Masz grupę krwi zero? Te produkty powinny zagościć w Twoim menu. Co jeść, a z czego zrezygnować w myśl diety dopasowanej do grupy krwi?

Marta Siesicka-Osiak
Wg teorii Petera D'Adamo, osoby z grupą krwi 0 mają bardzo dobrze rozwiniętą zdolność trawienia posiłków zawierających zarówno białko, jak i tłuszcz.
Wg teorii Petera D'Adamo, osoby z grupą krwi 0 mają bardzo dobrze rozwiniętą zdolność trawienia posiłków zawierających zarówno białko, jak i tłuszcz. NoirChocolate / GettyImages
Czy dieta może mieć związek z naszą grupą krwi? Według teorii stworzonej przez Petera D'Adamo, tak. Choć tej koncepcji brak jest naukowego poparcia, wiele osób na całym świecie od lat chętnie stosuje diety oparte o grupę krwi. Ich skuteczności można dopatrywać się w połączeniu promowania zdrowego żywienia z jednoczesną aktywnością fizyczną. Osoby z grupą krwi 0 są klasyfikowane jako potomkowie łowców-zbieraczy, najstarszych ludzi. Sprawdź, co w świetle tej teorii powinni jeść, a czego unikać.

Spis treści

Wpływ grupy krwi na codzienną dietę

Dieta dobrana na podstawie grupy krwi została spopularyzowana przez Petera D'Adamo, amerykańskiego lekarza medycyny naturalnej, autora bestsellera „Eat Right 4 Your Type” wydanego w 1996 r. Choć nadal brakuje naukowych potwierdzeń na teorię stworzoną przez D’Adamo, diety przygotowywane w oparciu o grupę krwi, zyskały popularność na całym świecie i stosowane są chętnie do dzisiaj.

W świetle teorii D’Adamo grupy krwi pojawiły się w różnych okresach historycznych, co ma wpływ na to, jakie produkty i jaki styl życia służą danej grupie, a jakie nie. Jedynym z filarów teorii jest założenie, że ludzki organizm w zależności od grupy krwi, przyswaja w niektóre składniki odżywcze (w tym lektyny) lepiej, a inne gorzej. Grupa 0 określana jest mianem krwi naszych przodków – łowców i zbieraczy – i jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną grupą na świecie.

Zobacz także:

To wyróżnia osoby z grupą krwi 0

Peter D’Adamo w swoich publikacjach twierdzi, że osoby z grupą krwi 0, to ludzie, którzy najlepiej radzą sobie z intensywnym wysiłkiem fizycznym i trawieniem białka zwierzęcego, a gorzej z produktami mlecznymi i ziarnami.

Jako główny powód przyrostu masy ciała wśród osób z grupą krwi 0, podaje gluten. Dla zachowania dobrego stanu zdrowia zaleca im intensywne ćwiczenia fizyczne, takie jak:

  • aerobik,
  • sztuki walki,
  • sporty kontaktowe,
  • bieganie,
  • jazda na rowerze.

Uważa także, że mają oni tendencję do występowania niższego poziomu hormonów tarczycy. Może to prowadzić do problemów z utrzymaniem właściwej wagi, dlatego powinni jeść produkty bogate w jod.

Dieta osoby z grupą krwi 0. Co powinna jeść, a czego nie?

W świetle teorii D’Adamo, osoby, z grupą krwi 0 powinny w swojej diecie unikać produktów, które mogą powodować u nich problemy trawienne i zdrowotne oraz nadmiernie pobudzających, czyli:

  • zboża, w szczególności pszenicy,
  • nabiału (poza masłem klarowanym),
  • wieprzowiny,
  • ziemniaków,
  • warzyw kapustnych,
  • roślin strączkowych,
  • niektórych owoców np. jeżyn, mandarynek, melonów, pomarańczy i truskawek,
  • kofeiny i alkoholu.

W ich jadłospisie powinny się natomiast znaleźć:

  • chude, organiczne czerwone mięso (w szczególności dziczyzna),
  • ryby m.in. dorsz, halibut, łosoś, makrela, okoń, pstrąg, sardynki, sola, szczupak, śledź, tuńczyk,
  • warzywa m.in. brokuły, cebula, cykoria, czerwona papryka, czosnek, dynia, jarmuż, kalarepa, pietruszka, por, szpinak,
  • owoce np. banany, figi, morwa, śliwki,
  • oleje i orzechy – orzechy włoskie, pestki dyni, siemię lniane oraz oliwa z oliwek i oleje: lniany, z orzechów włoskich i z pestek dyni.

Warto pamiętać, że teoria Petera D'Adamo nie ma potwierdzenia naukowego, a podstawą do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia jest zbilansowana dieta zgodna z zasadami zawartymi w piramidzie żywieniowej oraz odpowiednia dawka ruchu. Po poradę dietetyczną należy zgłosić się do specjalisty.

Dowiedz się więcej:

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia