Spis treści
Z czego zrobić domowy peeling do ust? Najlepsze naturalne składniki
Skuteczny i naturalny peeling do spierzchniętych wargmożna przygotować dosłownie w kilka minut, używając do tego produktów, które znajdują się w każdej kuchni. Podstawowymi składnikami domowego peelingu do ust są:
- Miód – naukowo potwierdzono jego działanie antybakteryjne, działa także przeciwzapalnie, zmniejsza zaczerwienie i podrażnienie skóry, dzięki zawartości naturalnych enzymów ma też właściwości złuszczające.
- Sok z cytryny – dzięki obecności witaminy C (naturalnego przeciwutleniacza) może zmniejszyć uszkodzenia skóry, ze względu na wysokie pH złagodzić stan zapalny. Zawarte w cytrynie kwasy rozjaśniają przebarwienia. Naukowcy udowodnili również działanie przeciwgrzybiczne soku z cytryny.
- Oliwa z oliwek – ma szerokie zastosowanie jako naturalny kosmetyk: od oczyszczającego, przez nawilżające po działanie ochronne przed promieniowaniem słonecznym (UV). Należy używać jej sporadycznie, ponieważ częsty kontakt ze skórą może prowadzić do reakcji alergicznych.
- Cukier – jest głównym składnikiem gotowych, sklepowych peelingów do ust. Niewielkie kryształy cukru delikatnie ścierają naskórek, stopniowo rozpuszczając się pod wpływem wilgoci i temperatury.
Domowy scrub sposobem na spierzchnięte usta. Na co zwrócić uwagę?
Scrub do ust przygotowany jedynie z naturalnych składników pomoże delikatnie usunąć wysuszony naskórek, ponadto nawilży i zregeneruje skórę ust. Można używać go przez kilka dnia, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
Sięgając po produkty do przygotowywania domowych kosmetyków, należy wybierać te najlepszej jakości. Miód powinien pochodzić ze sprawdzonej pasieki i mieć płynną konsystencję – ułatwi to przygotowanie i aplikację scrubu. Jego używanie nie jest wskazane u dzieci poniżej 12 miesiąca życia.
Przepis na domowy peeling do ust z miodem. Wystarczą cztery składniki
Przed użyciem peelingu należy wykluczyć ewentualną alergię na jego składniki, nakładając na niewielki obszar skóry miód, a w innym miejscu oliwę, z której zamierzamy skorzystać. Jeśli po 24 godzinach skóra nie będzie podrażniona, można bezpiecznie korzystać z mikstury.
Składniki:
- 1 łyżeczka miodu,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek,
- kilka kropli soku z cytryny.
Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieszczamy w niewielkim, wyparzonym słoiczku i delikatnie mieszamy. Przed użyciem peeling można schłodzić w lodówce przez ok. pół godziny. Następnie nakładamy na usta dość grubą warstwę powstałej pasty i pozostawiamy na kilka minut. Na koniec ostrożnie masujemy usta, ścierając spierzchnięty naskórek. Pozostałość peelingu można delikatnie zdjąć suchą chusteczką albo… zlizać. Miksturę można przechowywać w lodówce przez ok. 2 tygodnie.
Kiedy sięgnąć po peeling do ust? Pomoże w sezonie jesienno-zimowym
Spierzchnięte usta to problem, który często pojawiają się u osób walczących z infekcją górnych dróg oddechowych. Dolegliwości nasilają się zimą, kiedy powietrze na zewnątrz bywa mroźne, a w pomieszczeniach suche.
Mając trudności z oddychaniem przez nos, chorzy starają się nabierać powietrze przez usta, a to może doprowadzić do wysuszenia skóry warg, a nawet do jej pękania. Podobny problem często dotyka osoby, głównie dzieci, które mają tendencję do oblizywania ust na świeżym powietrzu.
Wargi robią się szorstkie, wrażliwe i obolałe, a używanie jedynie pomadek ochronnych i balsamów mających je natłuścić i nawilżyć, może okazać się niewystarczające. W takich sytuacjach warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.
Dowiedz się więcej:
Zadbaj o swoje naturalne piękno!
Źródło: Are There Benefits to Using Honey and Lemon on Your Face? Healthline