Spis treści
Te zioła warto zbierać w maju
Maj to miesiąc, który obfituje w różnorodne rośliny o leczniczych właściwościach. To czas na zbieranie i suszenie ziół. W galerii przedstawiamy rośliny, które warto zbierać w maju. To nie tylko pokrzywa i mniszek lekarski!
Zobacz w naszej galerii, jakie zioła warto zbierać w maju?
Jakie zioła na cukrzycę, miażdżycę lub nadciśnienie tętnicze?
Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo to jeden z działów medycyny, który zajmuje się wytwarzaniem naturalnych leków z wykorzystaniem wyciągów roślinnych. Według niektórych źródeł, fitoterapia stosowana była już w średniowieczu, a najczęściej wybierano piołun, lukrecję, babkę płesznik, koper włoski, szafran oraz lulka czarnego.
Obecnie istnieje wiele ośrodków medycyny naturalnej, w których różnorodne zioła i przyprawy stanowią element leczenia oraz profilaktyki chorobowej. W Polsce natomiast najsłynniejszym fitoterapeutą jest dr Henryk Różański, który opracował ponad 600 naturalnych receptur ziołowych. Ekspert w swoich licznych publikacjach zaznacza, że stosowanie ziół może przynieść wiele korzyści, jednak stosowanie ich powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem.
Jakie zioła pomagają w poszczególnych dolegliwościach? Według dr Różańskiego w tych schorzeniach warto wybierać następujące rośliny:
- wysokie stężenie cholesterolu i miażdżyca – ostropest plamisty, czarnuszka, len zwyczajny, kozieradka, czosnek pospolity, karczoch zwyczajny,
- nadciśnienie tętnicze krwi – serdecznik pospolity, len zwyczajny, krokosz barwierski, skrzyp polny, natka pietruszki,
- dna moczanowa – liść laurowy, ziele angielskie, estragon,
- przeziębienie i grypa – eukaliptus, tymianek, szałwia, rumianek, babka lancetowata, goździki, mięta, rumianek,
- cukrzyca – mniszek lekarski, moringa, rutwica lekarska, morwa biała, kozieradka, pokrzywa zwyczajna, szałwia lekarska, gurmar,
- reumatyzm i ból stawów – dzika róża, żywokost lekarski, arnika, lawenda, aloes, zielona herbata, imbir, czosnek, liść laurowy,
- bolesne miesiączkowanie i PMS – imbir lekarski, mniszek lekarski, czarna malwa, rumianek pospolity, dziurawiec zwyczajny, wiesiołek dwuletni, niepokalanek pospolity, przywrotniki.
Warto jednak pamiętać, że zioła należy przyjmować po wcześniej konsultacji z lekarzem. Wszystkie te rośliny wspomagają leczenie różnych dolegliwości, jednak nie mogą stanowić zamiennika przepisanego leku.
Jakie zioła warto zbierać w maju?