Domowe maseczki na twarz: rodzaje i właściwości. Po jakie produkty warto sięgnąć? Przepisy na domowe maseczki na twarz dla każdego typu cery

Agata Orzełowska
Maseczka nakładana na twarz powinna być przede wszystkim odpowiednio dobrana do rodzaju cery i jej aktualnych potrzeb.
Maseczka nakładana na twarz powinna być przede wszystkim odpowiednio dobrana do rodzaju cery i jej aktualnych potrzeb. https://www.gettyimages.com/standret
Domowe maseczki na twarz to jedna z najprostszych i często stosowanych form poprawy kondycji cery. Taki zabieg znany były już w starożytności. Wówczas wykorzystywano do ich przygotowania kolorową glinkę, oliwę z oliwek, zioła i przyprawy, a także kozie mleko. Domowe maseczki na twarz w zależności od rodzaju mogą mieć działanie odżywiające lub nawilżające, poprawiać koloryt skóry i sprawiać, że stanie się ona bardziej jędrna i elastyczna. Inne mają działanie oczyszczające i normalizujące wydzielanie sebum. Należy pamiętać, że maseczki działają jedynie na powierzchniową warstwę skóry, a efekt jest widoczny kiedy są regularnie stosowane. W jaki sposób można wykonać maseczki na twarz w domu i po jakie produkty warto sięgnąć?

Spis treści

Maseczki na twarz – zadbaj o ich odpowiednie dobranie do rodzaju cery

Maseczka nakładana na twarz powinna być przede wszystkim odpowiednio dobrana do rodzaju cery i jej aktualnych potrzeb. Inne produkty są zalecane dla skóry trądzikowej, która ma tendencję do przetłuszczania się i wyprysków, inne do cery suchej i odwodnionej. Tej samej maseczki nie powinna zastosować kobieta z cerą wrażliwą i naczynkową, co posiadaczka cery tłustej i mieszanej, skłonnej do powstawania zaskórników.

Zobacz: Ta domowa maseczka z ryżu działa cuda i kosztuje kilka złotych. Jej składniki masz w kuchni. Wygładza skórę i rozjaśnia przebarwienia

Rodzaj maski na twarz zależy też od funkcji, jakie ma ona spełniać. Wyróżnia się:

  1. Maseczka na twarz oczyszczająca i na zaskórniki zawiera składniki mające absorbować zanieczyszczenia i działać normalizująco na produkcję sebum przez skórę. Tego rodzaju maseczki usuwają głęboko osadzone w porach skóry zanieczyszczenia (tak zwane zaskórniki) i otwierają zablokowane ujścia gruczołów łojowych. W ich składzie, warto szukać zielonej, białej lub żółtej glinki, olejku z drzewa herbacianego, oleju konopnego, oleju jojoba lub oleju z czarnuszki, olejku rozmarynowego, masła mango, węgla aktywnego, a także cynku.
  2. Maseczka na twarz nawilżająca jest jedną z najpopularniejszych, ponieważ jest uniewrsalna i dobra dla kobiet o różnym typie cery. Przeznaczona jest zwłaszcza do skóry odwodnionej, ponieważ pomaga uzupełnić niedobory wody w zewnętrznych warstwach naskórka, nadaje cerze promienny wygląd, uelastyczniają i wygładzają jej powierzchnię. W składzie powinny znaleźć się substancje przywracające nawilżenie skóry, takie jak kwas hialuronowy, algi, wyciąg z aloesu, zielonego ogórka, skwalen, alantoina, owies lub ekstrakt różany.
  3. Maseczka na twarz o działaniu odżywczym ma gęstą i kremową formułę, cięższą i bogatszą konsystencję niż maska na twarz o właściwościach nawilżających. Zadaniem maseczki odżywczej jest dostarczanie różnorodnych typów składników, zarówno nawilżających jak i natłuszczających, by kompleksowo zadbać o potrzeby cery. W ich składzie warto szukać oleju arganowego, oleju z orzechów makadamia, ze słodkich migdałów i innych roślinnych. Z substancji o działaniu nawilżającym cenne będą związki mineralne m.in. żelazo oraz antyoksydacyjne przeciwutleniacze np. witamina A, C, E, polifenole, wyciąg z zielonej herbaty oraz wyciągi owocowe.
  4. Maseczka na twarz przeciwzmarszczkowa jest przeznaczona do pielęgnacji cery dojrzałej. Regularne stosowanie pomaga spłycić zmarszczki i poprawić kondycję skóry. Chamuje utratę jędrności i uelastycznia skórę. Powinna więc zawierać substancje o działaniu antyoksydacyjnym (np. witaminę A, E, C, beta-karoten), wypełniającym drobne zmarszczki np. koenzym Q10, aminokwasy, kolagen, a także substancje nawilżające. Warto, aby w składzie znalazły się wartościowe roślinne lipidy: olej arganowy, sezamowy lub olej ze słodkich migdałów, a także ekstrakty z owoców.
Jak ukoić suchą skórę? Nawet po lecie to nie takie trudne dzięki naturalnym składnikom! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Skóra pragnie wody! Jak nawilżyć ją latem? Sięgnij po natura...

Domowe maseczki na twarz – po jakie produkty warto sięgnąć?

Domowa maseczka z żelatyny i wody lub maseczka z żelatyny i mleka jest jedną z najprostszych i najbardziej popularnych masek na twarz robionych samodzielnie w domu. To maseczka na zaskórniki typu peel off, którą ściąga się za jednym pociągnięciem z twarzy, a nie zmywa za pomocą wody. Ma działanie oczyszczające.

Jak ją przygotować?

Rozpuszczoną w wodzie żelatynę (2 łyżki wody na 2 łyżki żelatyny) należy nałożyć na strefę T, a gdy żelatyna się zetnie, tworząc jednolitą żelową warstwę – zdejmuje się ją jednym pociągnięciem ze skóry. Podobne działanie ma maseczka z żelatyny i mleka.

Ten rodzaj maseczki nie jest odpowiedni dla posiadaczek cery wrażliwej i delikatnej.

Maseczka oczyszczająca z glinki

Sproszkowaną glinkę można kupić w wielu drogeriach za nieduże pieniądze.

  • Do cery mieszanej i tłustej dobra będzie zielona glinka,
  • działanie odżywcze ma czerwona,
  • biała jest uniwersalna i łagodna.

Jak przygotować maseczkę oczyszczającą z glinki?
Łyżeczkę proszku wystarczy wymieszać z łyżką jogurtu lub kefiru i nałożyć na skórę twarzy, dekoltu lub pleców. Domowe oczyszczające maseczki na twarz usuwają nagromadzony w porach skóry tłuszcz i brud.

Domowa maseczka drożdżowa – dla jakiego typu cery?

Domowa maseczka drożdżowa na twarz dobrze sprawdzi się dla cery tłustej lub mieszanej, ze skłonnością do zmian trądzikowych. Wystarczy kawałek świeżych drożdży (ok. ¼ opakowania) rozkruszyć do miseczki i dolać ciepłej wody lub mleka (2 łyżki). Maska powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Witaminy z grupy B zawarte w drożdżach świetnie odżywiają skórę, maseczka łagodzi podrażnienia i zmiany skórne oraz reguluje wydzielanie sebum.

Polecamy przeczytać

Maseczka z jogurtu i miodu – jak ją zrobić?

Domowa maseczka odżywcza z jogurtu (1 łyżeczka), miodu pszczelego (1 łyżeczka), mąki owsianej (1-2 łyżeczki) i kilku kropel dowolnego oleju. Jogurt ma właściwości odżywiające skórę twarzy, a kwas mlekowy w nim zawarty delikatnie usuwa martwy naskórek. Mąka owsiana ma działanie odżywcze i nawilżające, działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia. Miód ma działanie antybakteryjne i jest bogatym źródłem biopierwiastków.

To świetna maseczka, gdy skóra potrzebuje solidnej dawki składników odżywczych i nawilżenia.

Podrażniona i zaczerwieniona skóra to objaw stanu zapalnego skóry. Warto łagodzić go za pomocą naturalnych składników, które oprócz działania kojącego mają też właściwości regenerujące i chroniące skórę. Sprawdź w naszej galerii 10 najlepszych składników roślinnych na stan zapalny skóry!

Co na podrażnioną skórę twarzy? Domowe sposoby na stan zapal...

Jak przygotować maseczką na twarz z białka jajka?

Domowa maseczka na twarz z białka jajka ma działanie przeciwzmarszczkowe i odżywcze.

  • Białko z 1 jaja ubijamy na sztywną pianę, a następnie dodajemy 1 łyżeczkę miodu.
  • Piankową maseczkę nakładamy na twarz i zmywamy po kwadransie.

Białko jajka stosowane regularnie skutecznie spłyca zmarszczki i ujędrnia skórę. Podobne działanie ma również maseczka z awokado – przed nałożeniem na twarz należy rozgnieść miąższ owocu, na przykład widelcem i wymieszać z łyżeczką miodu.

Domowe maseczki ze świeżych owoców – ciekawy pomysł na zabieg pielęgnacyjny

W tym celu świetnie sprawdzą się truskawki, mango lub banan, a także płatki owsiane zmielone na mąkę.

  • Do zmiksowanych owoców (ok. 1-2 łyżeczki musu) można dodać jogurt lub śmietanę (ok. 1 łyżeczki), pół łyżeczki miodu i mąki owsianej, aby nadać kremowej konsystencji, która nie będzie spływała z twarzy.
  • Aby wzmocnić działanie maski, po zaaplikowaniu jej na twarz na oczy warto nałożyć plasterki ogórka zielonego.

Taka maseczka nawilża skórę oraz rozjaśnia ją. Ogórek dobrze jest przed nałożeniem na twarz schłodzić w lodówce – potęguje to efekt odświeżenia i odprężenia skóry po nałożeniu maseczki.

Polecamy przeczytać

Maseczka algowa, którą przyrządzisz w domowym zaciszu

Domowa maseczka algowa do twarzy pielęgnuje skórę, nawilża ją i łagodzi podrażnienia.

Zazwyczaj ten rodzaj maseczki stosowany jest w gabinetach kosmetycznych, ale można przyrządzić ją samodzielnie w domu z zakupionych w drogerii składników.

Producenci ostrzegają jednak, że robi się to na własną odpowiedzialność – algi trzeba zmieszać we właściwych proporcjach. Do gotowych masek algowych dodaje się spirulinę, wyciągi roślinne (na przykład owoców, kwiatów i aloesu) złoto koloidalne, witaminę C i kwas hialuronowy. Te przyrządzone samodzielnie w domu można na przykład połączyć z sokiem z aloesu (można wycisnąć go samodzielnie z liści tej rośliny). Maseczek algowych nie powinno się robić w trakcie kuracji antybiotykami, w przypadku otwartych ran, są one również przeciwwskazane dla osób chorujących na astmę.

Maseczka na twarz z borowiną – jakie ma działanie?

Domowa maseczka na twarz z borowiną także może być stosowana w salonie kosmetycznym lub w domu. Borowina to leczniczy torf zawierający cenne składniki mineralne takie jak cynk, potas, brom, żelazo, magnez, mangan oraz pektyny, fitoestrogeny, enzymy, aminokwasy i kwasy huminowe. Ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, antyoksydacyjne i oczyszczające.

Maska z borowiny jest polecana dla cery tłustej i mieszanej, zmęczonej, starzejącej się, trądzikowej i z przebarwieniami.

Maseczka z borowiny jest przeciwwskazana w stanach osłabienia organizmu, przy nadciśnieniu, cukrzycy oraz nadczynności tarczycy. Nie powinno się jej nakładać również w przypadku chorób skóry.

Polecamy przeczytać:

Jak prawidłowo aplikować maseczki na twarz? O tych zasadach musisz pamiętać

Maski na twarz należy nakładać na czystą skórę. Najkorzystniej stosować je jako element wieczornej pielęgnacji, by móc zrelaksować się podczas domowego zabiegu spa.

  • W pierwszej kolejności trzeba zmyć makijaż za pomocą płynu micelarnego lub oleju dobranego do rodzaju cery.
  • Kolejnym krokiem jest oczyszczenie skóry twarzy za pomocą żelu i dokładnie spłukanie jego resztek ciepłą wodą.
  • Trzecim krokiem, dzięki któremu skóra przyswoi więcej składników odżywczych zawartych w maseczce, jest wykonanie drobnoziarnistego peelingu mechanicznego lub peelingu enzymatycznego.
  • Dopiero po wykonaniu poprzednich kroków, należy zaaplikować na twarz maseczkę.

Zobacz: Woda ryżowa to azjatycki hit w pielęgnacji i baza maseczek. Jak zrobić sfermentowaną wodę ryżową?

Czas zabiegu powinien zostać wskazany na opakowaniu przez producenta. Maseczka kupiona w drogerii powinna zostać wykorzystana w całości podczas jednego zabiegu, ponieważ pozostawienie jej otwartej na kilka dni negatywnie wpływa na jej późniejszą jakość. Aby zaobserwować efekt nawilżenia, odżywienia lub czyszczenia jedna aplikacja nie wystarczy.

Maski na twarz powinny być stosowane 2-3 razy w tygodniu, co pozwoli na stopniową poprawę kondycji skóry.

Maski oczyszczające można nakładać przed nałożeniem maseczki odżywczej, tak by przygotować skórę do zabiegu i sprawić, że lepiej wchłonie składniki z drugiego preparatu.

Przed nałożeniem maski na twarz – niezależnie czy jest zrobiona domowym sposobem z produktów spożywczych, kupiona gotowa w drogerii, czy nakładana w salonie kosmetycznym – warto zrobić próbę uczuleniową, szczególnie gdy dany produkt stosujemy po raz pierwszy.

Domowe spa: olejowanie włosów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia