Masz cukrzycę typu 2? Tych trzech śniadań lepiej unikaj. Ekspertka mówi, co szkodzi diabetykom

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Zdrowe, zbilansowane śniadanie to dobry początek dnia. Jajecznica, kanapki czy płatki śniadaniowe to najpopularniejsze opcje śniadaniowe. A jak powinno wyglądać śniadanie cukrzyka? Dietetyczka podała 3 zakazane śniadania dla diabetyków. Sprawdź, czego powinni unikać chorzy na cukrzycę typu 2. Co najlepiej jeść na śniadanie przy cukrzycy?

Spis treści

Jak powinno wyglądać śniadanie cukrzyka? Tych 3 produktów lepiej unikaj

Cukrzyca typu 2 to choroba, która powoduje zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Cukrzycy powinni zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą, regularnie się badać i dbać o aktywność fizyczną.

– Zindywidualizowane podejście, koncentrujące się na jakości i ilości węglowodanów, jest niezbędne do skutecznego leczenia cukrzycy – powiedziała „The Sun” Chanda Pattni, dietetyczka z The London Diabetes Dietitian.

Starsza kobieta z cukrzycą przygotowująca śniadanie w domu
Smaczne, pożywne i sycące śniadanie dla cukrzyka może być wyzwaniem. Zobacz, czego powinni się wystrzegać chorzy na cukrzycę typu 2. BakiBG/Getty Images

Jak mówi Pattni, jakość posiłku zawierającego węglowodany sprowadza się do niskiego indeksu glikemicznego i wysokiej zawartości błonnika. To, ile spożywamy węglowodanów, będzie mieć również wpływ na poziom glukozy we krwi.

– Spożycie produktów zawierających węglowodany (np. owoce, produkty zbożowe, czy słodycze), powoduje określony wzrost poziomu glukozy we krwi – czyli wzrost glikemii. Po spożyciu węglowodanów prostych, zawartych w cukrze, owocach i słodyczach, poziom cukru we krwi wzrasta szybciej, a po spożyciu węglowodanów złożonych (np. produktów z pełnego ziarna) wolniej – pisała Martyna Jaros na Stronie Zdrowia.

Chanda Pattni wskazała 3 śniadania, których powinni unikać cukrzycy.

Post przerywany może odwrócić cukrzycę typu 2. Obniża poziom cukru we krwi

Post przerywany może odwrócić cukrzycę typu 2. Obniża poziom cukru we krwi

Post przerywany odwrócił cukrzycę typu 2 u połowy uczestników badania przeprowadzonego przez naukowców z Chin. Chorzy nie potrzebowali już leków, ponieważ post obniżył poziom cukru we krwi. Stosowanie...

Monika Góralska
Monika Góralska

Czy cukrzyk może pić sok pomarańczowy?

Sok pomarańczowy to jeden z najpopularniejszych napojów owocowych. Chociaż 100-procentowy sok pomarańczowy dostarcza organizmowi kilku witamin i minerałów, to brakuje w nim błonnika, który jest niezbędny do regulacji poziomu cukru we krwi.

Sok pomarańczowy ma wysoki indeks glikemiczny. Dodatkowo często jest łączony z innymi pokarmami bogatymi w węglowodany, co jeszcze może zwiększać ryzyko wysokiego poziomu cukru we krwi. Dlatego też osoby chorujące na cukrzycę powinny ograniczyć jego spożycie.

Jeżeli jednak poziom cukru we krwi spadnie zbyt nisko, porcja soku pomarańczowego (120 ml) może przywrócić go do normalnego poziomu.

Jesz śniadanie o tej godzinie? Narażasz się na rozwój groźnej, przewlekłej choroby

Jesz śniadanie o tej godzinie? Narażasz się na rozwój groźnej, przewlekłej choroby

Nie tylko to co jemy jest ważne, ale liczy się również to, o której godzinie spożywamy posiłki. Okazuje się, że pora śniadania ma wpływ na rozwój cukrzycy typu 2. Zbyt późna może zwiększać rozwój tej ...

Monika Góralska
Monika Góralska

Co najlepiej jeść na śniadanie przy cukrzycy?

Smaczne, pożywne i sycące śniadanie dla cukrzyka może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Przygotowując śniadanie, warto sięgać po opcje bogate w białko i błonnik, które zawierają zdrowe tłuszcze i zapewniają niskie lub umiarkowane ilości węglowodanów.

Jakie produkty na śniadanie można jeść przy cukrzycy?

  • Jajkajajka są niskokaloryczne i zawierają dużo białka.
  • Jogurt grecki z jagodami – łatwe, smaczne i pożywne śniadanie na bazie jogurtu greckiego może być pomocne w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i obniżeniu jego poziomu.
  • Pudding z nasion chia – nasiona chia zawierają dużo błonnika i zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, a jednocześnie mają niską zawartość węglowodanów przyswajalnych.
  • Owsianka – płatki owsiane to pożywne śniadanie. Chociaż owies zawiera stosunkowo dużą ilość węglowodanów, płatki owsiane mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi ze względu na zawartość błonnika.
  • Tosty z awokado – tosty z pieczywa wieloziarnistego to proste danie, którym mogą cieszyć się osoby z cukrzycą. Awokado jest pełne błonnika i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą pomóc w zapobieganiu zbyt wysokiemu poziomowi cukru we krwi po posiłku. Błonnik zawiera też chleb wieloziarnisty. To takiego tosta można dodać np. jajko w koszulce.
Ograniczasz cukier? Glukozowa rewolucja to 5 rad, które wdrożysz od razu

Ograniczasz cukier? Glukozowa rewolucja to 5 rad, które wdrożysz od razu

Dieta ograniczająca spożycie cukru może wydawać się trudna do wdrożenia. Kanadyjska biochemiczka Jessie Inchauspé w książce „Glukozowa rewolucja” przekazuje proste zasady odżywiania, które pomogą spow...

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Cukier pod kontrolą

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia