Spis treści
Pielęgnacja skóry wiosną i latem
Skóra po sezonie jesienno-zimowym często jest blada i wysuszona, potrzebuje regeneracji, nawilżenia i ochrony przed mocnym wiosną i latem słońcem.
Wiosenna pielęgnacja powinna objąć kilka kroków:
- złuszczanie martwego naskórka i zanieczyszczeń (np. przy użyciu domowych kosmetyków z kawy),
- odżywianie skóry,
- nawilżanie (zarówno to zewnętrzne, jak i wewnętrzne – nawodnienie),
- ochrona przed słońcem.
Pielęgnacja skóry to nie tylko kosmetyki – to też zdrowa dieta i ruch.
Oprócz kremu z filtrem (i nakładaniu go za każdym razem, kiedy jest taka potrzeba), należy pamiętać o jeszcze kilku zasadach, które uchronią nas przed szkodliwym działaniem słońca:
- nie przebywaj zbyt długo w bezpośrednim świetle słonecznym,
- zakrywaj głowę,
- noś okulary przeciwsłoneczne,
- pij wystarczającą ilość wody.
5 produktów, których należy unikać przed ekspozycją na słońce
Kosmetyki są częścią codziennej pielęgnacji. Warto pamiętać, że sposób, w jaki pielęgnujemy skórę, powinien być dostosowany do pory roku. To, co dobrze działa jesienią i zimą, niekoniecznie musi się sprawdzić wiosną i latem. Niektóre produkty mogą powodować nadwrażliwość na słońce i muszą być stosowane w odpowiedni sposób, np. na noc. Zobacz, jakich produktów nie nakładać przed ekspozycją na słońce.
- Witamina A, znana także jako retinol, to składnik aktywny znany z odmładzających efektów. Retinol zwalcza zmarszczki i rozszerzone pory, wyrównuje koloryt i teksturę skóry. Stosowany prawidłowo wpływa na odnowę skóry, a nawet może zwiększyć produkcję kolagenu.
Produkcja nowych komórek skóry spowodowana działaniem retinolu oznacza też, że ta warstwa skóry jest delikatna i wrażliwa na światło słoneczne. Dlatego też retinol, czyli witaminę A, należy stosować na noc, a w ciągu dnia chronić skórę kosmetykami z filtrem przeciwsłonecznym. - Hydrochinon to składnik pielęgnacyjny, który pomaga wyrównać koloryt skóry i zmniejszyć widoczność plam. Kosmetyki, które go zawierają, nie powinny być stosowane, jeżeli wychodzimy z domu i będziemy wystawieni na działanie słońca. Hydrochinon może być stosowany na noc lub w ciągu dnia, jeżeli jesteśmy pewni, że nie będziemy wychodzić.
- Kwasy złuszczające (np. kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy, salicylowy, azelainowy) są efektywnym i popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Oprócz złuszczania nawilżają i rozjaśniają skórę, a niektóre mają też działanie przeciwtrądzikowe.
Przez usuwanie warstw naskórka odsłaniają nową skórę, która jest bardziej wrażliwa na słońce i uszkodzenia, które może wywołać promieniowanie UV. Podczas stosowania kwasów złuszczających ważna jest odpowiednia częstotliwość, która pomoże uniknąć nadmiernego złuszczania, a także ochrona przeciwsłoneczna. - Niektóre produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej zawierają składniki aktywne, które wysuszają skórę. To sprawia, że skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV oraz wrażliwa na słońce.
Aby uchronić skórę przed poparzeniami, najlepiej unikać tych produktów na kilka godzin przed ekspozycją na słońce. - Olejki eteryczne z cytrusów (np. pomarańczy, cytryny, grejpfruta, limonki czy bergamotki) to pachnące składniki aktywne. Olejki zawierają też związki, które niekorzystnie reagują na ekspozycję na słońce. W wyniku reakcji fototoksycznej może dojść do zaczerwienienia, oparzenia i pigmentacji na skórze. Warto sprawdzić, czy w składzie naszego kremu lub serum nie ma olejków cytrusowych pod postacią składników aktywnych.