Czy grupa krwi ma wpływ na rozwój chorób serca lub udaru mózgu? Sprawdź, co jest faktem, a co mitem na temat poszczególnych grup krwi

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Aby poznać swoją grupę krwi, wystarczy udać się do laboratorium i wykonać szybkie i bezbolesne badanie. Wyniki można odebrać już po 2 dniach. Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem, jeśli chodzi o znaczenie grupy krwi.
Aby poznać swoją grupę krwi, wystarczy udać się do laboratorium i wykonać szybkie i bezbolesne badanie. Wyniki można odebrać już po 2 dniach. Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem, jeśli chodzi o znaczenie grupy krwi. Trnava University/Unsplash
Grupa krwi jest cechą dziedziczną. Zależy przede wszystkim od tego, jakie jej grupy posiadają rodzice. W Polsce najpopularniejsze są grupy A oraz 0, natomiast najrzadziej występuje AB. Sugeruje się, że posiadanie konkretnej grupy krwi może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wielu schorzeń, w tym choroby wieńcowej i zawału serca. Sprawdź fakty i mity dotyczące poszczególnych grup krwi i dowiedz się, dlaczego warto znać swój typ.

Spis treści

Czym jest krew?

Krew jest najważniejszym płynem ustrojowym, który pełni funkcję transportową oraz łączy ze sobą wszystkie układy organizmu. Stanowi płynną tkankę łączną, składającą się z wyspecjalizowanych komórek oraz osocza. Przeciętnie dorosły człowiek ma w sobie 5-6 litrów krwi, jednak jej ilość zależy od wieku, płci oraz masy ciała.

Składniki komórkowe stanowią 44 proc. składu krwi, a osocze – 55 proc. Pozostała część to glukoza, wolne kwasy tłuszczowe, hormony, antyoksydanty, witaminy, elektrolity, gazy czy produkty przemiany materii.

Sprawdź też: Czym jest krew pępowinowa i na czym polega jej bankowanie?

Do głównych składników komórkowych krwi należą:

  • erytrocyty (czerwone krwinki) – ich głównym zadaniem jest transport tlenu do komórek, odbieranie dwutlenku węgla oraz utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej,
  • leukocyty (białe krwinki) – chronią komórki organizmu przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych,
  • trombocyty (płytki krwi) – biorą udział w procesie krzepnięcia krwi, fibrynolizie oraz skurczu naczyń krwionośnych.

Krew pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Odpowiedzialna jest za transportowanie tlenu i dwutlenku węgla, substancji odżywczych oraz różnych hormonów. Krew ma również funkcję termoregulacyjną, tj. pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Czy grupa krwi może zwiększa ryzko chorób?

Według naukowców grupa krwi może wpływać na zwiększenie lub zmniejszenie ryzyka określonych chorób.

Fakt czy mit? Zobacz, co jest prawdą o grupie krwi:

Grupa krwi związana jest z występowaniem na czerwonych krwinkach białek zwanych również antygenami grup krwi. Warto dodać, że jest ona dziedziczna, wrodzona oraz niezmienna przez całe życie człowieka. Jedyną sytuacją, w której może dojść do zmiany grupy krwi jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy z inną grupą krwi, ponieważ to w nim produkowane są erytrocyty.

Dowiedz się więcej:Czy wiesz, jaka dieta jest dobra dla Twojej grupy krwi?

Wyróżniamy 4 główne grupy krwi:

  • A,
  • B,
  • AB,
  • 0.

Oprócz układu głównego, powinno wspomnieć się o układzie Rh. Za grupę Rh+ (około 85 proc. ludności) lub Rh- (około 15 proc. ludności) odpowiada antygen D. Gdy antygen D jest obecny we krwi, klasyfikuje się osobę do grupy Rh+, natomiast gdy go nie ma – do grupy Rh-.

Czynnik ten musi koniecznie zostać określony przed przetoczeniem krwi i przeszczepem narządów, a także przed planowaną ciążą ze względu na możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego.

Źródło:ABO Blood Group and Risk of Coronary Heart Disease in Two Prospective Cohort Stdies Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia