Spis treści
Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu
Obecnie w Polsce papierosy pali 26 proc. Polaków, a co piąty z nich robi to regularnie – wynika z raportu Centrum Badań Opinii Społecznej. Powszechnie wiadomo, że w dymie z papierosów i wyrobów tytoniowych znajduje się ponad 40 rakotwórczych substancji, a także nikotyna – bardzo uzależniająca substancja chemiczna.
Popularne stały się również e-papierosy, których używanie polega na wdychaniu, czyli vapingu aromatyzowanej pary ze specjalnego urządzenia. Warto zaznaczyć, że 25 proc. nastolatków uważa, że taki sposób palenia wyrobów tytoniowych nie uzależnia, jednak jest to mylne przekonanie.
Naukowcy z całego świata badają, jak palenie wyrobów tytoniowych wpływa na organizm człowieka. Szkodliwość papierosów została udowodniona w licznych badaniach. Natomiast w najnowszej analizie eksperci postanowili sprawdzić, jak rzucenie palenia wpływa na śmiertelność.
Analiza wykazała, że rzucenie palenia zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Dodatkowo zaobserwowano, że rezygnacja z nałogu przed 45. rokiem życia wiąże się z 90 proc. niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z powodu skutków palenia, natomiast rzucenie palenia w wieku 45-64 lat to o 66 proc. niższe ryzyko przedwczesnego zgonu.
Naukowcy są zgodni, że najlepszą metodą na dłuższe życie w zdrowiu jest całkowita rezygnacja z palenia tytoniu, im szybciej, tym lepiej. Jednak eksperci podkreślają, że nigdy nie jest za późno na rezygnację z nałogu.
– Jak zaobserwowaliśmy w tym badaniu, osoby, które rzucili palenie przed 35. rokiem życia, zmniejszyły prawie całkowicie ryzyko nadmiernej śmiertelności związanej z kontynuowaniem palenia. Korzyści z rzucenia palenia, nawet w starszym wieku, są ogromne. Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie, ale im wcześniej, tym lepiej – skomentował dr Blake Thomson, główny autor badania.
Sprawdź też: Palenie e-papierosów upośledza pracę serca i sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego
Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z National Health Interview Survey od 500 tys. osób. Eksperci oceniali, jak palenie i rezygnacja z nałogu wpływała na ryzyko śmiertelności. Zaobserwowano, że osoby palące charakteryzowały się dwukrotnie wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci, jednak rzucenie palenia znacząco je obniżało, a wiek rzucenia palenia odgrywał tutaj kluczową rolę.
Eksperci podkreślają, że rzucanie palenia to ciężki i wymagający proces, ale przy nieudanej próbie nie wolno się poddawać. Korzyści są ogromne, dlatego warto podejmować kolejne próby, aby raz na zawsze zerwać z nałogiem.
– Odkrycia te są ważne zarówno dla tych, którzy obecnie palą papierosy, jak i dla tych, którzy wcześniej palili. Dla obecnych palaczy ważne jest, aby poważnie potraktować rezygnację z nałogu. Nawet po nawrotach warto próbować dalej. Zawsze trzeba podejmować kolejne próby i podkreślać korzyści, jakie można osiągnąć – podsumowali autorzy badania.
Bierne palenie również jest szkodliwe dla zdrowia
Skutki palenia tytoniu znane są chyba każdej osobie. Wśród najpoważniejszych można wymienić przede wszystkim choroby płuc, w tym astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i raka płuc. Dodatkowo nałóg ten zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego krwi, zawału serca, a nawet prowadzi do niepłodności.
Jednak nie tylko palacze są narażeni na szkodliwe skutki palenia. Bierne wdychanie dymu tytoniowego również powoduje szereg dolegliwości, w tym:
- łzawienie oczu,
- podrażnienie błony śluzowej gardła, nosa i krtani,
- chrypkę,
- kaszel,
- zakażenia układu oddechowego,
- astmę,
- pogorszenie koncentracji,
- ból głowy i nudności.
Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia. Jak szybko widać efekty?
Palenie to bardzo szkodliwy nałóg, który wpływa nie tylko na układ oddechowy, ale również wygląd. Szacuje się, że osoby nałogowo palące wyglądają średnio 5 lat starzej niż ich rówieśnicy nigdy nie palący. Jak szybko można zobaczyć efekty rzucenia palenia?
- po 20 minutach spada tętno,
- po 12 godzinach stężenie tlenku azotu we krwi wraca do normy,
- po 24 godzinach zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca,
- po miesiącu znika chrypka, a uporczywy kaszel staje się łagodniejszy,
- po 2 miesiącach zwiększa się wrażliwość kubków smakowych na odczuwanie różnego rodzaju smaków i aromatów,
- po 3 miesiącach zwiększa się pojemność płuc i poprawia wydolność oddechowa,
- po 12 miesiącach skóra pozbywa się toksyn z organizmu, spłycają się zmarszczki, a skóra jest bardziej nawilżona i jędrniejsza,
- po 5 latach zmniejsza się ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, przełyku, krtani oraz płuc,
- po 15 latach ryzyko rozwoju raka płuc jest takie samo jak u osoby nigdy nie palącej.
- Can quitting smoking by age 35 cancel out associated health risks? Medical News Today
- Dlaczego warto rzucić palenie? Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
- Palenie tytoniu CBOS