czego jest nam potrzebny?
Kolagen to najważniejsze w organizmie ludzkim białko strukturalne. Jest ono składnikiem wielu komórek i narządów. Występuje w skórze, kościach, zębach, ścięgnach, chrząstkach stawowych oraz naczyniach krwionośnych, a także w rogówce oka. Włókna kolagenowe w skórze zbudowane są z aminokwasów i charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i elastycznością.
– Kolagen odgrywa istotną funkcję w budowie skóry, włosów, paznokci a nawet tkanek łącznych, pełniąc dodatkowo różnorodne funkcje strukturalne – mówi dr n.med. Tadeusz Witwicki.
Kolagen cechuje się specyficzną budową oraz szerokim zakresem właściwości. Jego struktura jest kompleksowa, nie reprezentuje pojedynczego białka o jednolitej formie. Występuje wiele różnych typów kolagenów, które różnią się między sobą zarówno strukturalnie, jak i funkcjonalnie. To białko tworzy zróżnicowane struktury o wyższym stopniu złożoności, w tym włókna kolagenowe i układy sieciowe.
Czemu warto dodać kolagen w płynie do napoju? Skorzysta nie tylko skóra i włosy
Kolagen w płynie zyskuje na popularności, nie bez znaczenia został okrzyknięty „białkiem młodości”. Jego zbawienny wpływ na poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci przyciąga coraz więcej fanów. Dodat...
Co daje przyjmowanie kolagenu?
Kolagen wspiera utrzymanie elastyczności skóry, zapewniając jej młodzieńczy wygląd, jako integralny składnik tkanki łącznej wspiera zdrowie kości i stawów oraz regenerację tkanek. Białka kolagenowe wypełniają przestrzenie pomiędzy poszczególnymi komórkami, pełniąc kluczową rolę nie tylko w utrzymaniu struktury komórkowej, ale również w zapewnieniu tkankom niezbędnej wytrzymałości mechanicznej. Kolagen nadaje im właściwą twardość, sztywność, a jednocześnie elastyczność i sprężystość. Kluczowym zadaniem białka kolagenowe jest ochrona narządów wewnętrznych, takich jak nerki, wątroba i żołądek.
Właściwości kolagenu:
- wspomaga układ immunologiczny, wspierając obronę organizmu przed patogenami,
- pomaga chronić organizm przed szkodliwymi toksynami,
- pomaga kontrolować ciśnienie krwi,
- poprawia funkcje układu trawiennego,
- reguluje metabolizm,
- wspiera przemianę glukozy w energię, dzięki czemu wspomaga odchudzanie,
- opóźnia rozwój komórek nowotworowych,
- przyspiesza gojenie ran,
- wspiera zwalczanie trądziku, blizn i cellulitu.
Jedną z najistotniejszych funkcji kolagenu jest kontrola ciśnienia krwi oraz rozszerzanie tętnic, co odgrywa kluczową rolę w procesie eliminacji tłuszczu osadzonego na ścianach naczyń. Dzięki tym właściwościom, białko kolagenowe wspomaga poprawę krążenia, minimalizując ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń układu krwionośnego takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu.
5 najlepszych źródeł kolagenu. W czym znajdziemy „białko młodości”? Z czym je jeść?
Kolagen do picia i w tabletkach to suplementy diety, które są stosowane przez coraz więcej osób w celu wzmocnienia stawów oraz, aby ujędrnić skórę i spłycić zmarszczki. Jeśli zależy nam na takim efekc...
Jakie są objawy braku kolagenu?
Poziom kolagenu zaczyna spadać już od 25. roku życia, a po 50. roku życia proces syntezy tego białka ulega gwałtownemu spadkowi. Klimakterium może także wpływać na osłabienie syntezy białka kolagenowego. U niektórych osób po 60. roku życia zdolność do odbudowy włókien kolagenowych całkowicie zanika.
Objawy niedoboru kolagenu to między innymi:
- nadmierne zmęczenie,
- zapadnięte policzki,
- sztywność i bolesność stawów,
- dłuższy czas gojenia się ran,
- ból w trakcie chodzenia,
- trudności z poruszaniem się,
- osłabione włosy, skóra i paznokcie,
- trudność z koncentracją i nauką,
- słaba odporność i częste infekcje.
Prawidłowa produkcja kolagenu wpływa przede wszystkim na wygląd skóry i redukcję zmarszczek. Kolagen wspomaga utrzymanie napięcia skóry, dzięki czemu zmniejsza widoczność zmarszczek. Skóra zachowuje swoją naturalną elastyczność, jędrność i optymalny poziom nawilżenia.
Te 5 sposobów zwiększy ilość kolagenu w organizmie. Naturalnie zadbaj o młody wygląd!