Długi covid – powstała oficjalna definicja WHO. Zobacz, czym jest „post COVID-19 condition” i jak często występuje po infekcji koronawirusem

Anna Rokicka-Żuk
Choć długi covid to objawy utrzymujące się przez okres 3 miesięcy, u niektórych odczuwane są nawet przez pół roku. Dolegliwości, do których należy także nawracająca gorączka, mogą pojawić się po wstępnej poprawie zdrowia.
Choć długi covid to objawy utrzymujące się przez okres 3 miesięcy, u niektórych odczuwane są nawet przez pół roku. Dolegliwości, do których należy także nawracająca gorączka, mogą pojawić się po wstępnej poprawie zdrowia. mariiaboiko/123RF
Długi covid to określenie chronicznych objawów infekcji koronawirusem, które są częstsze niż sądzono. Definicję zjawiska nazwanego aktualnie „chorobą pocovidową” (post COVID-19 condition) została nareszcie przyjęta przez WHO. Wyjaśniamy, co wyróżnia ten syndrom od prostej infekcji SARS-CoV-2. Podajemy też najnowsze statystyki „long covid”, na który choruje kilka razy więcej osób niż pierwotnie szacowano.

Co to jest długi covid? Definicja WHO

Długi covid (ang. long covid) do tej pory określano jako objawy infekcji koronawirusem, które utrzymują się dłużej niż przez okres 3-4 tygodni, czyli typowy czas powrotu do zdrowia. W związku z brakiem jasnych kryteriów dotyczących stosowania tego terminu opracowano jego oficjalną definicję, która została przyjęta 6 października 2021 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Sprawdź: Po tym objawie poznasz, że to długi covid

Ustanowiono przy tym nową nazwę zjawiska jako „post COVID-19 condition”, czyli chorobę pocovidową, na której określenie stosowano wcześniej również terminy takie jak PCS (post covid syndrome) czy zespół pocovidowy.

Według definicji WHO „choroba pocovidowa” dotyczy osób z historią prawdopodobnej lub potwierdzonej infekcji wirusem SARS-CoV-2 i występuje zwykle w ciągu 3 miesięcy od zakażenia, a objawy utrzymujące się przez co najmniej 2 miesiące nie dadzą się uzasadnić za pomocą alternatywnej diagnozy.

Polecamy także:

Objawy długiego covid

Objawy długiego covid mają znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Należą do nich przede wszystkim:

  • zmęczenie,
  • problemy z oddychaniem,
  • zaburzenia kognitywne, w tym dotyczące pamięci.

Objawy długiego covid, czyli „post COVID-19 condition”, mogą przy tym utrzymywać się od czasu infekcji lub wystąpić po początkowej poprawie zdrowia, jak również z czasem nasilać się i łagodnieć, a także nawracać.

Wśród innych symptomów obserwowanych wśród osób z chorobą pocovidową zidentyfikowanych w analizie badań Światowej Organizacji Zdrowia wymieniono także, począwszy o tych najczęstszych:

  • niska tolerancja wysiłku,
  • bóle i kurcze mięśni,
  • kaszel,
  • zaburzenia snu,
  • częstoskurcz i palpitacje serca,
  • bóle głowy,
  • bóle stawów,
  • depresja,
  • nerwobóle,
  • nerwica,
  • zawroty głowy,
  • nawracająca gorączka,
  • szumy uszne,
  • mrowienie i drętwienie kończyn.

Sprawdź także:

Częstotliwość występowania długiego covid – wyniki nowych badań

Długoterminowe objawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą znacznie większego odsetka osób niż szacowano we wcześniejszych badaniach. Rzeczywistą skalę problemu pokazują lepiej dane udostępnione na początku października 2021 r.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego uwzględniono dane 273 618 ozdrowieńców, by ocenić występowanie objawów po 6 miesiącach od infekcji i porównać je z charakterystyką syndromu powirusowego po zakażeniu sezonową grypą. Wyniki opisano na łamach „PLOS Medicine”.

Czytaj także: Uszkodzenie narządów jeszcze rok po COVID-19. Trzy na pięć osób z długim COVID-19 ma uszkodzony przynajmniej jeden organ

Wykazano, że objawy długiego covid po 3-6 miesiącach od infekcji koronawirusem dotyczą ponad 1/3 ozdrowieńców. Okazały się też częstsze u kobiet, seniorów i pacjentów z nasilonymi dolegliwościami w ostrej fazie zakażenia.

Wyliczono ponadto, że prawie 37 proc. pacjentów miała co najmniej jeden objaw długiego covid w ciągu 3-6 miesięcy od choroby. Spośród osób z długim covid ok. 60 proc. odczuwało jeden lub więcej objawów w ciągu pierwszych 90 dni infekcji.

W fazie wstępnej długiego covid częstsze były problemy z oddychaniem i zadyszka, natomiast w fazie długiej obserwowano więcej przypadków nerwicy i depresji. Ustalono w końcu, że syndrom powirusowy jest występuje powszechniej w przypadku COVID-19 niż przy zarażeniu wirusem sezonowej grypy.

Te dane wydają się jednak dość optymistyczne na tle doniesień z 13 października, dostarczonych przez Uniwersytet Stanu Pensylwania. Ich źródłem jest analiza 57 badań, uwzględniająca dane 250 351 niezaszczepionych dorosłych i dzieci, u których zdiagnozowano COVID-19 między grudniem 2019 r. a marcem 2021 r. W tej grupie aż 79 proc. pacjentów było hospitalizowanych. Najwięcej osób było w wieku ok. 54 lat i nieco więcej niż połowę stanowili mężczyźni.

Objawy długiego covid rozpoznano u połowy ozdrowieńców, a częstotliwość ich występowania do 6 miesiąca od momentu infekcji była stała. Dolegliwości dotyczyły głównie dobrostanu pacjentów, ich mobilności i kondycji narządów wewnętrznych.

Ustalono, co następuje:

  • więcej niż 1 na 2 pacjentów odnotowała spadek wagi, zmęczenie, gorączkę lub dolegliwości bólowe,
  • ok. 1 na 5 ozdrowieńców odczuła problemy z poruszaniem się,
  • prawie 1 na 4 pacjentów miał trudności z koncentracją,
  • u niemal 1 na 3 osób zdiagnozowano zespół lęku uogólnionego,
  • u 6 na 10 chorych wykazano nieprawidłowy obraz płuc,
  • ponad 1/4 osób doświadczała problemów z oddychaniem,
  • prawie 1 na 5 pacjentów zauważył u siebie wypadanie włosów lub wysypki skórne,
  • powszechnie występującym symptomem były bóle w klatce piersiowej i palpitacje serca, a także ból żołądka, brak apetytu, biegunka i wymioty.

Czytaj też: Ten znany lek na cukrzycę zwalcza koronawirusa. Potwierdzono już, że o 40 proc. zmniejsza ryzyko długiego covid. Redukuje też ładunek wirusa

Źródła:
Gdy symptomy zakażenia koronawirusem nie ustępują przez wiele tygodni od początku choroby nawet pomimo leczenia, nawracają lub ulegają nasileniu, mogą wskazywać na wciąż trwającą infekcję – również w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu z wymazu!Pewne dolegliwości bardziej niż inne wskazują na tzw. długi COVID-19. Sprawdź, po czym można rozpoznać, że jest się wciąż chorym!

Te objawy wskazują na długi COVID-19! 10 symptomów wciąż trw...

ZOBACZ: Długi COVID-19 – lista objawów

od 16 lat

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia