Spis treści
Czy stolec powinien być codziennie? Ekspert wyjaśnia
Jak często powinieneś chodzić tam, gdzie król piechotą chodzi? Eksperci twierdzą, że najczęściej zadawanym pytaniem jest „jak często powinienem robić kupę?”. Posiedzenie na tronie to ważna czynność, ale czy istnieje określona liczba „dwójek”, które trzeba zrobić w określonym czasie?
Większość z nas robi kupę średnio od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu. „Większość z nas” i „średnio” to słowa klucze, bo niestety nie istnieje jedna idealna liczba oddanego kału.
Jak powiedział TODAY dr Anju Malieckal, gastroenterolog z NYU Langone Hospital w Brooklynie, harmonogram wypróżnień u każdego jest inny. Niektórzy robią kupę codziennie, podczas gdy inni muszą to robić co dwa do trzech dni.
Dodatkowo w międzyczasie mogą wystąpić pewne zakłócenia w rytmie wypróżnień. Co wpływa na kupę?
Zaparcia mogą być spowodowane przez:
zmianę diety,
niewystarczającą ilość ćwiczeń,
leki,
depresję.
Ile razy powinno się oddawać stolec? Liczy się jakość, nie ilość
Myślisz, że im częściej odwiedzasz toaletę, tym lepiej? Niekoniecznie!
– Tak naprawdę nie chodzi o to, jak często chodzisz do toalety. Ważniejsze jest to, jak dobrze wykonałeś swoją pracę. Jeśli czujesz się dobrze, jesteś pusty, odczuwasz ulgę... i nie masz parcia ani bólu, to całkiem dobra wskazówka – powiedziała dr Christine Lee, gastroenterolog z Cleveland Clinic.
Niektórzy jednak zmagają się z robieniem kupy poza domem – czy to w pracy, na wakacjach, czy gdziekolwiek, gdzie nie są we własnej toalecie. Częstotliwość wypróżnień może też się zmieniać wraz z wiekiem.
Kiedy idziesz oddać kał, zwróć uwagę, jak często to robisz, a także na jego wygląd i zapach. Najbardziej pożądany stolec to ten brązowy, gładki, niezbyt miękki, ale też niezbyt twardy. Jeżeli twoja kupa bardzo śmierdzi, może to wskazywać na problemy zdrowotne.
Jak pobudzić jelita do zrobienia kupy? Sposoby na regularne wypróżnianie się
Przyznaj, że zrobienie kupy sprawia, że można się poczuć lekko – dosłownie i w przenośni. Kupa wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Ciągłe myślenie o tym, że „muszę się wypróżnić” nie daje poczucia komfortu. Co więc możesz zrobić, żeby się regularnie wypróżniać?
Pij wodę. Codzienne picie większej ilości wody może ułatwić wypróżnianie.
Jedz owoce, orzechy, ziarna i warzywa. To produkty bogate w błonnik, który zwiększa objętość stolca. Stymuluje to jelita do ruchu i popycha kał do przodu.
Dodawaj błonnik powoli. Zbyt duża ilość błonnika naraz może spowodować zaparcia. Staraj się dodawać porcję co 5 dni, aby dać swojemu układowi trawiennemu czas na przystosowanie się do zwiększonej ilości błonnika.
Wyeliminuj drażniące pokarmy. Alkohol, kofeina, tłuste potrawy czy pikantne przyprawy mogą powodować zaparcia lub biegunkę. Zwróć uwagę, na co gorzej reaguje twój organizm i unikaj tych produktów.
Ruszaj się. Aktywność fizyczna, taka jak chodzenie, bieganie lub pływanie, może pomóc ci zrobić kupę. Nawet krótka aktywność (od 10 do 15 minut) może zrobić różnicę.
Zadbaj o prawidłową pozycję. Zmiana kąta nachylenia nóg zmienia kąt nachylenia okrężnicy. Możesz użyć do tego specjalnego podnóżka, kosza na śmieci albo po prostu oprzeć stopy na ziemi tak, aby kolana znajdowały się wyżej niż sedes. W ten sposób będzie ci łatwiej zrobić kupę.
Pamiętaj, że rytm wypróżnień u każdego jest inny – niektórzy robią kupę trzy razy dziennie, inni trzy razy w tygodniu. Jeśli jednak zmagasz się z zaparciami, biegunkami lub innymi niepokojącymi objawami związanymi z wypróżnianiem, zgłoś się do lekarza.
Źródła: