Położne to przewodniczki w zdrowiu kobiet. Dadzą ci profesjonalne wsparcie nie tylko w czasie ciąży. Jaka jest ich rola?

Monika Góralska
Wideo
od 12 lat
Wiele kobiet nie wie, że może korzystać z pomocy położnej na różnych etapach swojego życia, nie tylko w okresie ciąży, w czasie porodu czy bezpośrednio po nim. Te profesjonalistki zapewniają fachową opiekę medyczną oraz profilaktykę zdrowotną. Każda kobieta w Polsce objęta ubezpieczeniem NFZ może wybrać swoją położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Fundacja Rodzić po Ludzku od 28 lat buduje w społeczeństwie świadomość roli położnych w systemie opieki zdrowotnej, a także organizuje konkurs „Anioły Rodzić po Ludzku”.

Spis treści

Gdy jesteś w ciąży – opieka przedporodowa

Położne podstawowej opieki zdrowotnej edukują kobiety w ciąży oraz mogą prowadzić fizjologiczną ciążę. Ich wsparcie na tym etapie obejmuje przygotowanie do porodu i opieki nad noworodkiem. Jest to m.in. pomoc w opracowaniu planu porodu oraz udzielanie informacji na temat przebiegu porodu, dostępnych metod uśmierzania bólu oraz technik relaksacyjnych, karmienia piersią, pielęgnacji dziecka w pierwszych tygodniach życia. Ważne jest również wsparcie emocjonalne i psychiczne, które dają przyszłym matkom, co pomaga im lepiej radzić sobie z obawami i stresem związanym z porodem.

Położna opiekuję się kobietą przez całe jej życie. Pomaga w czasie ciąży, porodu i połogu, ale też podczas przygotowania do operacji ginekologicznych czy w okresie menopauzy.
Położna opiekuję się kobietą przez całe jej życie. Pomaga w czasie ciąży, porodu i połogu, ale też podczas przygotowania do operacji ginekologicznych czy w okresie menopauzy. freepik.com, Fundacja Rodzić po Ludzku

W ciąży, w trakcie wizyt kontrolnych położne wystawiają skierowania na podstawowe badania diagnostyczne, doradzają w kwestiach dotyczących diety czy stylu życia.

NFZ opłaca opiekę położnej rodzinnej od 21. tygodnia ciąży. Opieka ta może polegać na wizytach domowych:

  • od 21. do 31. tygodnia ciąży – raz w tygodniu, maksymalnie 10 wizyt,

  • od 32. tygodnia ciąży – dwa razy w tygodniu, maksymalnie 16 wizyt.

Miejsce spotkań edukacyjnych jest ustalane indywidualnie – mogą odbywać się w miejscu pracy położnej lub w domu ciężarnej.

Opieka w trakcie porodu

Podczas porodu położne zapewniają niezbędną opiekę medyczną oraz bezpieczne i komfortowe warunki. Monitorują zdrowie matki i dziecka, m.in.:

  • sprawdzają ciśnienie krwi,

  • słuchają tętna płodu,

  • wspierają kobietę rodzącą w poszczególnych fazach porodu.

Położne służą wiedzą i doświadczeniem, dostarczając informacji, które pomagają kobiecie w podejmowaniu decyzji. Sprawiają, że rodząca kobieta czuje się bezpiecznie, jest spokojna i pewna siebie.

Opieka poporodowa

Po porodzie położne POZ kontynuują opiekę i pomagają matkom w adaptacji do nowej roli. Edukują na temat karmienia piersią, pielęgnacji noworodka oraz wspierają w przypadku trudności laktacyjnych. Podczas wizyt poporodowych sprawdzają przebieg połogu u kobiety, np. prawidłowość obkurczania się macicy czy gojenia krocza.

Położna odwiedza kobietę w połogu zgodnie z jej indywidualnymi potrzebami. Zaleca się, aby były to przynajmniej 4 wizyty, a pierwsza powinna mieć miejsce w ciągu 48 godzin od otrzymania przez położną informacji o powrocie do domu mamy z dzieckiem.

Położne są często pierwszym punktem kontaktu, gdy pojawiają się problemy zdrowotne u matki lub dziecka. Ich wsparcie emocjonalne i praktyczne jest nieocenione w pierwszych tygodniach po porodzie.

Położna zobowiązana jest do oceny stanu psychicznego kobiety po porodzie, w tym ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. Więcej o depresji poporodowej przeczytasz tu: depresja w ciąży i depresja poporodowa.

Po 8 tygodniach od porodu położna POZ przekazuje opiekę nad niemowlęciem pielęgniarce POZ. Nadal jednak opiekuje się mamą, której może udzielać wsparcia np. w zakresie poradnictwa laktacyjnego.

Profilaktyka i opieka ginekologiczna

Położne oferują także opiekę ginekologiczną obejmującą profilaktykę, edukację zdrowotną oraz wsparcie po operacjach ginekologicznych i ginekologiczno-onkologicznych.

Przeprowadzają badania cytologiczne, uczą samobadania piersi, doradzają w kwestiach antykoncepcji oraz realizują opiekę pielęgnacyjną od momentu wypisu ze szpitala do całkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej.

Opieka w okresie menopauzy

Rola położnych nie kończy się wraz z zakończeniem okresu rozrodczego. W okresie menopauzy i postmenopauzy położne wspierają kobiety, pomagając im radzić sobie z fizycznymi i emocjonalnymi zmianami. Doradzają w zakresie zdrowia intymnego, profilaktyki osteoporozy oraz zdrowego stylu życia.

Czuła położna i jej wsparcie emocjonalne

Położne udzielają również wsparcia emocjonalnego. Ich empatia i umiejętność słuchania są kluczowe w rozpoznawaniu lęku przed porodem lub depresji poporodowej. Położne mogą kierować swoje pacjentki do odpowiednich specjalistów, gdy wymagana jest rozszerzona pomoc.

Położne na każdym etapie życia kobiety są nie tylko opiekunkami medycznymi, ale również doradczyniami, edukatorkami i wsparciem emocjonalnym. Zapewniają opiekę kompleksową i dopasowaną do indywidualnej sytuacji, wspierającą zdrowie kobiety, matki i jej dziecka. Praca położnych ma ogromny wpływ na zdrowie i dobrostan kobiet. Dzięki takiemu wsparciu ich pacjentki mogą czuć się bezpieczniej i pewniej, co przekłada się na lepsze zdrowie i jakość życia.

Głosuj w konkursie Anioły Rodzić po Ludzku!

Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny wyróżni najlepsze i najbardziej zaangażowane, zdaniem kobiet, położne. W maju wystartowała 4. edycja ogólnopolskiego konkursu „Anioły Rodzić po Ludzku”, którego celem jest podkreślenie znaczenia położnych z troską i uważnością towarzyszącym kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu.

Zachęcamy do udziału w konkursie, który uhonoruje wyjątkowe położne. Twoje wsparcie wyrażone oddaniem głosu ma dla nich ogromne znaczenie! Głosowanie trwa do 15.10.2024 r. Nie zwlekaj i już dziś zagłosuj na stronie gdzierodzic.info.

Jeśli spotkałaś na swojej macierzyńskiej drodze anioła zagłosuj na swoją profesjonalną, uważną i czułą położną.
Jeśli spotkałaś na swojej macierzyńskiej drodze anioła zagłosuj na swoją profesjonalną, uważną i czułą położną. Fundacja Rodzić po Ludzku

Organizatorem konkursu Anioły Rodzić po Ludzku jest Fundacja Rodzić po Ludzku. Głównym partnerem strategicznym konkursu jest Lidl Polska i marka Lupilu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia