Wysokie ciśnienie sprawia, że czujesz się gorzej? Przed tobą trudne dni – nadciąga antycyklon. Jakie dolegliwości możesz odczuwać?

Agata Siemiaszko
Nagły wzrost ciśnienia może powodować migrenowe bóle głowy oraz zaburzać koncentrację.
Nagły wzrost ciśnienia może powodować migrenowe bóle głowy oraz zaburzać koncentrację. fizkes/gettyimages
W najbliższych dniach będzie można zaobserwować bardzo silny wzrost ciśnienia atmosferycznego. Zbliżający się wyż antycyklon może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu i powodować silne bóle głowy, niepokój oraz zaburzenia oddychania. Sprawdź, jak wzrost ciśnienia powietrza wpływa na przebieg chorób oraz komu najbardziej zagraża zbliżający się antycyklon.

Spis treści

Bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne może pogarszać samopoczucie

Zmiany pogody, w tym ciśnienia atmosferycznego mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie i wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Zauważono, że ludzie najgorzej reagują na zmiany między słoneczną i bezwietrzną pogodą z wysokim ciśnieniem atmosferycznym, a wietrzną i deszczową pogodą z niskim ciśnieniem atmosferycznym.

Zobacz także: Za bóle kości, stawów, głowy obwiniasz pogodę? Coś w tym jest. Eksperci mówią jak nagłe zmiany pogody wpływają na zdrowie

Zaobserwowano, że podczas nagłego wzrostu ciśnienia powietrza meteopaci często odczuwają wiele nieprzyjemnych dolegliwości, wśród których można wymienić:

  • migrenowy ból głowy,
  • trudność w oddychaniu,
  • senność,
  • rozdrażnienie,
  • brak koncentracji,
  • zaburzenia pracy serca,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Warto wspomnieć, że nagły wzrost ciśnienia atmosferycznego odczuwany jest szczególnie przez osoby, które z natury mają wyższe ciśnienie tętnicze krwi. Niektórzy „niskociśnieniowcy” podczas takich warunków atmosferycznych czują poprawę samopoczucia.

Komu zagraża wyż antycyklon, czyli bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne?

Wzrost ciśnienia atmosferycznego znacząco wpływa na zmiany w układzie krążenia. Zaobserwowano, że podczas nagłych skoków ciśnienia znacznie częściej dochodzi do odrywania blaszki miażdżycowej ze ścian tętnic, a tym samym zwiększa się ryzyko nagłego zawału serca oraz udaru mózgu.

Dodatkowo wysokie ciśnienie powietrza zwiększa krzepliwość krwi, co może być bardzo niebezpieczne w przypadku osób z zakrzepicą żył głębokich.

Komu zagraża bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne?

Zmiany pogody źle oddziałują na chorych z:

  • nadciśnieniem tętniczym krwi,
  • niewydolnością serca,
  • arytmią serca,
  • miażdżycą,
  • zakrzepicą,
  • przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i niewydolnością oddechową.

Osoby cierpiące na chroniczne zapalenie zatok oraz migrenowe bóle głowy mogą znacznie mocniej odczuwać objawy chorobowe. Silny ból głowy i nieprzyjemny ucisk mogą ustąpić dopiero po spadku ciśnienia atmosferycznego.

Eksperci zalecają, aby kobiety ciężarne i seniorzy również oszczędzali się podczas nagłych wzrostów ciśnienia atmosferycznego.

Jak radzić sobie podczas wysokiego ciśnienia atmosferycznego? Sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi

Podczas nagłego wzrostu ciśnienia atmosferycznego warto zwolnić i pozwolić organizmowi na odpoczynek. W tym czasie należy zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej, a zastąpić ją medytacją, jogą lub ćwiczeniami rozluźniającymi.

Co jeszcze pozwoli Ci przetrwać wysokie ciśnienie atmosferyczne? Wśród najważniejszych zasad można wymienić:

  • rezygnację ze spożywania napojów z dużą zawartością kofeiny,
  • unikanie sytuacji stresowych,
  • zadbanie o prawidłową długość snu,
  • włączenie do jadłospisu produktów obniżających ciśnienie tętnicze krwi – czosnek, buraki, imbir, borówki, siemię lniane.

Warto pamiętać, że w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak kołatanie serca, zaburzenia oddychania lub ucisk w klatce, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia