Masz takie objawy? Pora na sprawdzenie poziom cholesterolu. Nie lekceważ: bólu nóg, zmęczenia i żółtych grudek na skórze

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Badanie sprawdzające poziom obydwu frakcji cholesterolu oraz ich sumy (cholesterol całkowity), a także trójglicerydów (lipidogram krwi) powinno być wykonywanie regularnie, najpóźniej po ukończeniu 40 roku życia.
Badanie sprawdzające poziom obydwu frakcji cholesterolu oraz ich sumy (cholesterol całkowity), a także trójglicerydów (lipidogram krwi) powinno być wykonywanie regularnie, najpóźniej po ukończeniu 40 roku życia. jarun011/123rf
Udostępnij:
Wysoki poziom cholesterolu we krwi – jakich objawów lepiej nie ignorować? Szacuje się, że aż 21 milionów Polaków boryka się z tym problemem, ale leczy zaledwie kilka procent. Zazwyczaj nadmiar „złego” cholesterolu nie daje wyraźnych sygnałów, w związku z czym jest wykrywany dopiero, kiedy dojdzie do ciężkiej choroby – zawału lub udaru. Są jednak pewne sympromy, które powinny być wyraźnym sygnałem do zbadania poziomu cholesterolu we krwi.

Spis treści

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to substancja znajdująca się w każdej z komórek ludzkiego organizmu. Ciało używa go do produkcji hormonów i substancji, które pomagają trawić pokarm. Cholesterol krąży także we krwi. Dzieli się go na dwa rodzaje:

  • cholesterol HDL, tzw. „dobry” – lipoproteina o wysokiej gęstości, która pomaga usunąć cholesterol z organizmu i chroni przed chorobami serca,
  • cholesterol LDL, tzw. „zły” – lipoproteina o niskiej gęstości, która jest szkodliwa dla serca. Jeśli poziom cholesterolu LDL jest zbyt wysoki, może on prowadzić do zatykania tętnic i przyczyniać się m.in. do zawałów serca i udarów mózgu.

Dowiedz się więcej:

Cholesterol – normy

Badanie sprawdzające poziom obydwu frakcji cholesterolu oraz ich sumy (cholesterol całkowity), a także trójglicerydów (lipidogram krwi) powinno być wykonywanie regularnie, najpóźniej po ukończeniu 40 roku życia. Wyniki powinny mieścić się w poniższych normach:

  • Cholesterol całkowity poniżej 200 mg/dl, jako wartości nieprawidłowe uznaje się wyniki powyżej 240 mg/dl.
  • Cholesterol LDL poniżej 100 mg/dl, o wartościach nieprawidłowych mówi się przy wynikach powyżej 159 mg/dl.
  • Cholesterol HDL ma wartości prawidłowe, jeśli znajduje się w przedziale większym lub równym 60 mg/dl.

Wysoki poziom cholesterolu we krwi: na jakie symptomy warto zwrócić uwagę?

Wysoki poziom cholesterolu często nie daje żadnych widocznych objawów, a to sprawia, że pacjenci często dowiadują się o nim dopiero po przejściu udaru albo zawału. Dlatego w tym przypadku bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych.

Mimo że zalecane są one mężczyznom po 40. roku życia oraz kobietom po pięćdziesiątce, warto skontrolować poziom cholesterolu już po dwudziestych urodzinach i powtarzać to badanie średnio co 5 lat.

Jeśli ponadto ktoś znajduje się w grupie ryzyka ze względu na zwiększoną masę ciała, palenie tytoniu lub obciążenia genetyczne, powinien pamiętać o wykonywaniu badania regularnie, mimo że na co dzień może czuć się dobrze.

Są jednak pewne objawy które powinny być wyraźnym sygnałem do zbadania poziomu cholesterolu we krwi.

Zobacz w galerii: objawy wysokiego cholesterolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie