Ile kalorii ma pączek, a ile faworki? To warto wiedzieć w tłusty czwartek. Sprawdź, które pączki są najmniej kaloryczne

Marta Siesicka-Osiak
Co jest bardziej kaloryczne pączki czy faworki? Czy pączki z serka homogenizowanego albo pieczone są bardziej dietetyczne? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z pączkami, znajdziesz na kolejnych slajdach.
Co jest bardziej kaloryczne pączki czy faworki? Czy pączki z serka homogenizowanego albo pieczone są bardziej dietetyczne? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z pączkami, znajdziesz na kolejnych slajdach. Liudmyla Chuhunova / GettyImages
Ile kalorii ma pączek? Choć mówi się, że pączki jedzone w tłusty czwartek nie tuczą, dobrze znać odpowiedź na to pytanie. Warto mieć bowiem świadomość tego, ile dodatkowych kalorii możemy dostarczyć sięgając po karnawałowe słodkości. Często niewinnie wyglądające faworki czy minipączki mogą okazać się najbardziej kaloryczne... Zobacz, ile kalorii jest w jednym pączku i zadbaj o to, żeby jeść je z umiarem.

Spis treści

Ile kalorii ma pączek, a ile faworki? Możesz się naprawdę zdziwić

Pączek, donut czy faworki? Niezależnie od tego, który z tych wypieków należy do naszych ulubionych, powinniśmy mieć świadomość, że to wyjątkowo tłuste i kaloryczne słodkości. Jedzone od czasu do czasu, przez osoby zdrowe i właściwie odżywiające się na co dzień, nie zaważą na naszym zdrowiu. Jednak nie należy z nimi przesadzać, aby nie nabawić się niestrawności, ponieważ są ciężkostrawne.

Najlepiej przygotowywać je w domu, a wybierając gotowe produkty, sięgać po te ze sprawdzonych cukierni, o maksymalnie krótkiej liście składników, bez zbędnych posypek i dodatków. Chcesz wiedzieć, ile kalorii ma pączek z marmoladą, a ile pieczony w piekarniku? Sprawdzisz to w naszej galerii.

Ile kalorii ma pączek, a ile faworki?

Tłusty czwartek – kiedy go obchodzimy i skąd wzięła się tradycja świętowania ostatków?

Tłusty czwartek znany także jako zapusty, to ruchome święto, które przypada na ostatni czwartek przed wielkim postem. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i tzw. ostatki – czas hucznych zabaw i balów. W tym roku tłusty czwartek obchodzimy 8 lutego.

Sprawdź także: Irena Kamińska-Radomska tłumaczy, jak zjeść pączka, a Jolanta Kwaśniewska, jak ptysia. Te instrukcje wywołują emocje!

Tradycja świętowania tłustego czwartku sięga czasów pogańskich, lecz wówczas sięgano po tłuste potrawy… mięsne. Najczęściej wybierano kaloryczne wędliny i mięsa oraz chlebowe pączki nadziewane słoniną. Był to dzień, który uznawano za pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Tego dnia jedzenie do syta miało gwarantować pomyślność oraz dostatek pożywienia przez cały rok.

Obecny sposób żegnania karnawału zawdzięczamy królowej Bonie. Organizowane przez nią przyjęcia ostatkowe obfitowały w różnorakie słodkości. Zwyczaj ten szybko spodobał się Polakom, którzy chętnie zmienili dotychczasowe przyzwyczajenia. Co ciekawe, pierwsze słodkie pączki wyglądały inaczej niż te, które znamy dzisiaj. Miały ukryty w środku orzeszek lub migdał, a jego znalezienie było zapowiedzią szczęścia i dostatku.

Źródła:

  • Słowiński, M., Kuchnia Królowej Bony, Archeologia Żywa 1/2023, 78-80
  • Tłusty Czwartek Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia