Grupa krwi A to o 45% większe ryzyko infekcji koronawirusem. Potwierdzono wpływ grupy krwi na zachorowalność i ciężki przebieg COVID-19

Anna Rokicka-Żuk
Grupa krwi A jest najczęściej występującą grupą krwi w Polsce.
Grupa krwi A jest najczęściej występującą grupą krwi w Polsce. 123rf.com/Ievgeniy Salov
Związek między grupą krwi a COVID-19 sugerowano już wcześniej na podstawie obserwacji w różnych częściach świata. Teraz potwierdziły go badania europejskie, wykazując większą zachorowalność i śmiertelność wśród osób z grupą A. Podajemy, jak rośnie to ryzyko – oraz przy jakiej grupie krwi jest ono najmniejsze.

Geny związane z grupą krwi wpływają na wnikanie koronawirusa do komórek

W ramach poszukiwań zespół badaczy poddał analizie dane zebrane od ponad 1,9 tys. pacjentów z ciężką postacią COVID-19 w Hiszpanii i Włoszech – krajów, które szczególnie dotkliwie odczuwają skutki epidemii. Porównano ich grupy krwi z tymi, jakie miało 2,3 tys. pacjentów z 7 innych szpitali, którzy nie mieli koronawirusa.

Eksperci odkryli cały zestaw wariantów genetycznych związanych z odpowiedzią odpornościową na koronawirusa, który był bardziej powszechny u ciężko chorych. Od nich zależy też ilość białka ACE2 występującego na powierzchni komórek, przez które patogen wnika do ich wnętrza. Jeden z wariantów genetycznych zwiększał prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem aż o 77 procent! Oszacowano też wpływ grupy krwi.

U osób z grupą krwi A ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 i rozwojem niewydolności oddechowej było o 45 proc. wyższe w porównaniu do osób z innymi grupami krwi. Z kolei u tych z grupą krwi 0 zagrożenie ciężkim przebiegiem infekcji było o 35 proc. mniejsze.

Jak tłumaczą autorzy badania, geny kontrolujące grupę krwi mogą odgrywać rolę w kształtowaniu się błon komórkowych, a przez to podatność na atak koronawirusa. Podkreślają również, że rodzaj grupy krwi wpływa też na ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi, co powoduje ciężkie powikłania COVID-19.

Podział na grupy krwi jest związany z występowaniem na czerwonych krwinkach pewnych białek, zwanych antygenami grup krwi. Obecność określonego antygenu decyduje o przynależności do jednej z 4 głównych grup krwi: A, B, AB oraz 0.

Opisywaną zależność w postaci zwiększonej podatności na zakażenie przy grupie A wykazano już w ramach badań nad wirusem SARS (czyli SARS-CoV) w 2003 roku.

Dowiedz się też na temat:

Grupy krwi i COVID-19 w badaniach z Chin

Możliwy związek między grupą krwi a podatnością na chorobę od koronawirusa badali już wcześniej naukowcy z Chin.

W ramach prac badacze z Wuhan porównali grupy krwi pacjentów z COVID-19 z tymi, jakie mieli członkowie zdrowej populacji lokalnej, odkrywając związek między grupą A i wyższym ryzykiem zarażenia SARS-CoV-2 w porównaniu do osób z grupą krwi 0.

W badaniu tym uwzględniono dane 2173 pacjentów z COVID-19 w dwóch szpitalach w Wuhan i jednej placówce w Shenzhen oraz 3694 osoby z innego szpitala w Wuhan, które nie miały choroby koronawirusowej. Wśród chorych w Wuhan grupę krwi A miało 38 proc. osób, natomiast grupę krwi 0 miało jedynie 26 proc. z nich. Trzeba przy tym zaznaczyć, że dysproporcja w przypadku miasta Shenzhen była znacznie mniejsza.

Potwierdzeniem tej hipotezy był też zasięg pandemii i częstotliwość występowania poszczególnych grup krwi w różnych regionach. Okazuje się, że w krajach takich jak Chile, Ekwador, Kolumbia czy Meksyk 60-85 proc. ludzi ma grupę krwi 0. Jednocześnie wymienione państwa oficjalnie notują stosunkowo mało przypadków COVID-19, a także dość niskie wskaźniki śmiertelności.

W świetle obecnej wiedzy eksperci sugerują, by osoby z grupą krwi A, która jest najczęściej występującą w Polsce, na wszelki wypadek stosowały zwiększone środki ochrony.

Przeczytaj również:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia