Oglądanie telewizji może powodować zakrzepicę żylną? Są niezbite dowody! Sprawdź, jaki jest wpływ oglądania telewizji na nasze zdrowie

Agata Siemiaszko
Przebywanie przez długi czas w jednej pozycji lub siedzenie z nogami założonymi jedna na drugą zmniejsza przepływ krwi w żyłach.
Przebywanie przez długi czas w jednej pozycji lub siedzenie z nogami założonymi jedna na drugą zmniejsza przepływ krwi w żyłach. Milan Markovic/gettyimages
Siedzisz na kanapie z pilotem od telewizora przez dłuższy czas? To może być niebezpieczne dla zdrowia! Taki tryb życia może owocować zakrzepicą żylną oraz zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób. Naukowcy z University of Bristol w Wielkiej Brytanii przeanalizowali wpływ długiego oglądania telewizji na ryzyko rozwoju chorób zakrzepowo-zatorowych. Wyniki są zaskakujące! Sprawdź, jaki wpływ na rozwój chorób krążenia ma długie oglądanie telewizji.

Oglądanie telewizji a ryzyko zakrzepicy – wyniki badań

Najnowsze wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma European Journal of Preventive Cardiology sugerują, że zbyt częste oglądanie telewizji może mieć znaczący wpływ na rozwój chorób zakrzepowo-zatorowych, w tym zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej.

Naukowcy przeprowadzili badanie ankietowe na ponad 131 tys. uczestników w wieku 40 lat lub starszych, bez wcześniejszych incydentów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE). Najwięcej badanych było w wieku 54-65 lat.

Uczeni jednocześnie porównali swoje badania z dwoma podobnymi analizami, aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne. Średni czas trwania trzech badań wahał się od 5,1 do 19,8 lat.

Połączenie wielu badań w metaanalizie zapewnia większą próbkę i sprawia, że wyniki są bardziej precyzyjne i wiarygodne niż wyniki pojedynczego badania – wyjaśnił dr Setor Kunustor, naukowiec przeprowadzający analizę.

Ilość czasu, jaką uczestnicy spędzili przed telewizorem została oceniona za pomocą specjalnego kwestionariusza, a następnie ludzi podzielono na dwie grupy:

  • widzów oglądających telewizję minimum 4 godziny dziennie,
  • widzów oglądających telewizję krócej niż 2,5 godziny dziennie.

Naukowcy zaobserwowali, że w czasie trwania badania u 964 badanych rozwinęła się żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Badacze przeanalizowali także ryzyko rozwoju VTE pod względem częstości spędzania wolnego czasu przed telewizorem. Odkryli, że widzowie oglądający telewizję dłużej niż 4 godziny dziennie mają o 35 proc. większe ryzyko rozwoju zakrzepicy, niż widzowie spędzający tak wolny czas przez mniej niż 2,5 godziny w ciągu dnia.

Długotrwałe oglądanie telewizji wiąże się z unieruchomieniem, które jest czynnikiem ryzyka chorób zakrzepowo-zatorowych. Ponadto, gdy siedzisz w ciasnej pozycji przez długi czas, krew gromadzi się w kończynach, a nie krąży, co może powodować zakrzepy krwi – wyjaśnia naukowiec.

Dr Kunutsor w analizie danych podkreślił również, że wyniki były niezależne od aktywności fizycznej, współczynnika masy ciała (BMI), wieku oraz płci. Dodał natomiast, że częste przerwy podczas długotrwałego siedzącego trybu życia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju zakrzepicy.

Doktor wspomniał również, że w celu dokładnego zbadania wpływu oglądania telewizji na wzrost ryzyka chorób zakrzepowo-zatorowych konieczne jest przeprowadzenie dalszych analiz.

Objawy zakrzepicy żylnej

Zakrzepica rozwija się początkowo nie dając żadnych objawów. W miarę upływu czasu zakrzepy krwi utrudniają lub nawet uniemożliwiają swobodny przepływ krwi w żyłach i tętnicach, a to zwiększa ryzyko rozwoju niebezpiecznego zatoru płucnego. Charakter i stopień nasilenia dolegliwości związanych z rozwojem zakrzepicy uzależniony jest w głównej mierze od zaawansowania choroby.

Wśród objawów zakrzepicy żylnej możemy wymienić:

  • ostry ból o stałym natężeniu, który nasila się głównie podczas ruchu,
  • obrzęki nóg, które nie ustępują po odpoczynku nocnym,
  • wzrost temperatury ciała na skutek rozwoju stanu zapalnego w organizmie,
  • zmianę koloru skóry na kończynach,
  • zimne stopy, z powodu niedokrwienia,
  • większą widoczność żył powierzchniowych, szczególnie w kończynach dolnych,
  • zadyszkę,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zaburzenia widzenia.

Sprawdź, jakie czynniki zwiększają ryzyko zakrzepicy żylnej

Sprawdź, jakie czynniki mogą doprowadzić do rozwoju zakrzepicy żylnej i co możesz zrobić, aby uchronić się przed tą groźną chorobą. Na wiele z nich masz duży wpływ!

Może doprowadzić do nagłej śmierci. Sprawdź 15 czynników ryz...

Źródła:

Wpływ siedzącego trybu życia na stan zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia