Spis treści
Palisz papierosy? Grozi ci jeden z tych nowotworów
Nowotwory obecnie są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, zaraz po chorobach układu krążenia. Z ich powodu rocznie umiera ok. 600 tys. osób w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce liczba ta wynosi ok. 100 tys. osób.
Zobacz także: Wyglądają jak słodycze, a uzależniają jak narkotyki. Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów już wkrótce
Aby oszacować liczbę zgonów bezpośrednio związanych z paleniem tytoniu, naukowcy z American Cancer Society (ACS) przeanalizowali dane pochodzące od osób w wieku 25-79 lat, które w 2019 r. zmarły na raka. Korzystając z danych populacyjnych i spisu powszechnego dotyczącego średnich rocznych dochodów w Stanach Zjednoczonych, eksperci sprawdzili również zarobki utracone w wyniku tych zgonów.
Zobacz także: Groźny nowotwór rozwija się długo i po cichu. Rak przełyku zabija większość chorych
Badanie wykazało, że spośród odnotowanych w 2019 roku 418 563 zgonów z powodu nowotworu prawie 123 tys. było związanych z paleniem papierosów. Oznacza to, że przyczyną niemal 3 na 10 zgonów na raka było palenie papierosów.
Badacze wzięli pod uwagę nowotwory: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita grubego, wątroby i wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, trzustki, krtani, płuc i oskrzeli, szyjki macicy, nerek i miedniczki nerkowej, pęcherza moczowego oraz ostrą białaczkę szpikową.
Wśród palaczy najczęstszą przyczyną zgonu okazał się:
- rak płuca,
- rak krtani,
- rak przełyku,
- rak gardła,
- rak pęcherza moczowego.
– Nasze badanie dostarcza dalszych dowodów na to, że palenie nadal jest główną przyczyną zgonów związanych z nowotworami i ma ogromny wpływ na gospodarkę w Stanach Zjednoczonych – powiedział główny autor badania dr Farhad Islami, starszy dyrektor naukowy ds. badań nad dysproporcjami nowotworowymi w American Cancer Society.
Liczbę zgonów ma zmniejszyć wyższa akcyza na papierosy
Naukowcy zauważyli również, że zgony spowodowane chorobami nowotworowymi związanymi z paleniem tytoniu występują częściej u osób o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, a także w stanach, w których obowiązują mniej restrykcyjne przepisy dotyczące produktów z tytoniem. Śmiertelność była najwyższa w 13 stanach o ogólnie słabszej polityce kontroli wyrobów tytoniowych i wyższej częstości palenia papierosów. Dodatkowo wskaźnik utraconych zarobków był tam średnio o 44 proc. wyższy niż w innych stanach.
Czytaj także: Palenie tytoniu to choroba. Nałóg zabija co drugiego palacza. Tak wpływa na zdrowie
Rozwiązania tego problemu naukowcy upatrują w podwyższeniu stawek akcyzy na papierosy i podobne wyroby, co spowodowałoby spadek kupna wyrobów tytoniowych. Dzięki temu obniżyłyby się również wskaźniki zachorowań na nowotwory oraz zmniejszyłaby się liczba związanych z nimi zgonów.
Źródło: Person-years of life lost and lost earnings from cigarette smoking-attributable cancer deaths International Journal of Cancer