Masz kalendarz adwentowy z czekoladkami? Lepiej unikaj tego błędu. Może zaszkodzić swoim zębom. Ekspert ostrzega

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Codzienne otwieranie kolejnego okienka w kalendarzu adwentowym umila i osładza czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Jednak ten słodki rytuał odliczania dni adwentu niesie ze sobą też niebezpieczeństwa. Ekspert mówi, jaki jest największy błąd i podpowiada, jak cieszyć się świątecznymi smakołykami bez uszkadzania zębów.

Spis treści

Kalendarz adwentowy może szkodzić twoim zębom. Jak uniknąć błędu?

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które przedświąteczny czas umilają sobie czekoladkami z kalendarza adwentowego, to ten tekst jest dla ciebie. Okazuje się, że te niewinne słodkie maleństwa mogą uszkodzić twoje zęby. Jak uniknąć błędu? Radzi ekspert stomatologiczny Barty Walsh z Ordo. Dowiedz się, jak się cieszyć świątecznymi smakołykami bez szkody dla zębów.

Typowa czekoladka z kalendarza adwentowego zawiera 2,1 g cukru.
Typowa czekoladka z kalendarza adwentowego zawiera 2,1 g cukru.
gpointstudio/freepik

Ekspert ostrzega, że największym problemem związanym z jedzeniem czekoladowego kalendarza adwentowego jest... mycie zębów tuż po spożyciu czekoladki.

– Należy odczekać co najmniej pół godziny przed szczotkowaniem zębów po zjedzeniu czegokolwiek zawierającego kwasy lub cukier, aby zachować mocne szkliwo – mówi specjalista dla Mirror.

Szczotkowanie zębów natychmiast po zjedzeniu czekolady może uszkodzić szkliwo, które jest tymczasowo zmiękczane przez kwasy pochodzące z cukru.

3 sytuacje, kiedy lepiej nie myć zębów. Dentystka wyjaśnia, dlaczego

3 sytuacje, kiedy lepiej nie myć zębów. Dentystka wyjaśnia, dlaczego

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna – nie tylko dla twoich zębów, ale dla ogólnego stanu zdrowia. I tak jak zawsze zachęcamy do mycia zębów, nitkowania i czyszczenia języka, tak dentystka dr Shaa...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jaki kalendarz adwentowy wybrać? Ulubiony przysmak dentystów

Ekspert zaleca też odpowiedni wybór kalendarza adwentowego. Ten, na jaki najlepiej się zdecydować, powinien być z ciemną czekoladą. W porównaniu z czekoladą mleczną ma ona więcej korzyści zdrowotnych.

– Pomaga również zwalczać bakterie, które powodują, że cukry zamieniają się w kwas, i zawiera silne środki przeciwbakteryjne – dodaje ekspert. – Im ciemniejsza, tym lepsza, jeśli chodzi o wybór ciemnej czekolady, a nawet pomaga zapobiegać nieświeżemu oddechowi, więc jest to wszechstronny ulubiony przysmak dentystów – dodaje.

Specjalista odradza też kupowanie czekolad z dodatkową zawartością cukru, takich jak karmel. Zamiast tego poleca wybierać składniki, które mogą korzystnie wpłynąć na zęby, takie jak orzechy i mięta.

– Nie zapominaj o piciu dużej ilości wody, aby wypłukać jamę ustną – dodaje. – Przestrzeganie tych prostych rutynowych kroków oznacza, że możesz oddać się świątecznej tradycji i zachować zdrowe zęby.

Jak podaje National Health Service (NHS), dzieci w wieku od 4 do 6 lat mogą spożywać maksymalnie pięć kostek cukru (19 g) dziennie, podczas gdy dzieci w wieku od 7 do 10 lat mogą spożywać do 24 g cukru. Typowa czekoladka z kalendarza adwentowego zawiera 2,1 g, więc można włączyć ten słodki przysmak bez powodowania szkód dla zdrowia, ale pamiętaj o umiarze.

Dlaczego czekolada jest taka dobra? Naukowcy poznali odpowiedź!

Dlaczego czekolada jest taka dobra? Naukowcy poznali odpowiedź!

Zespół brytyjskich naukowców sprawdził, dlaczego czekolada smakuje tak wyśmienicie. Tajemnica tkwi nie tylko w doborze jej składników, ale także w tym, że w naszych ustach zmienia się jej konsystencja...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia