Księżna Walii ujawnia diagnozę. Lekarze ostrzegają przed tajemniczą „epidemią” raka

Kazimierz Sikorski
Księżna Kate zmaga się z ciężką chorobą
Księżna Kate zmaga się z ciężką chorobą Fot. Dwór Księżnej Walii
Ujawnienie przez księżną Walii diagnozy, potwierdzającej raka, poruszyła wielu ludzi. Przy tej okazji lekarze zwrócili jednak uwagę na nowy, niebezpieczny trend. Chodzi o tajemniczą "epidemię" nowotworów u ludzi młodych.

Medycy ostrzegają przed nową „epidemią” raka jamy brzusznej u młodych osób. W ostatnich latach zaobserwowali znaczny wzrost liczby pacjentów poniżej 45. roku życia cierpiących na nowotwory wcześniej spotykane zazwyczaj u osób starszych.

Młodzi, sprawni i chorzy

Wiele z nich jest sprawnych i pozornie zdrowych, co powoduje spór wśród naukowców, by ustalić, co jest przyczyną tej tendencji.

Jedno z badań, w którym przeanalizowano dane z Irlandii Północnej z lat 1993–2019, wykazało, że częstość występowania nowotworów o wczesnym początku wzrosła o 20,5%. Do nowotworów tych zalicza się te objęte ogólnym terminem „brzuch”.

Profesor Andrew Beggs, konsultant chirurga jelita grubego na Uniwersytecie w Birmingham, prowadzi klinikę dla chorych na raka w wieku poniżej 45 lat.

- Kiedy 20 lat temu zaczynałem pracę jako chirurg onkologiczny, rzadko spotykałem młodszych pacjentów, teraz widuję ich regularnie – powiedział.

Młodych pacjentów przybywa

- Kiedy się pojawiają, są zszokowani, bo często nie mają żadnych objawów - dodaje.

Wśród badaczy panuje zamieszanie co do tego, co może być przyczyną tej tendencji. Wielu uważa, że częściowo może to być przyczyna genetyczna.

Mniej więcej jedna na sto osób jest nosicielką genu BRCA – rozsławionego przez Angelinę Jolie – powodującego raka piersi i jajnika, a mniej więcej jedna na 350 osób cierpi na zespół Lyncha – dziedziczną przyczynę raka jelit, macicy, jajnika i trzustki.

Wzrost wskaźników przeżycia wśród osób posiadających te geny oznacza, na poziomie populacji, prawdopodobieństwo ich posiadania rośnie.

Aby wyjaśnić tę tendencję, badacze zaczynają również zwracać uwagę na możliwe zmiany w mikrobiomie.

Skład bakterii jelitowych – na skutek diety lub innych czynników środowiskowych – może wpływać na poziom stanu zapalnego, co z kolei może zwiększać ryzyko raka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia