Co to jest długi covid? Definicja WHO
Długi covid (ang. long covid) do tej pory określano jako objawy infekcji koronawirusem, które utrzymują się dłużej niż przez okres 3-4 tygodni, czyli typowy czas powrotu do zdrowia. W związku z brakiem jasnych kryteriów dotyczących stosowania tego terminu opracowano jego oficjalną definicję, która została przyjęta 6 października 2021 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Sprawdź: Po tym objawie poznasz, że to długi covid
Ustanowiono przy tym nową nazwę zjawiska jako „post COVID-19 condition”, czyli chorobę pocovidową, na której określenie stosowano wcześniej również terminy takie jak PCS (post covid syndrome) czy zespół pocovidowy.
Według definicji WHO „choroba pocovidowa” dotyczy osób z historią prawdopodobnej lub potwierdzonej infekcji wirusem SARS-CoV-2 i występuje zwykle w ciągu 3 miesięcy od zakażenia, a objawy utrzymujące się przez co najmniej 2 miesiące nie dadzą się uzasadnić za pomocą alternatywnej diagnozy.
Polecamy także:
Objawy długiego covid
Objawy długiego covid mają znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Należą do nich przede wszystkim:
- zmęczenie,
- problemy z oddychaniem,
- zaburzenia kognitywne, w tym dotyczące pamięci.
Objawy długiego covid, czyli „post COVID-19 condition”, mogą przy tym utrzymywać się od czasu infekcji lub wystąpić po początkowej poprawie zdrowia, jak również z czasem nasilać się i łagodnieć, a także nawracać.
Wśród innych symptomów obserwowanych wśród osób z chorobą pocovidową zidentyfikowanych w analizie badań Światowej Organizacji Zdrowia wymieniono także, począwszy o tych najczęstszych:
- niska tolerancja wysiłku,
- bóle i kurcze mięśni,
- kaszel,
- zaburzenia snu,
- częstoskurcz i palpitacje serca,
- bóle głowy,
- bóle stawów,
- depresja,
- nerwobóle,
- nerwica,
- zawroty głowy,
- nawracająca gorączka,
- szumy uszne,
- mrowienie i drętwienie kończyn.
Sprawdź także:
Częstotliwość występowania długiego covid – wyniki nowych badań
Długoterminowe objawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą znacznie większego odsetka osób niż szacowano we wcześniejszych badaniach. Rzeczywistą skalę problemu pokazują lepiej dane udostępnione na początku października 2021 r.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego uwzględniono dane 273 618 ozdrowieńców, by ocenić występowanie objawów po 6 miesiącach od infekcji i porównać je z charakterystyką syndromu powirusowego po zakażeniu sezonową grypą. Wyniki opisano na łamach „PLOS Medicine”.
Czytaj także: Uszkodzenie narządów jeszcze rok po COVID-19. Trzy na pięć osób z długim COVID-19 ma uszkodzony przynajmniej jeden organ
Wykazano, że objawy długiego covid po 3-6 miesiącach od infekcji koronawirusem dotyczą ponad 1/3 ozdrowieńców. Okazały się też częstsze u kobiet, seniorów i pacjentów z nasilonymi dolegliwościami w ostrej fazie zakażenia.
Wyliczono ponadto, że prawie 37 proc. pacjentów miała co najmniej jeden objaw długiego covid w ciągu 3-6 miesięcy od choroby. Spośród osób z długim covid ok. 60 proc. odczuwało jeden lub więcej objawów w ciągu pierwszych 90 dni infekcji.
W fazie wstępnej długiego covid częstsze były problemy z oddychaniem i zadyszka, natomiast w fazie długiej obserwowano więcej przypadków nerwicy i depresji. Ustalono w końcu, że syndrom powirusowy jest występuje powszechniej w przypadku COVID-19 niż przy zarażeniu wirusem sezonowej grypy.
Te dane wydają się jednak dość optymistyczne na tle doniesień z 13 października, dostarczonych przez Uniwersytet Stanu Pensylwania. Ich źródłem jest analiza 57 badań, uwzględniająca dane 250 351 niezaszczepionych dorosłych i dzieci, u których zdiagnozowano COVID-19 między grudniem 2019 r. a marcem 2021 r. W tej grupie aż 79 proc. pacjentów było hospitalizowanych. Najwięcej osób było w wieku ok. 54 lat i nieco więcej niż połowę stanowili mężczyźni.
Objawy długiego covid rozpoznano u połowy ozdrowieńców, a częstotliwość ich występowania do 6 miesiąca od momentu infekcji była stała. Dolegliwości dotyczyły głównie dobrostanu pacjentów, ich mobilności i kondycji narządów wewnętrznych.
Ustalono, co następuje:
- więcej niż 1 na 2 pacjentów odnotowała spadek wagi, zmęczenie, gorączkę lub dolegliwości bólowe,
- ok. 1 na 5 ozdrowieńców odczuła problemy z poruszaniem się,
- prawie 1 na 4 pacjentów miał trudności z koncentracją,
- u niemal 1 na 3 osób zdiagnozowano zespół lęku uogólnionego,
- u 6 na 10 chorych wykazano nieprawidłowy obraz płuc,
- ponad 1/4 osób doświadczała problemów z oddychaniem,
- prawie 1 na 5 pacjentów zauważył u siebie wypadanie włosów lub wysypki skórne,
- powszechnie występującym symptomem były bóle w klatce piersiowej i palpitacje serca, a także ból żołądka, brak apetytu, biegunka i wymioty.
- A clinical case definition of post COVID-19 condition by a Delphi consensus, 6 October 2021 WHO
- Long COVID now has an official WHO clinical definition Euronews
- More than one-third of COVID-19 patients may experience long COVID symptoms Medical News Today
- More than half of COVID-19 survivors experience "long COVID", researchers say News Medical
ZOBACZ: Długi COVID-19 – lista objawów