Jak silny wiatr wpływa na nasz organizm? Zmiana pogody może spowodować migrenę, bezsenność i spadek nastroju. Czym jest choroba fenowa?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Wiatry fenowe mogą zaburzać samopoczucie, a także wpływać na przebieg niektórych chorób.
Wiatry fenowe mogą zaburzać samopoczucie, a także wpływać na przebieg niektórych chorób. robert wozniak/PolskaPress
Nawet 70 proc. społeczeństwa może źle znosić nagłe zmiany pogody. Szczególnie uciążliwy jest nas silny wiatr – może znacząco wpływać na funkcjonowanie całego organizmu, powodować zmęczenie oraz silne bóle głowy. Powszechne jest także pogorszenie samopoczucia podczas występowania wiatru halnego, który wywołuje chorobę fenową. Zobacz, jak silny wiatr wpływa na przebieg chorób oraz jakie objawy może powodować.

Spis treści

Silny wiatr może pogarszać samopoczucie. Meteopaci często odczuwają lęk i niepokój

Powszechnie wiadomo, że samopoczucie pogarsza się szczególnie w zimne miesiące z powodu deszczu i braku słońca. Zauważono ponadto, że znaczący wpływ na nasze samopoczucie może mieć również silny wiatr.

Czytaj także: Burzowa pogoda może wywołać groźną i niezwykłą chorobę. Astma burzowa dotyczy nie tylko alergików

Zaobserwowano, że podczas bardzo wietrznej pogody osoby wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych (meteopaci) mogą mieć problemy z bezsennością, a jakość ich snu w tym czasie jest dużo gorsza.

Częstą reakcją organizmu na bardzo silny wiatr są:

  • lęk,
  • niepokój,
  • pesymistyczne myśli,
  • smutek,
  • brak chęci do działania.

W niektórych przypadkach zamiast pogorszenia nastroju może wystąpić nadmierne pobudzenie i euforia, co jest reakcją obronną organizmu na stres.

Jakie dolegliwości nasilają się przy silnym wietrze?

Spadek temperatury powietrza spowodowany silnym wiatrem wpływa na zmiany w układzie krążenia. Gdy obniża się temperatura następuje wzrost lepkości krwi, ponieważ naczynia krwionośne ulegają zwężeniu. Zmniejszenie średnicy przepływu krwi natomiast zwiększa ryzyko rozwoju zakrzepów. Z tego względu silny i porywisty wiatr może źle oddziaływać na osoby chorujące na niektóre schorzenia, w tym:

Zauważono również, że w przypadku nagłej zmiany frontów atmosferycznych ciepłych i zimnych rośnie wilgotność powietrza, co prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Taka sytuacja może być niebezpieczna szczególnie dla chorych na cukrzycę, ponieważ grozi hipoglikemią, czyli obniżeniem poziomu glukozy we krwi poniżej normy.

Dodatkowo osoby cierpiące na chroniczne zapalenie zatok oraz migrenowe bóle głowy mogą znacznie mocniej odczuwać objawy chorobowe. Silny ucisk w okolicy skroni może utrzymywać się nawet kilka dni i minąć dopiero po ustaniu silnego wiatru.

Czym jest choroba fenowa? Wskazują na nią konkretne zachowania organizmu

Schorzenie to jest ściśle związane ze zmianą warunków pogodowych, a mianowicie pojawieniem się wiatrów fenowych. Najczęściej występują one w górach i wiążą się z dużą różnicą ciśnień, co znacząco wpływa na samopoczucie.

W Polsce wiatr fenowy nazywany jest potocznie halnym, a mieszkańcy południowej Polski często określają go jako „wiatr samobójców”, ponieważ gdy się pojawia może znacząco pogarszać nastrój, szczególnie u osób zmagających się z depresją i myślami samobójczymi.

Jak objawia się choroba fenowa? W zależności od tolerancji na zmianę warunków atmosferycznych każda osoba może inaczej odczuwać nadejście wiatrów fenowych. Jednak wśród typowych objawów tego schorzenia można wyróżnić:

W związku z gwałtowną różnicą ciśnień podczas halnego u osób z nadciśnieniem tętniczym krwi oraz schorzeniami serca mogą nasilić się objawy chorobowe, w tym wzrost ciśnienia oraz zaburzenia rytmu serca.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia