Spis treści
Mróz może doprowadzić do hipotermii
Mrozy zaskoczyły nas, bo po niezwykle ciepłym i deszczowym grudniu rok 2024 rozpoczął się nagłą zmianą pogody i niezwykle szybkim obniżaniem się temperatury. Synoptycy straszą zimą stulecia i zapowiadają mrozy nawet do -30 st. C w styczniu 2024. Aż tak niska temperatura nie jest obojętna dla naszego organizmu, a może być nawet bardzo groźna dla zdrowia i życia.
Jak mróz wpływa na nasz organizm? Oto 5 skutków zdrowotnych jakie wywołuje zimne powietrze
W czasie zbyt długiego przebywania na mrozie może wystąpić hipotermia. Dochodzi do niej, gdy organizm traci ciepło szybciej niż je wytwarza. Nie jest wtedy w stanie utrzymać podstawowej temperatury ciała i spada ona poniżej 36 st. C. Początkowym objawem hipotermii są dreszcze, potem następuje obniżenie tętna i spowolnienie oddechu.
Dochodzi do wychłodzenia narządów wewnętrznych i zaburzenia pracy m.in. serca, mózgu, nerek i innych narządów. Pojawia się senność, dezorientacja i zaburzenia poznawcze. Następnie narządy powoli przestają pracować i dochodzi do śmierci.
Temperatura w dół, a ryzyko zawału idzie w górę. Chroń serce w mrozy
Zima to liczne zagrożenia dla zdrowia. Oprócz odmrożeń i hipotermii to także ryzyko wystąpienia zawału. Atak serca częściej występuje u pewnych grup osób, dlatego warto znać czynniki ryzyka. Wyjaśniam...
Jaka powinna być temperatura w domu w zimie?
Nie tylko temperatura na zewnątrz wpływa na nasze zdrowie. Ważne jest także utrzymywanie odpowiedniej temperatury w domu zimą, aby nie narażać organizmu na zbyt duże jej wahania, ale też nie wychładzać pomieszczeń za bardzo. Zbyt wysoka temperatura w domu naraża organizm na przegrzanie, co sprzyja przeziębieniom i odmrożeniom po wyjściu na mróz. Natomiast stałe przebywanie w zbyt niskiej temperaturze może prowadzić do zbytniego wychłodzenia i skutkować podobnymi konsekwencjami, co przebywanie na mrozie.
W domu powinniśmy utrzymywać więc temperaturę powyżej 18 st. C, ponieważ jest to temperatura graniczna, w której nasz organizm ma warunki do prawidłowego funkcjonowania. Taka temperatura jest również zalecana w sypialni, ponieważ ułatwia zasypianie oraz wpływa na dobrą jakość snu. W ciągu dnia optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy powinna wynosić 20-22 st. C.
Mróz może być niebezpieczny. Jak wpływa na nasze ciało?