Lemoniada z chabrów to idealny napój na upały. Sprawdź prosty przepis na orzeźwiający napój z płatków chabrów. Docenisz jego smak i zalety

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Chabry kwitną na wiejskich terenach od maja przez całe lato, więc jest to surowiec długo i łatwo dostępny.
Chabry kwitną na wiejskich terenach od maja przez całe lato, więc jest to surowiec długo i łatwo dostępny. KvitkaNastroyu/Getty Images
Lemoniada z chabrów to napój, który może okazać się zbawienny w trakcie upałów. Można przygotować go szybko i prosto. Chabry to polne chwasty, które wielu z nas kojarzą się z sielskimi czasami dzieciństwa. Błękitne kwiaty to stały element letniego, wiejskiego krajobrazu. Wyglądają pięknie nie tylko w wazonie, z powodzeniem mogą też być dekoracją dań i bazą do przyrządzania prozdrowotnych napojów. Jego płatki można wykorzystać także jako składnik naturalnych kosmetyków. Sprawdź babciny przepis na lemoniadę z płatków chabrów.

Spis treści

Przepis na lemoniadę z chabrów

Składniki:

  • 1 litr płatków,
  • 1,5 litra przegotowanej, ciepłej wody,
  • pół szklanki cukru,
  • sok z jednej cytryny.

Przygotowanie:

  1. Świeże płatki chabrów wsypujemy do słoika.
  2. W ciepłej wodzie rozpuszczamy cukier i dodajemy do niej sok wyciśnięty z cytryny.
  3. Powstałą mieszanką zalewamy płatki i zakręcamy słoik.
  4. Odstawiamy w ciemne miejsce i odkręcamy oraz mieszamy przynajmniej raz dziennie.
  5. Po około trzech dniach płatki staną się białe, a woda różowa, wtedy należy odcedzić kwiaty i powstały napój wstawić na dobę do lodówki.

Dowiedz się więcej:

Jakie właściwości lecznicze ma chaber bławatek?

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L. 1753) to popularna w Polsce roślina z rodziny astrowatych, którą spotykamy wczesnym latem na polach. Od wieków jest ona wykorzystywana w medycynie ludowej zarówno w leczeniu różnych dolegliwości, jak i jako surowiec kosmetyczny. Dawniej używany był także naturalny barwnik spożywczy.

Napary i wywary z chabra mogą być stosowane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Ze względu na działanie moczopędne jest częstym składnikiem mieszanek oczyszczających organizm z toksyn. Polecany jest osobom z chorobami układu moczowego. Ma także delikatne właściwości żółciopędne, przeciwzapalne i ściągające. Napar z płatków bławatka może być używany podczas leczenia zapalenia spojówek i stanów zapalnych jamy ustnej.

Płatki chabrów wykorzystywane są produkcji kosmetyków naturalnych, w szczególności polecane są do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu i do cery naczynkowej. Znajdziemy go także w preparatach przeznaczonych do cery trądzikowej.

Jak zbierać i suszyć płatki chabra?

Płatki chabra najlepiej zbierać w pogodny poranek, kiedy opadnie rosa lub o zmierzchu. Zrywamy całe rozwinięte kwiaty, a następnie obrywamy pojedyncze błękitne płatki. Najlepiej zbierać je do woreczka lub koszyka wykonanego z naturalnego materiału i od razu po zbiorze rozpocząć proces suszenia.

Płatki należy rozłożyć równomiernie na papierze i pozostawić w ciemnym, przewiewnym miejscu, aby zachować intensywny kolor. Po wysuszeniu najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu.

Dowiedz się więcej:

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia