Ta domowa maseczka działa cuda i kosztuje kilka złotych. Jej składniki masz w kuchni. Wygładza skórę i rozjaśnia przebarwienia

Anna Rokicka-Żuk
Prosta maseczka z dwóch składników odświeża i nawilża cerę. fot. jcomp, pressfoto (małe)/freepik
Prosta maseczka z dwóch składników odświeża i nawilża cerę. fot. jcomp, pressfoto (małe)/freepik
Maseczka ryżowa to pielęgnacyjny hit, który kosztuje niewiele i jest łatwy w przygotowaniu. Ta japońska metoda wygładza skórę, łagodzi podrażnienia, zmniejsza przetłuszczanie się cery i rozjaśnia przebarwienia. Zobacz, jak zrobić maskę z ugotowanego ryżu, a jak z mąki ryżowej. Podpowiadamy także, jak stosować ją i jakich używać dodatków.

Spis treści

Maseczka z ryżu to naturalny kosmetyk na zmarszczki i trądzik

Ryż to podstawa japońskiej diety, ale także ważny składnik pielęgnacyjny. W kosmetyce azjatyckiej stosowana jest nie tylko woda ryżowa (pozostała po gotowaniu ziaren), skrobia (m.in. w pudrach) czy olej wyciskany z otrąb, ale także produkty jego fermentacji, takie jak sake czy amazake.

Zobacz: Woda ryżowa to azjatycki hit w pielęgnacji. Jak zrobić sfermentowaną wodę ryżową i jak działa? Zobacz, jak stosować ją na włosy i twarz

Cenne właściwości ryżu warto wykorzystać w domu, przygotowując naturalne kosmetyki. Do twarzy szczególnie warto użyć prostej domowej maseczki ryżowej. Do jej przygotowania można użyć zarówno ugotowanych ziaren, jak i gotowej mąki ryżowej. Jest polecana zwłaszcza dla osób ze skórą problematyczną: przetłuszczającą się, podrażnioną i z niedoskonałościami. Sprawdzi się w walce ze starzeniem skóry i zmarszczkami, trądzikiem i wypryskiem, m.in. na tle alergicznym.

Sprawdź też:

Jak działa maseczka ryżowa na twarz?

Maseczka z ryżu ma działanie wygładzające, kojące, zmniejszające wydzielanie sebum i rozjaśniające. Na jej właściwości wpływa jednak rodzaj użytych składników. Tym głównym jest ryż, cały lub rozdrobniony na mąkę.

Ryż jest źródłem skrobi, którą zawiera w największych ilościach. To składnik stosowany w kosmetykach m.in. w postaci pudru, który ma przede wszystkim właściwości wchłaniające nadmiar łoju skórnego, czyli sebum. Jego nadprodukcja to problem występujący przy cerze przetłuszczającej się i łojotokowej, a także trądzikowej. Nadmiar sebum sprzyja namnażaniu się nie tylko bakterii wywołujących trądzik, ale także nużeńca skórnego, który wywołuje podobne wypryski.

Sprawdzone sposoby na tłustą cerę

Sprawdzone sposoby na tłustą cerę

Tłusta cera jest powodem nieestetycznego błyszczenia się twarzy. Wynika z nadmiernego wydzielania sebum i u wielu osób jest też powodem powstawania wyprysków i zmian trądzikowych. Jak więc walczyć z n...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Skrobia w postaci ziaren zbóż, otrąb czy mąk jest też wykorzystywana do łagodzenia stanów zapalnych w chorobach skóry, m.in. wysypce alergicznej czy atopowym zapaleniu skóry. Obok nakładania maseczek z płatków owsianych czy otrębów pszennych, ta z ryżu sprawdzi się właśnie jako domowy sposób na podrażnienie i stan zapalny. Ponadto maseczka ryżowa jest bogata w wodę uwalnianą przez spęczniał ziarna skrobi i stanowi chłodzący i nawilżający kompres dla skóry.

Ryż jest bogaty w składniki odżywcze, które zawarte są głównie w jego zewnętrznej warstwie (otrębach) wraz z zarodkiem, dlatego najzdrowszym rodzajem jest ten pełnoziarnisty, czyli brązowy.

Do cennych związków z ryżu, które wspomagają stan skóry, należą związki antyoksydacyjne i przeciwzapalne, m.in. witamina E i alantoina. To także kwas para-aminobenzoesowy (PABA, witamina B10), który stymuluje regenerację komórek. Jest też kwas ferulowy, który działa delikatnie złuszczająco i zwiększa stabilność witamin C i E. Ta druga występuje obficie w łusce brązowego ryżu i zarodkach kiełków.

Złuszczająco działa także obecny w naturalnym ryżu kwas fitowy (inaczej fitynowy). To kwas typu AHA o słabszym działaniu niż popularny w kosmetyce kwas glikolowy. Ma jednak podobne działanie eksfoliujące, co oznacza, że działa jak peeling. Jest ono porównywalne także z kwasem salicylowym, co wykazano w badaniu skuteczności tych związków w walce z łagodnym i umiarkowanym trądzikiem oraz hiperpigmentacją (przebarwienia i plamy typu melasma) skóry. Sprawdza się też w przypadku skóry dojrzałej, z oznakami starzenia i zmianami zapalnymi.

