Co na ból gardła? Sięgnij do kuchennej szafki i zrób domowe płukanki z łatwo dostępnych składników. Wypróbuj te sposoby na ból gardła

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bóle gardła to częsta przypadłość w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy narażeni na duże wahania temperatury. Nierzadko również ból gardła oznacza początek poważniejszej infekcje, takiej jak: grypa, angina czy zapalenie migdałków, a także COVID-19. Aby złagodzić kłujący i piekący ból pojawiający się w gardle przy przełykaniu, warto wypróbować domowe sposoby. Te domowe sposoby na ból gardła są bezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i seniorów. Radzimy, jak zrobić łagodzące płukanki na gardło.

Spis treści

Domowe sposoby na bóle gardła. Z czego zrobić płukankę na ból gardła?

Płukanie gardła pomaga na różne bóle
Zastanawiasz się co zastosować na ból gardła? Wypróbuj skuteczne domowe sposoby. W galerii znajdziesz proste przepisy na płukanki na gardło. Alexeg84/Getty Images

Przyczyną bólu gardła są zwykle wirusy i bakterie, ale też alergeny czy nawet zbyt suche powietrze w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Towarzyszący przeziębieniu oraz infekcjom wirusowym i bakteryjnym ból gardła ma charakter kłujący i nasila się przy przełykaniu. Mogą mu też towarzyszyć suchość i chrypka. Taki ból gardła może oznaczać rozwijającą się infekcję. Najlepiej zahamować ją przed pojawieniem się kolejnych objawów w postaci gorączki, kaszlu czy kataru.

Z pomocą przyjdzie płukanie gardła np. solą lub lub naparami z ziół. Płukanki złagodzą też ból gardła już w czasie infekcji i pomogą przyspieszyć jej leczenie. Mogą być stosowane bezpiecznie u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią czy seniorów.

Wypróbuj domowe sposoby na ból gardła. W galerii znajdziesz proste przepisy na płukanki na gardło.

Trzeba tylko pamiętać, aby wykonywać je regularnie, bo tylko wtedy przyniosą oczekiwane efekty. Należy także uważać na ewentualne ryzyko zachłyśnięcia. Z tego powodu z płukanek na gardło należy zrezygnować w przypadku zbyt małych dzieci, które nie potrafią jeszcze bezpiecznie ich używać.

Czytaj także: Nie stosuj tych tabletek na gardło! Zamiast pomóc mogą zaszkodzić

Uwaga: w sytuacji braku poprawy lub zaostrzenia się bólu należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyną bólu gardła mogą być poważne dolegliwości, takie jak: angina, zapalenie migdałków, a nawet nowotwór.

Zobacz także:

Kiedy bóle gardła powinny skłonić nas do wizyty u lekarza?

Domowe sposoby na ból gardła w postaci płukanek złagodzą początkowe, umiarkowanie nasilone objawy podrażnienia i stanu zapalnego gardła. Jednak w przypadku braku poprawy po ich stosowaniu lub wystąpienia gorączki (powyżej 38 st. C), silnego obrzęku gardła utrudniającego przełykanie, a nawet oddychanie, pojawienia się białego nalotu na migdałkach lub wystąpienia nudności lub wymiotów, należy skonsultować się z lekarzem, który określi przyczynę problemu i zaleci odpowiednie leczenie.

Co na ból gardła? Wypróbuj przepisy na płukanki do gardła, które zrobisz z łatwo dostępnych składników!

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Ja na ból gardła polecam tabletki do ssania Cevitt gardło. Najważniejszy był dla mnie skład, a tutaj sama natura - hialuronian sodu, cynk i witamina C. Mają taką fajną konsystencję hydrożelu :)
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia