Spis treści
Czym jest astma burzowa i skąd się bierze?
Astma burzowa to występujące tuż przed lub po burzy ataki astmy, przypominające astmę oskrzelową. Suche i gorące powietrze oraz wiatr i burze, a także sezon pylenia traw i drzew sprzyjają wystąpieniu astmy burzowej. Choroba ta została po raz pierwszy odnotowana w 1983 roku w Birmingham w Anglii i wywołała tam falę ataków astmy. Największy z nich nastąpił natomiast w roku 2016 w Melbourne (Australia), gdzie po ogromnej nawałnicy do szpitali trafiło ponad 9 tys. osób z objawami duszności i kaszlu, a 10 z nich w wieku 18-57 lat zmarło.
Zobacz także: Za bóle kości, stawów, głowy obwiniasz pogodę? Coś w tym jest. Eksperci mówią jak nagłe zmiany pogody wpływają na zdrowie
Astma burzowa wywoływana jest kumulacją pyłków roślin, które są roznoszone przez silny i porywisty wiatr towarzyszący burzy. Wiatr przenosi pyłki na duże odległości. Równocześnie siła podmuchu rozbija je na maleńkie cząsteczki, które łatwo mogą przedostać się głęboko do płuc. W ten sposób utrudniają one oddychanie i wywołują ataki astmy, które często mają charakter ostry i kończą się hospitalizacją.
Ból głowy, zmęczenie i spadek koncentracji? Winna może być pogoda!
Szacuje się, że nawet 70 proc. Polaków źle reaguje na gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Meteopatia nie jest co prawda chorobą, ale odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości pod wpływem nagłej zmiany pogo...
Objawy astmy burzowej. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie choroby?
Objawy astmy burzowej są zbliżone do objawów astmy oskrzelowej, mogą jednak wystąpić u osób wcześniej nie chorujących na astmę. Są one zwykle nagłe i obejmują:
- trudności w oddychaniu tzw. świszczący oddech,
- ucisk w klatce piersiowej,
- duszności,
- uporczywy kaszel.
Zobacz także: Upał w czasie ciąży szkodzi dziecku. Narażenie na wysokie temperatury wpływa na długość jego życia, a nawet na... zarobki
Najbardziej narażone na wystąpienie astmy burzowej są osoby chorujące na astmę oskrzelową, ale też takie, które nie mają rozpoznanej choroby lub jest ona u nich zbyt słabo kontrolowana. Co więcej, nawet jeśli nie chorujesz na astmę musisz wiedzieć, że może się ona rozwinąć u osób w każdym wieku, również u dorosłych. Taka sytuacja dotyczy szczególnie alergików cierpiących na egzemę lub katar sienny lub osób, u których w najbliższej rodzinie są alergicy. Osoby uczulone na pyłki roślin oraz cierpiące na katar sienny sezonowy lub całoroczny są więc również w grupie ryzyka wystąpienia astmy burzowej.
Czytaj też: Robisz tak? Możesz gotować zdrowo, a i tak narażasz się na zatrucie, astmę, a nawet śmierć
Atak astmy może wywołać nagła zmiana pogody i temperatury, szczególnie latem, gdy występuje najwyższe stężenie pyłków w powietrzu. Dodatkowymi czynnikami są infekcje dróg oddechowych z towarzyszącym katarem i kaszlem, a także występowanie czynników drażniących takich jak dym papierosowy czy chemikalia.
Przewlekła astma zwiększa ryzyko chorób układu krążenia w tym zawału i udaru
Na astmę oskrzelową w Polsce obecnie choruje blisko 2 mln osób – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Choroba ta znacząco upośledza normalne funkcjonowanie, a uporczywy kaszel i duszność pogarszają spr...
Jak uchronić się przed chorobą i uniknąć ataku astmy burzowej?
Ryzyko wystąpienia astmy burzowej w naszym kraju jest dość niskie. Jednak w obliczu zmian pogody i nagłych jej załamań może ona negatywnie wpływać na nasze zdrowie i wywołać niebezpieczne objawy. Jeśli chorujesz na astmę oskrzelową pamiętaj o regularnych wizytach u alergologa oraz przyjmowaniu leków, aby twoja choroba była odpowiednio kontrolowana. Zawsze miej też przy sobie doraźny lek wziewny hamujący napad astmy.
Jeśli jesteś alergikiem chroń się przed infekcjami, a jeśli wystąpią u ciebie objawy astmy oskrzelowej czy burzowej takie jak duszności, świszczący oddech czy ucisk w klatce piersiowej natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli nie jesteś alergikiem ani nigdy nie chorowałeś na astmę, ale masz objawy mogące o niej świadczyć zapisz się na wizytę kontrolną do specjalisty.
Sprawdzaj również poziom pylenia roślin, na które jesteś uczulony oraz śledź prognozy pogody. W czasie upałów, wiatru i burz, a szczególnie porywistych wiatrów tuż przed burzą unikaj wychodzenia z domu. Zamknij również okna i drzwi. Jeśli masz taką możliwość to w pomieszczeniach używaj klimatyzatorów lub oczyszczaczy powietrza.
Jak działa na nas silny wiatr? Może powodować migreny, bezsenność i spadek nastroju
Nawet 70 proc. społeczeństwa może źle znosić nagłe zmiany pogody. Szczególnie uciążliwy jest nas silny wiatr – może znacząco wpływać na funkcjonowanie całego organizmu, powodować zmęczenie oraz silne ...