Zobacz także:

Jak zrobić maseczkę z ryżu?

Maseczkę do twarzy najlepiej przygotować ze zwykłego ryżu pełnoziarnistego, który ma najwięcej cennych składników. Trzeba jednak pamiętać, że jego gotowanie trwa nawet godzinę. Uprzednio warto dobrze go wypłukać wodą, a nawet wymoczyć, ponieważ ryż ma tendencję do kumulowania arsenu z gleby, gdzie jego zawartość jest często podwyższona.

Jak zrobić maskę ryżową? Wystarczy ugotować 1/2 szkl. ryżu w 1-1,5 szkl. wody. Gdy będzie bardzo miękki, można zmiksować go przy pomocy blendera albo przecisnąć przez gazę. Otrzymany w ten sposób żel to dobra baza do maseczek z dodatkiem proszków, np. kurkumy, zmielonego lnu czy proszku z płatków róży.

Większość przepisów na maseczki z ryżu gotowanego uwzględnia ryż biały, czyli oczyszczony. Warto wybrać japoński ryż używany do japońskiego sushi, który jest kleisty. Właśnie taki stosowany jest tradycyjnych recepturach. Jego europejskim odpowiednikiem jest krótkoziarnisty, płaski ryż do risotto, np. odmiany arborio. Gatunki te mają najwięcej skrobi. Ryż stosowany na twarz powinien być dobrej jakości. Najlepszy będzie ten ekologiczny.

Bezkonkurencyjny peeling do skóry głowy zrobisz w kilka minut. Pobudza wzrost włosów!

Bezkonkurencyjny peeling do skóry głowy zrobisz w kilka minut. Pobudza wzrost włosów!

Peeling do skóry głowy to kosmetyk stosowany, by oczyścić skalp z sebum, kurzu, martwego naskórka i resztek kosmetyków. Można łatwo przygotować go w domu ze składników, które pomogą też zwalczać łupie...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak zrobić maseczkę z mąki ryżowej?

Maseczkę do twarzy można też przygotować o wiele szybciej z mąki ryżowej. Potrzebna jest do tego jedynie woda (źródlana lub przegotowana) – do 2 łyżek mąki trzeba dolać jej tyle, by uzyskać pastę dającą nakładać się na twarz. Zamiast wody można użyć hydrolatu albo jogurtu. Papkę warto odstawić na chwilę, by skrobia wchłonęła wodę.

Warto wiedzieć, że w polskich sklepach dostępna jest głównie mąka pełnoziarnista z ryżu nieoczyszczonego. Można też jednak pokusić się o zdobycie stosowanej w japońskich maseczkach białej mąki z ryżu kleistego. To tzw. mąka kleista, dostępna w sklepach orientalnych i internetowych.

Co na podrażnioną skórę twarzy? Stan zapalny złagodzą naturalne składniki kosmetyczne

Co na podrażnioną skórę twarzy? Stan zapalny złagodzą naturalne składniki kosmetyczne

Podrażnienia i stan zapalny na skórze twarzy to często wynik działania niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. suchego powietrza, wiatru i mrozu. W takich sytuacjach zaczerwieniania cery, pojawiają...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Maseczka z ryżu – jak stosować na twarz?

Maseczkę z ryżu stosuj na oczyszczoną twarz. Przygotuj pastę według przepisu i nałóż na całą twarz i szyję np. za pomocą pędzla kosmetycznego albo palcami. Pozostaw na 10-15 minut, po czym zmyj wodą, usuwając dokładnie resztki kosmetyku. Następnie użyj kremu nawilżającego, ew. nałóż wcześniej serum do twarzy.

W zależności od potrzeby stosuj maseczkę ryżową z dodatkowymi składnikami, które zapewnią jej dodatkowe cenne właściwości. Należy ich użyć w przepisie tyle, by uzyskać gładką pastę. Do najbardziej polecanych produktów należą:

  • kurkuma – działa przeciwstarzeniowo i wyrównuje koloryt cery,
  • mielone siemię lniane – nawilża skórę i działa kojąco,
  • płynny miód – ma właściwości nawilżające i łagodzące stan zapalny,
  • mleko, maślanka, jogurt naturalny – odżywia skórę,
  • woda różana – działa nawilżająco i przeciwzapalnie,
  • żel aloesowy – nawilża i wspomaga regenerację skóry.

Przed zastosowaniem nowego kosmetyku zwłaszcza przy wrażliwej skórze warto przeprowadzić test alergiczny, nakładając niewielką jego ilość na skórę np. przedramienia i odczekując najlepiej dobę. W przypadku wystąpienia podrażnienia lub alergii po kontakcie z maseczką, zwłaszcza z dodatkami, należy usunąć ją ze skóry i zaprzestać używania.

Sprawdź też:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kamila
o masce ryżowej nie słyszałam, ale dużo ogólnie słyszałam o używaniu wody po płukaniu różu do płukania włosów m.in. spróbuję na pewno u siebie i też od siebie polecam przy trądziku drożdże czy to w formie maski czy np. w składzie kremu takiego jak sevolium.
F
Fiona
Ostatnio krucho u mnie z czasem, dlatego wolę gotowe maski. Te z ecocery mają dobry skład, błyskawicznie poprawiają stan skóry i jej nie zapychają.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia