Spis treści
- Domowe sposoby na ugryzienie komara
- Lód na ugryzienie komara
- Jak zmniejszyć obrzęk po ukąszeniu komara? Okład z aspiryny
- Co zrobić, by nie swędziało ugryzienie komara?
- Czy ocet pomaga na ukąszenia komarów?
- Co stosować po ugryzieniu komara? Herbata na skórę
- Czym smarować miejsce po ukąszeniu komara? Aloes
- Jak złagodzić ugryzienie komara domowymi sposobami? Natka pietruszki
- Cytryna na ugryzienie komara
- Czy pasta do zębów na ugryzienie komara to dobry pomysł?
- Co stosować po ugryzieniu komara? Bazylia
- Co na uczulenie po ukąszeniu komara?
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Ugryzienie komara powoduje reakcję skórną ze swędzeniem, zaczerwienieniem i powstaniem bąbla. To reakcja na ślinę samicy tej muchówki, która zawiera związki zapobiegające krzepnięciu krwi i wywołujące odpowiedź immunologiczną.
Skutki ugryzienia komarów można też łagodzić w prosty sposób nie tylko dedykowanymi żelami dostępnymi w drogeriach i aptekach bez recepty, a także miejscowo nakładanymi sterydami. Sprawdzą się także środki naturalne i codzienne produkty.
Lód na ugryzienie komara
Przyłożenie go do skóry skutkuje obkurczeniem naczyń krwionośnych i zahamowaniem wydzielania histaminy, która odpowiada za świąd, obrzęk i zaczerwienienie.
Jak zmniejszyć obrzęk po ukąszeniu komara? Okład z aspiryny
Kwas acetylosalicylowy znany jako aspiryna jest szeroko stosowany ze względu właściwości przeciwzapalne. Można wykorzystać je także zewnętrznie, rozdrabniając tabletkę i mieszając ją z wodą, ew. zastąpić spirytusem salicylowym.
Co zrobić, by nie swędziało ugryzienie komara?
Olejek eteryczny lawendy jest szeroko wykorzystywany w ziołolecznictwie i znany ze swoich właściwości uspokajających. Łagodzi też jednak świąd i zaczerwienienie skóry, przez co szczególnie polecany jest jako środek łagodzący ukąszenia owadów.
Czy ocet pomaga na ukąszenia komarów?
Okłady z octu to jeden z najpowszechniejszych sposobów na złagodzenie skutków ugryzienia przez owady, takich jak świąd, obrzęk i zaczerwienienie. Można użyć tego spirytusowego, jak i octu jabłkowego.
Co stosować po ugryzieniu komara? Herbata na skórę
Chcąc złagodzić uciążliwe dolegliwości po ugryzieniu komarów, można przykładać do skóry torebki herbaciane pozostałe po parzeniu tego napoju, jak również gaziki namoczone w naparze.
Czym smarować miejsce po ukąszeniu komara? Aloes
Miąższ i sok z aloesu obfituje w związki o działaniu przeciwzapalnym i nawilżającym. Dzięki temu pomaga niwelować obrzęk i zaczerwienienie skóry po ugryzieniu komara.
Jak złagodzić ugryzienie komara domowymi sposobami? Natka pietruszki
Natka pietruszki zawiera związki przeciwzapalne i łagodzące. W kontakcie ze skórą pomaga zmniejszyć natężenie swędzenia po ukąszeniach komarów.
Cytryna na ugryzienie komara
Uciążliwy świąd, opuchliznę i zaczerwienie może zniwelować sok z cytryny, który charakteryzuje się właściwościami łagodzącymi i przeciwzapalnymi.
Czy pasta do zębów na ugryzienie komara to dobry pomysł?
Pasta do zębów prawie zawsze zawiera chłodzący mentol, który stosuje się także w profesjonalnych środkach na ukąszenia komarów, ponieważ ma też działanie znieczulające i przeciwzapalne. Jeśli nie mamy takich pod ręką, można wybrać produkt do zębów, jednak o jak najprostszej liście składników, bo niektóre mogą mieć działanie alergizujące.
Co stosować po ugryzieniu komara? Bazylia
Aby złagodzić odczyn po ugryzieniu komara, można potrzeć to miejsce zgniecionym listkiem bazylii, ponieważ zioło to zawiera łagodzące świąd związki kamfory.
Jeszcze do niedawna komary pojawiały się niemal wyłącznie na wsiach, w lasach i na terenach zielonych. Obecnie można je spotkać nawet w centrach miast, a ich największa aktywność przypada na godziny wieczorne. Wylęganiu się komarów sprzyja wysoka wilgotność powietrza, a więc częste i obfite opady oraz wysoka temperatura powietrza. Z tego powodu często nie dysponujemy odpowiednią ochroną przed tymi owadami, a efektem są ich ugryzienia.
Co na uczulenie po ukąszeniu komara?
Alergia na komary może sprawić, że swędzenie po ugryzieniu będzie silniejsze, podobnie jak miejscowe zaczerwienienie i obrzęk skóry. Zmiany są bardziej rozległe i dokuczliwe, mogą też długo się nie goić lub przekształcać w ropnie. Może też dojść do rozwoju gorączki i uogólnionej reakcji alergicznej, gdy konieczna będzie profesjonalna pomoc medyczna.
W przypadku uczulenia na ślinę komarów warto jak najszybciej posmarować miejsce ukąszenia maścią zawierającą kortykosteryd i/lub przyjąć antyalergiczny lek przeciwhistaminowy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?