Masz cukrzycę, palisz papierosy lub... mało zarabiasz? To prosta droga do zawału serca. Sprawdź, jak go przewidzieć i uniknąć

Monika Góralska
Monika Góralska
Ryzyko zawału u młodych kobiet, u których stwierdzono 7 głównych czynników ryzyka wyniosło 83,9 proc., a u młodych mężczyzn – 85,1 proc.
Ryzyko zawału u młodych kobiet, u których stwierdzono 7 głównych czynników ryzyka wyniosło 83,9 proc., a u młodych mężczyzn – 85,1 proc. gettyimages.com
Chociaż zawał serca utożsamiany jest z seniorami, najczęściej płci męskiej, to jednak obecnie doświadcza go coraz więcej kobiet poniżej 55. roku życia. Naukowcy z Yale School of Medicine zidentyfikowali czynniki ryzyka, które mogą wywołać zawał serca u młodych kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że są one różne w zależności od płci. Poznanie ich i leczenie pozwoli na zapobieganie zawałom serca w młodym, a także w późniejszym wieku.

Spis treści

Coraz więcej młodych kobiet ma zawał serca

W swoim najnowszym badaniu naukowcy z Yale odkryli znaczące różnice między płciami w czynnikach ryzyka związanych z wystąpieniem zawału serca. Okazuje się, że np. nadciśnienie, cukrzyca, depresja czy niskie zarobki częściej wywołują zawał u kobiet niż u mężczyzn.

Dodatkowo pierwszy atak serca zdarza się u coraz młodszych osób, poniżej 55. roku życia. Oznacza to, że potrzebne jest opracowanie metod zapobiegania chorobom serca dostosowanych do płci oraz wdrożenie profilaktyki u osób znajdujących się w grupie ryzyka już w młodym wieku.

Te czynniki ryzyka pomogą przewidzieć zawał serca u młodych osób

Naukowcy podkreślają, że coraz większy odsetek osób w Stanach Zjednoczonych hospitalizowanych z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego, ma mniej niż 55 lat, przy czym największy wzrost dotyczy młodych kobiet. Na 800 tys. zawałów rocznie w USA jedna trzecia hospitalizowanych osób ma mniej niż 55 lat. Dlatego naukowcy postanowili przyjrzeć się tej grupie osób, aby zidentyfikować czynniki ryzyka mające wpływ na wystąpienie ataku serca u młodych osób.

W badaniu wzięło udział 2264 pacjentów, u których wystąpił zawał serca, oraz 2264 osoby z grup kontrolnych dopasowanych pod względem wieku, płci i rasy z National Health and Nutrition Examination Ankieta (NHANES), łącznie 4528 osób w wieku od 35 do 54 lat. Kluczowym odkryciem jest to, że młodzi mężczyźni i kobiety często mają różne czynniki ryzyka. Badacze odkryli, że nadciśnienie, cukrzyca, depresja czy ubóstwo miały silniejszy związek z zawałem serca u kobiet niż u mężczyzn.

Czynniki ryzyka przepowiadające zawał u kobiet w kolejności od najczęstszego:

  • cukrzyca,
  • palenie papierosów,
  • depresja,
  • nadciśnienie,
  • niski dochód gospodarstwa domowego,
  • obciążenia genetyczne – występowanie zawałów serca w rodzinie,
  • wysoki poziom cholesterolu.

Wśród mężczyzn głównymi czynnikami ryzyka było palenie tytoniu i występowanie zawałów serca w rodzinie.

Ryzyko zawału u młodych kobiet, u których stwierdzono powyższe czynniki wyniosło 83,9 proc., a u młodych mężczyzn – 85,1 proc. Jednak większość z nich można modyfikować, dzięki czemu istnieje duża szansa na zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz zawałom.

Większa świadomość na temat chorób serca pomoże zapobiegać zawałom

Jak zaznaczają naukowcy, w Stanach Zjednoczonych rośnie liczba młodych osób hospitalizowanych z powodu ataku serca, jedna trzecia z nich ma mniej niż 55 lat.

– Wygląda więc na to, że istnieje ogólna tendencja do wcześniejszego występowania zawału serca w życiu, dlatego zapobieganie mu u młodszych osób jest szczególnie ważne. – powiedziała Yuan Lu, adiunkt w Yale School of Medicine i główna autorka badania.

Naukowcy twierdzą, że podniesienie świadomości na temat czynników ryzyka wystąpienia zawału serca wśród lekarzy i młodych pacjentów to pierwszy krok do zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym szczególnie u młodych kobiet.

Dr Yuan Lu zapowiada prace nad kolejnymi badaniami: – Mamy zamiar zbadać czynniki związane z kobietami, w tym historię menopauzy, ciążę, cykl menstruacyjny i inne, które są konkretnie powiązane z kobietami i przeanalizować, czy przyczyniają się one do ryzyka zawału serca.

Przyczyn zawału serca jest wiele, jednak większość z nich zależy przede wszystkim od naszego stylu życia. Sprawdź, w jaki sposób możesz wspierać swoje serce. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Chcesz mieć zdrowe serce i uniknąć zawału? Koniecznie wyelim...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia