Spis treści
Omikron – objawy, które występują najczęściej. Można pomylić je z symptomami przeziębienia
Najnowsze warianty koronawirusa, takie jak Omikron BA.5, są zdecydowanie bardziej zakaźne, zazwyczaj dają lżejszy przebieg infekcji i mają większą tendencję do utrzymywania się w górnych drogach oddechowym. Według niektórych specjalistów może to w przyszłości spowodować, że szczepionka będzie podawana bezpośrednio do otworów nosowych. Takie preparaty są przechodzą już badania.
Należy pamiętać, że symptomy COVID-19 i ich nasilenie mogą być różne w zależności od stanu zdrowia chorej osoby i wariantu, którym została zakażona.
Obecnie wśród najczęstszych objawów Omikrona wymienia się:
- Ból gardła to jeden z najwcześniejszych objawów zakażenia BA.5. Szacuje się, że odczuwa go ponad połowa zakażonych Omikronem, przy czym w wariancie Delta występował u 34 proc. chorych. Ból nie musi być bardzo dotkliwy, trwa zazwyczaj ok. 5 dni.
- Ból głowy występujący przy zakażeniu Omikronem ma zwykle umiarkowane lub intensywne nasilenie. Określany jest jako uciskający lub kłujący. Zlokalizowany jest po obu stronach głowy, zwykle trwa dłużej niż trzy dni.
- Zatkany nos i katar to objawy, które obecnie towarzyszą infekcji wirusem SARS-CoV-2 u ok. 40 proc. chorych.
- Kaszel, zarówno suchy, jak i mokry, to także jeden z głównych symptomów zakażenia Omikronem. Podobnie, jak w przypadku infekcji innymi wirusami, może się on utrzymywać nawet przez kilka tygodni.
Inne objawy zakażania Omikronem to:
To może świadczyć o tym, że przeszedłeś infekcję koronawirusem
Osoba, które odczuła powyższe dolegliwości, ale nie miała potwierdzonej testem infekcji koronawirusem, na podstawie objawów występujących w kolejnych tygodniach może przypuszczać, że ją przeszła.
Od 25 proc. do 35 proc. lub więcej chorych ma utrzymujące się objawy znacznie wykraczające poza to, czego można się spodziewać po jakimkolwiek zespole postwirusowym, takim jak grypa i inne. To zmęczenie, duszność, bóle mięśni, dysautonomia [szereg schorzeń obejmujących zaburzenia pracy układu nerwowego – przyp. red.], zaburzenia snu i to, co ludzie nazywają mgłą mózgową – mówi dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta Stanów Zjednoczonych i dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.
Potwierdza to także pulmonolog z Johns Hopkins, Emily Brigham, która mówi o pacjentach po przejściu COVID-19, którzy zmagają się z objawami takimi jak:
- intensywne zmęczenie,
- duszność,
- kołatanie serca,
- zaburzenia poznawcze,
- lęki i depresja.
Ich występowanie po przejściu infekcji może świadczyć o tym, że cierpimy na tzw. długi covid.
Stan po COVID-19 występuje u osób z historią prawdopodobnego lub potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2, zwykle 3 miesiące od wystąpienia COVID-19 z objawami, które trwają co najmniej 2 miesiące i nie można ich wyjaśnić alternatywną diagnozą. Typowe objawy to zmęczenie, duszność, zaburzenia poznawcze, ale także inne, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie. Objawy mogą pojawić się po początkowym wyzdrowieniu z ostrego epizodu COVID-19 lub utrzymywać się po chorobie. Mogą również zmieniać się lub nawracać w czasie.
Źródła: