Ekspert radzi: jak kupować okulary przeciwsłoneczne? Przede wszystkim zwróć uwagę na filtr UV

Kupując okulary przeciwsłoneczne u optyka mamy pewność co do jakości i właściwości soczewek. Zobacz na kolejnych zdjęciach, na co zwrócić szczególną uwagę.
Kupując okulary przeciwsłoneczne u optyka mamy pewność co do jakości i właściwości soczewek. Zobacz na kolejnych zdjęciach, na co zwrócić szczególną uwagę. Freepik
Okulary przeciwsłoneczne to najlepsza ochrona oka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlatego, w szczególności wiosną i latem, warto zaopatrzyć się w wysokiej klasy okulary przeciwsłoneczne. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i gdzie najlepiej je kupić, aby pełni dobrze swoją rolę. Czy warto kupić okulary przeciwsłoneczne u optyka? Ile UV powinny mieć okulary przeciwsłoneczne? Zobacz, co na ten temat mówi specjalista.

Spis treści

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

– Wystarczy kilka chwil przebywania na intensywnym słońcu, by nabawić się poparzenia oczu lub skóry, objawiającego się w przypadku skóry rumieniem połączonym z uczuciem pieczenia, bólu, wrażliwością na dotyk oraz obrzękiem, a w przypadku oczu – zaczerwienieniem, łzawieniem, swędzeniem i pogorszeniem ostrości widzenia. Długookresowe oddziaływanie ultrafioletu może powodować trwałe uszkodzenia, m.in. przyspieszając procesy starzenia – tłumaczy dr Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express Polska.

Kupując okulary przeciwsłoneczne u optyka mamy pewność co do jakości i właściwości soczewek. Zobacz na kolejnych zdjęciach, na co zwrócić szczególną
Kupując okulary przeciwsłoneczne u optyka mamy pewność co do jakości i właściwości soczewek. Zobacz na kolejnych zdjęciach, na co zwrócić szczególną uwagę. Freepik

Dużo gorszy wpływ na oczy mają regularne kąpiele słoneczne bez właściwej ochrony, czyli bez dobrych okularów przeciwsłonecznych. Mogą one doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci chorób oczu i stanów, takich jak:

  1. Zaćma (inaczej: katarakta) – czyli zmętnienie soczewki oka.
  2. Zwyrodnienie plamki żółtej – objawem jest m.in. zniekształcenie widzenia prostych linii.
  3. Uszkodzenie fotoreceptorów: pręcików i czopków, czyli struktur zlokalizowanych na siatkówce oka, które odpowiadają za ostrość widzenia.

Na szczęście, tym następstwom łatwo można zapobiec. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, który zatrzymuje dostęp szkodliwych promieni na delikatne struktury oczu.

Czytaj też: Soczewki czy okulary? Trudny wybór. Obie metody mają swoje wady i zalety. Zwróć na to uwagę przy wyborze metody korekcji wzroku

Przejdź do galerii, aby sprawdzić, co radzi ekspert: Jakie dobre okulary przeciwsłoneczne kupić?

Dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe dla oczu?

Istnieją trzy rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC. To ostatnie jest zatrzymywane przez warstwę ozonową ziemni, a więc nie jest szkodliwe, natomiast dwa pozostałe docierają do nas i mogą negatywnie wpływać na skórę ciała i wzrok.

Szkodliwość nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV bez kremu z filtrem ochronnym ochronnego jest powszechnie znane. To zaczerwienienia i poparzenia słoneczne, zmarszczki, wiotka skóra oraz blizny powstające po jej złuszczaniu się.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Najpoważniejszym następstwem, o którym coraz częściej słychać, jest rozwój czerniaka, czyli nowotworu skóry. Takich nieprzyjemnych pamiątek można nabawić się nie tylko po plażowaniu, ale nawet po spacerze lub wylegiwaniu się w słońcu na balkonie.

Promieniowanie UV niekorzystnie wpływa także na delikatny narząd wzroku. Na jego działanie narażona jest najbardziej cienka i delikatna skóra powiek oraz okolic oczu. Nawet jednorazowa, lecz intensywna ekspozycja może spowodować:

  • nadwrażliwość na światło,
  • zaczerwienienie,
  • podrażnienie,
  • wysuszenie,
  • uczucie piasku pod oczami.

Tekst oryginalny ukazał się: 9 lipca 2020

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia