Inflacja uderzyła w seniorów. Niemal co piąty zadeklarował, że musi oszczędzać także na lekach

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Seniorzy w sytuacjach kryzysowych najczęściej oszczędzają na zakupach do mieszkania, ubraniach i lekach.
Seniorzy w sytuacjach kryzysowych najczęściej oszczędzają na zakupach do mieszkania, ubraniach i lekach. Grzegorz Mehring / Polska Press
Sytuacja finansowa seniorów jest coraz gorsza, przez co muszą zaciskać pasa i rezygnować z najważniejszych produktów. Bardziej niż wojny boją się drogich leków, wydatków związanych z ogrzewaniem mieszkania oraz rosnących cen żywności.

Spis treści

Zmartwienia seniorów, którzy muszą oszczędzać

Dziennik „Fakt” opublikował badanie, z którego wynika, że polscy seniorzy nie mają łatwego życia. Zamiast spokojnej starości, czeka ich nerwowe wyliczanie oszczędności, ze względu na szybko rosnące koszty życia. W ostatnich miesiącach osoby starsze najbardziej martwią się:

  • cenami żywności - 27,41 proc.,
  • wydatkami związanymi z utrzymaniem mieszkania - 16,36 proc.,
  • kosztami ogrzewania mieszkania - 15,92 proc.
  • cenami leków - 14,49 proc.
  • ryzykiem wybuchu wojny - 11,56 proc.
  • cenami paliw - 7,48 proc.
  • zachorowaniem na COVID-19 - 5,78 proc.

Gazeta zapytała też seniorów o to, z czego rezygnują w pierwszej kolejności w przypadku kłopotów finansowych. Udzielone przez respondentów odpowiedzi są dość niepokojące, gdyż wskazują, że osoby starsze w celu ograniczenia wydatków często rezygnują z produktów pierwszej potrzeby, narażając swoje zdrowie.

W sytuacjach kryzysowych największy odsetek badanych powstrzymuje się od kupna: wyposażenia do mieszkania (56,85 proc.), ubrań (19,41 proc.), leków (18,52 proc.), jedzenia (4,98 proc.). Najmniej osób, zaledwie 0,24 proc., przestaje płacić czynsz.

Według danych GUS cena leków w październiku wzrosła o 8,5 procent, natomiast średnia cena recept refundowanych przekracza już 30 zł.

Seniorzy żyją za kilkaset złotych miesięcznie

Autorzy badania „Jesień życia w Polsce” wskazują, że osoby starsze nadal mocno odczuwają skutki inflacji, a najbardziej dotkliwe są dla nich ceny leków. 55 proc. ankietowanych uważa, że ich sytuacja finansowa w ostatnim roku uległa pogorszeniu, natomiast 17 proc. deklaruje zdecydowane pogorszenie.

Jak wynika z opublikowanej ankiety, 64 proc. seniorów musi przeżyć za 500 złotych miesięcznie. Niecałe 37 proc. badanych poinformowało, że na cały miesiąc zostaje im od 101 do 500 złotych. Zaledwie co dziesiąty dysponuje kwotą większą niż 901 złotych.

Bezpłatne leki dla seniorów 75+

Wyniki opublikowanego badania sugerują, że należy zwrócić uwagę na program Leki 75+, który obejmuje najstarszych seniorów powyżej 75. roku życia. Zgodnie z założeniami projektu, osoby objęte projektem mogą za darmo odbierać leki znajdujące się w wykazie opublikowanym przez resort zdrowia. Listę składającą się z ponad 2000 pozycji można sprawdzić na oficjalnej stronie rządowego projektu.

Kwota przeznaczona na program co roku wzrasta, od 564 mln zł w 2017 roku do ponad 1 mld złotych obecnie. Warto zaznaczyć, że zadeklarowane środki nie są jednak pełni wykorzystywane. W 2020 roku zostało ponad 80 mln zł, rok później 170 mln złotych, a w tym roku do września wydano zaledwie 533 mln złotych.

W związku z tym pojawia się coraz więcej sugestii, by obniżyć wiek seniorów objętych programem. W sierpniu 2021 roku Senat przyjął uchwałę w sprawie skierowania do Sejmu projektu ustawy rozszerzającej założenia programu Leki 75+. W założeniu bezpłatne leki miały otrzymywać także osoby od 70. roku życia. Projekt ten został jednak negatywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Zdrowia - ze względu na brak wskazania finansowania rozszerzenia programu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inflacja uderzyła w seniorów. Niemal co piąty zadeklarował, że musi oszczędzać także na lekach - Strefa Biznesu

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia